Ungdomsdressyr

Ryttare som ingår i Svenska Ridsportförbundets Dressyrkommittés ungdomstrupper. Trupperna revideras vartefter, beroende på resultat. Senast uppdaterad 2019-08-07.

>> Kriterier ungdomstrupper 

>> OBS-tävlingar 2019

Utvecklingstrappa Ungdomsdressyr

 

Young Rider

Spetstrupp: 
Evelina Söderström - Weihenstephaner
Elin Mattsson - Cognac, Beckham

A-trupp: 
Cecilia Berglund Bergåkra - Primavera
Linnéa Williamsson - Tabasco
Beatrice Ivarsson - Charles
Klara Svanberg - Bon Geste
Hanna Rosendahl - Beau Amor

B-utmanartrupp: 
Lo Dahlqvist Mörkenstam - Welton Five
Filippa Norrman - HS Indigo
Matilda Illerfelt - Bento D
Lovisa Wessblad - Adobe MB

C-Utvecklingstrupp: 
Alva Liev - Latina
Sofia Buskhe - Red Starlight
Maja Falk - Gilmor MC
Elin Falk - Don Johnson 23
Elina Rosenqvist - Mollberg
Hanna Nilsson - Becquerel
Elise Lindeblad - San Andreas

 

Juniorer

Spetstrupp: 
Felicia Olofsson - Bellman
Ellen Lindén Urnes - Fairy Tale

A-trupp: 
Linnea Holmgren - QC Sir Dennis
Elise Lindeblad - Don Silvio
Amanda Lindholm - Rozette
Ellen Hidgård - Quinello

B-utmanartrupp: 
Moa Stenman - A My Pleasure Sow
Matilda Jakobsson - Cappucino
Ida Persson - Tago
Emelie Svanström - Toscham
Nina Jenemark - Belisko
Sandra Andersson Wickström - Wizt
Maxime Kjellvertz - Wiebe

C-Utvecklingstrupp: 
Nora Einerth - Sirello
Moa Angshed - Vandolein
Daniela Knutsson - Tracy Chapman
Maja Svensson - Anastacia
My Sandgren - Dirado
Ebba Johansson - Arkimedes
Amanda Barnestam Olsson - Wall Street Boy
Cecilia Korva Johansson - Design
Amanda Gunarsson - Sandoro

 

Children

Spetstrupp: 

A-trupp: 
Moa Hassellund - Dior
Villiam Grönberg - Vallentin

B-utmanartrupp: 
Estell Nerö - Touch Me
 

C-Utvecklingstrupp: 
Alice Kampe Alsin - Don Amore
Evelyn Fägnell - Chiva
Klara Ambrosiani - Chamonix

 

 

Ponny

Spetstrupp:
My Sandgren - Twenty Two
Meja Karlsson - Wise Guy
Mary Sophie Haid Bondergaard - White Love B

A-trupp: 
Ellen Olsson - Daylight
Emilia Berglund Bergåkra - Jarno RP 145
Wynja Eriksdotter Rubin - Wacos Rache MW
Zelma Björk - Montana
Emelina Sjöblom - Vanity Fair
Tindra Holmertz - Brave Heart
Hannah Regosa - Inspi(red) Justice

B-Utmanartrupp:
Nicole Crona - Voyager 2
Ebba Odén - Extrem
Alma Vonasek - Sandros Chapelini
Alva Nordfjell - EG Dirac
Lovisa Adamsson - Adrenalin
Tilde Larsson - Hedemans Megare


C-Utvecklingstrupp: 
Alva Söderström - Sergent Pepper Gene
Ellen Stymne - Sparkling Saphire
Elin Ullman - De Vito
Emma Kåberg - Dusty
Emmie Walldén - Napoleon
Filippa Wallqvist - Steendieks Spiderman
Ida Anderberg - Hoppenhofs James
Izabelle Wahlstedt - Waco
Jenny Målar - Veronas Gerswin
Laura Laustsen - Lundgårds Nano, ADL Fearts Michael
Louise Edvardsson - Hamiltons Magi
Moltas Carlsson - Lundemarksgårds Layout
Nellie Liljegren - Wizard
Olivia Smith - Okidoki
Sara Samuelsson - Kjeldvan Orchids
Stella Hoff - Champ of Dance P
Elliot Nilsson - HB Dancing Daylight
Saga Larsson - Njibert Cupido
Nikita Roschel - Runsås Chakira
Ebba Lindholm - B Caprice
Luke De Muynck - Wyken Not-A-Lotta Bottle

 

   

Landslagsledning ungdomsdressyr

Tina Due-Boje, young rider, 0705-260 304, tina.dueboje@gmail.com 
Marianne Esseen-Söderberg, junior, 070-325 29 26 marianne.esseen-soderberg@stromsholm.com
Pytt Hamberg, ponny, 0709-522 393 pytt@ranasstall.se 
Kerstin André, supervisor ungdom

Länkar


Senast uppdaterad: 2019-08-07

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons