Hoppning

Hoppning
OS i Peking/Hongkong 2008
Lag
1) USA 12+8 (McLain Ward/Sapphire 0+4+0 37,05, Laura Kraut/Cedric 4+0+0 39,86, Will Simpson/Carlsson vom Dach 8+8+0 38,50, Beezie Madden/Authentic 11+4+dns)
2) Kanada 16+20 (Jill Henselwood/Special Ed 18+0+4 40,32, Eric Lamaze/Hickstead 0+4+0 36,35, Ian Millar/In Style 4+0+dns)
3) Schweiz 12+18 (Christina Liebherr/ No Mercy 4+23, Pius Schwizer/Nobless M 4+5, Niklaus Schurtenberger/Cantus 4+8, Steve Guerdat/Jalisca Solier 4+5)
4) Holland 17+17 (Angelique Hoorn/O´Brien 4+8, Marc Houtzager/Opium 1+5. Vincent Voorn/Alpapillon-Armanie 16+27, Gerco Schröder/Monaco 12+4)
5) Storbritannien 16+21 (Nick Skelton/Russel 8+13, Tim Stockdale/Corlato 4+8, Ben Maher/Rolette 4+0, John Whitaker/Peppermill dns)
6) Sverige 13+25 (Peter Eriksson/Jaguar Mail 8+4, Lotta Schultz/Calibra II 5+20, Helena Lundbäck/Erbblume 12+17, Rolf-Göran Bengtsson/Ninja 0+4)
7) Australien 20+21
8) Norge 28+19 (Stein Endresen/Le Beau 4+12, Morten Djupvik/Casino 12+4, Geir Gulliksen/Cattani 12+5, Tony Andre hansen/Camiro 1+1 diskv)
9) Tyskland 25+29 (Christian Ahlmann/Cöster 8+4 diskv, Marco Kutscher/Cornet Obolensky 13+19, Meredith Michaels Beerbaum/Shutterfly 4+4, Ludger Beerbaum/All Inclusive 8+6)
 
Norge tog bronset men föll ner till en åttondeplats sedan Tony André Hansen dömts för dopning.
Tyskland ursprungligen 5 men föll till nionde plats sedan Christian Ahlmann dömts för dopning.
Läs mer om OS 2008
Individuellt
1) Eric Lamaze, Kanada, Hickstead 0+0+0 38,39
2) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Ninja 0+0+4 38,39
3) Beezie Madden, USA, Authentic 0+4+0 35,25 
4) Meredith Michaels Beerbaum, Tyskland, Shutterfly 4+0+0 35,37 
Rodrigo Pessoa, Brasilien, Rufus 4+0+0 37,04 (diskv)
5) McLain Ward, USA, Sapphire 4+0+4 35,39
18) Lotta Schultz, Sverige, Calibra II 3+13
32) Peter Eriksson, Sverige, Jaguar Mail 16
42) Helena Lundbäck, Sverige, Erbblume 37 (ej till final)

OS i Aten 2004- så gick det sedan

OS-silver i laghoppning till Sverige
Ludger Beerbaum, Tyskland diskvalificerades från OS av CAS, Court of Arbitration of Sport. Det innebar att Beerbaums resultat inte räknas med i det tyska lagresultatet och Tyskland halkade ner till bronplats. USA fick istället guld och Sverige silver. 

OS- medaljerna delades ut i Stockholm
I samband med SOKs middag Olympisk Vinterfest på Grand Hotel i Stockholm fick hoppryttarna ta emot sin OS-silvermedlajer. IOKs ordförande Jacpues Rogge delade ut medaljerna. Läs mer

OS-guldet till Rodrigo Pessoa
Irländaren Cian O´Connor diskvalificerades från OS av FEI efter dopinganklagelse, och guldmedaljen gick istället till Rodrigo Pessoa, Brasilien. Läs mer

Spännande omhoppning om medaljerna
När den andra omgången av nationhoppningen var avklarad var Tysklands guldmedalj klar. Schweiz låg på silverplats och Sverige på delad bronsplats med Holland och USA. Läs mer

2004 Aten, Grekland - