Startlistor och resultat

Startlistor och resultat finns på arrangörens hemsida

Nedan sammanfattning med svenska resultat

Fyrspann
Totalt efter dressyr, maraton, precision:
1) Boyd Exell, Australien 134,04 2) IJsbrand Chardon, Holland 135,24 3) Tucker S Johnson, USA 150,06 8) Fredrik Persson, Sverige 161,98
Tomas Eriksson elim
Nationstävling totalt: 1) Holland 279,77 2) USA 300,92 3) Tyskland 322,20 4) Schweiz 334,70 5) Australien 341,54 6) Kanada 607,12
Sverige elim
Maraton: 1) IJbrand Chardon, Holland 96,27 2) Tomas Eriksson, Sverige 99,52 3) Boyd Exell, Australien 100,44 8) Fredrik Persson, Sverige 108,04
Ställning efter dressyr, maraton: 1) Boyd Exell, Australien 130,52 2) IJsbrand Chardon, Holland 132,24 3) Tucker S Johnson, USA 147,06 4) Theo Timmerman, Holland 148,79 5) Tomas Eriksson, Sverige 149,82 6) Christoph Sandmann, Tyskland 151,18 9) Fredrik Persson, Sverige 161,42
Ställning nationstävlingen: 1) Holland 273,77 2) USA 300,92 3) Sverige 311,24 4) Australien 311,99 5) Tyskland 315,29 6) Schweiz 328,18 7) Kanada 522,59

Ställning efter dressyr: 1) Boyd Exell, Australien 30,08 2) Chester Weber, USA 35,97  2) IJsbrand Chardon, Holland 35,97 8) Tomas Eriksson, Sverige 50,30 11) Fredrik Persson, Sverige 53,38
Ställning nationstävlingen: 1) Holland 76,16 1) USA 76,163) Australien 85,38 4) Tyskland 98,44 5) Sverige 103,68 6) Schweiz 109,96 7) Kanada 144,26

Dressyr dag 1: 1) Chester Weber, USA 35,97 2) Ijsbrand Chardon, Holland 35,97 3) Theo Timmerman, Holland 40,19 5) Tomas Eriksson, Sverige 50,30

Voltige
Totalt efter 3 omg:
1) USA 8,029 2) Tyskland 8,010 3) Österrike 7,990 4) Schweiz 7,721 5) Frankrike 7,542 6) Brasilien 7,223 11) Sverige 6,363
Ställning efter obl program och freestyle: 1) Tyskland 7,698 2) Österrike 7,664 3) USA 7,655 11) Sverige 5,718
Ställning efter obl program: 1) USA 7,207 2) Tyskland 6,996 3) Österrike 6,990 11) Sverige 4,651

Hoppning
Final

1) Philippe Le Jeune, Belgien, Vigo d´Arsouilles 0 (Seldana del Campalto 0, HH Rebozo 0, Hickstead 0)
2) Abdullah al Sharbatly, Saudiarabien, Seldana del Campalto 8 (HH Rebozo 0, Hickstead 0, Vigo d´Arsouilles 0)
3) Eric Lamaze, Kanada, Hickstead 0  (Seldana del Campalto 4, HH Rebozo 5, Vigo d´Arsouilles 0)
4) Rodrigo Pessoa, Brasilien, HH Rebozo 4 (Seldana del Campalto 0 , Hickstead 0, Vigo d´Arsouilles 8)

Ställning efter semifinal
1) Eric Lamaze, Kanada, Hickstead 3,39
2) Philippe Le Jeune, Belgien, Vigo d´Arsouilles 4,11
3) Rodrigo Pessoa, Brasilien, HH Rebozo 6,80
4) Abdullah al Sharbatly, Saudiarabien, Seldana del Campalto 7,07
Dessa fyra till final

6) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Ninja La Silla 9,37
27) Malin Baryard-Johnsson, Sverige, H&M Actrice W aban

Nationshoppning slutresultat: 1) Tyskland 17,80 2) Frankrike 24,32 3) Belgien 24,70 4) Brasilien 26,49 5) Kanada 27,93 6) Sverige 32,18
Ställning individuellt inför semifinal (30 startande): 1) Rodrigo Pessoa, Brasilien, HH Rebozo 2,80 2) Philippe Le Jeune, Belgien 3,11 3) Carsten-Otto Nagel, Tyskland, Corradina 3,24 6) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Ninnja La Silla 5,37 14) Malin Baryard-Johnsson, Sverige, H&M Actrice W 8,91 48) Peder Fredricson, Sverige, H&M Arctic Aurora Borealis 20,23 83) Helena Lundbäck, Sverige, Bukowskis Erbblume 38,90

Ställning efter tidshoppningen: 1) Mario Deslaurier, USA, Urico 0 2) McLain Ward, USA, Sapphire 0,27 3) Sandor Szasz, Ungern, Moosbachhofs Goldwing 0,99 37) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Ninja La Silla 5,37 48) Helena Lundbäck, Sverige, Bukowskis Erbblume 5,90 72) Malin Baryard-Johnsson, Sverige, H&M Actrice W 7,91 75) Peder Fredricson, Sverige, H&M Arctic Aurora Borealis 8,23
Ställning nationstävlingen: 1) USA 5,69 2) Tyskland 9,80 3) Frankrike 11,32 4) Holland 11,33 5) Kanada 11,93 6) Spanien 13,28 16) Sverige 19,18
 

Fälttävlan
Slutställning efter dressyr, terräng, hoppning: 1) Michael Jung, Tyskland, La Biosthetique-Sam FBW 33,0 2) William Fox Pitt, Storbritannien, Cool Mountain 42,00 3) Andrew Nicholson, Nya Zeeland, Nereo 43,50 25) Niklas Jonsson, Sverige, First Lady 66,20 30) Niklas Lindbäck, Sverige, Mister Pooh 70,30 32) Malin Larsson, Sverige, Piccadilly Z 75,10 33) Viktoria Carlerbäck, Sverige, Ballys Geronimo 76,60
Slutställning nationstävling: 1) Storbritannien 139,40 2) Kanada 151,50 3) Nya Zeeland 154,80 4) USA 160,30 5) Tyskland 200,70 6) Belgien 227,10
Sverige elim

Ställning efter dressyr, terräng: 1) Michael Jung, Tyskland, La Biosthetique-Sam FBW 33,0 2) William Fox-Pitt, Storbritannien, Cool Mountain 42,0 3) Rebecca Holder, USA, Courageous Comet 42,50 17) Niklas Jonsson, Sverige, First Lady 50,20 33) Niklas Lindbäck, Sverige, Mister Pooh 62,30 37) Malin Larsson, Sverige, Piccadilly Z 74,10 39) Viktoria Carlerbäck, Sverige, Ballys Geronimo 76,60
Linda Algotsson/Stand By Me elim, Katrin Nolring/Pandora Emm elim
Ställning nationstävlingen: 1) Storbritannien 139,40 2) USA 143,30 3) Kanada 147,50 4) Nya Zeeland 150,80 5) Tyskland 192,70 6) Irland 198,50

Ställning efter dressyren: 1) Michael Jung, Tyskland, La Biosthetique Sam FBW 33,00 2) Stefano Brecciaroli, Italien, Apollo van de Wendi Kurt Hoeve 35,50 3) Simone Deitermann, Tyskland, Free Easy NRW 36,00 6) Niklas Lindbäck, Sverige, Mister Pooh 39,50 21) Linda Algotsson, Sverige, Stand By Me 45,50 26) Niklas Jonsson, Sverige, First Lady 46,20 30) Katrin Norling, Sverige, Pandora Emm 47,20 43) Viktoria Carlerbäck, Sverige, Ballys Geronimo 51,80 50) Malin Larsson, Sverige, Piccadilly Z 53,70
Ställning nationstävlingen: 1) Tyskland 114,30 2) Storbritannien 128,50 3) Sverige 131,20 4) Australien 131,80 5) Italien 135,90 6) Nya Zeeland 138,30

Reining
Individuell Final:
1) T McCutcheon, USA, GUnners Special Nite 228,0 2) C Schmersal, USA, Mister Montana Nic 223,0 3) D Latimer, Kanada, Dun Plaing Tag 222,5 17) Fredrik Thomsson, Sverige, Gallos Stylish Star 213,5
Individuellt kval II: 1) Lee Rutter, Storbritannien, Setting Off Sparks 217,5 2) Doug Allen, Storbritannien, Don Julio Whiz 216,5 3) Fredrik Thomsson, Sverige, Gallos Stylish Star 216,0 (till final)

Nationstävling: 1) USA 674,5 2) Belgien 659,0 3) Italien 655,5 4) Österrike 653,5 5) Kanada 652,5 6) Tyskland 650,5 14) Sverige
Nationstävling individuellt, kval I: 1) Shawn Flarida, USA, RC Fancy Step 227,0 2) Stefano Massignan, Italien, Yellow Jersey 224 3) Tom McCutcheon, USA, Gunners Special Nite 224,0 36) Fredrik Thomsson, Sverige, Gallos Stylish Star 212,0 51) Isabell Silverstolpe, Sverige, Chexx A Roanie 206,5 59) Mona Göransson, Sverige, Hey Houston 166,0
oplac: Helene Hokkanen, Sverige, Sailor In Command

Distansritt
CEI**** 160 km: 1) Maria Mercedes Alvarez Ponton, Spanien, Nobby 7:35:44 2) HH Sh Mohd B.Rashid Al Maktoum, Förenade Arabemiraten, Ciel Oriental 7:36:39 3) HE Sh Hamdan Mohd Al Maktoum, Förenade Arabemiraten, SAS Alexis 7:36:56 4) Jean-Philippe Frances, Frankrike, Hanaba du Bois 7:40:12 BC 5) Faleh Nasser SS Bughenaim, Quatar, Amir 7:51:13 6) HE Sh Majid Mohd Al Maktoum, Förenade Arabemiraten, Kangoo D´Aurabelle 8:07:27 28) Maria Hagman Eriksson, Sverige, Power 9:22:35 42) Cecilia Stråhle Engquist, Sverige, Aces Comett 10:27:35
Nationstävling: 1) Förenade Arabemiraten 23:53:36 2) Frankrike 24:49:46 3) Tyskland 25:34:16 4) Spanien 27:12:08 5) Brasilien 27:34:29 6) Storbritannien 30:18:57
inget svenskt lag

Dressyr
Grand Prix Freestyle:
1) Edward Gal, Holland, Moorlands Totilas 81,800 2) Laura Bechtolsheimer, Storbritannien, Mistral Hojris 85,350 3) Steffen Peters, USA, Ravel 84,900 4) Imke Schellekens-Bartels, Holland HUnter Douglas Sunris 82,100 5) Juan Maneule Munoz Diaz, Spanien, Fuego XII 81,450 6) Isabell Werth, Tyskland, Warum Nicht FRH 80,000

Grand Prix Special: 1) Edward Gal, Holland, Moorlands Totilas 85,708 2) Laura Bechtolsheimer, Storbritannien, Mistral Hojris 81,708 3) Steffen Peters, USA, Ravel 78,542 4) Juan Manuel Munoz Diaz, Spanien, Fuego XII 76,042 5) Imke Shellekens Bartels, Holland, Hunter Douglas Sunrise 74,792 6) Christoph Koschel, Tyskland, Donnperignon 73,292 28) Minna Telde, Sverige, Larina Höm 66,042

Nationstävling: 1) Holland 229,745 2) Storbritannien 224,767 3) Tyskland 220,595 4) USA 218,128 5) Danmark 212,468 6) Spanien 209,914 10) Sverige 200,255 (Minna Telde/Larina Höm 68,000, Patrik Kittel/Watermill Scandic HBC 66,255, Tinne Vilhelmson Silfvén/Favourit 66,000)
Grand Prix: 1) Edward Gal, Holland, Moorlands Totilas 84,043 2) Laura Bechtolsheimer, Storbritannien, Mistral Hojris 82,511 3) Steffen Peters, USA, Ravel 78,596 28) Minna Telde, Sverige, Larina Höm 68,000 42) Patrik Kittel, Sverige, Watermill Scandic HBC 66,255 44) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Favourit 66,000

 


Senast uppdaterad: 2010-10-11
ALLTECH-FEI-WEG-2010

Startlistor och resultat

Resultat Online

FEI TV sänder live från VM

fei_tv_large

Se ridsport live online!

FEI TV

Läs mer om VM

Tidsprogram med mera hittar Du på

Arrangörens hemsida

Våra VM-sponsorer

Volkswagen

GPA

Stort Tack!
EquiTours

Equi Tours -ridsportens resebyrå till VM

Equitours arrangerar resor tillridsportens evenemang! Läs mer på

Equi Tours hemsida

VM i media

Se fler nyheter

Annons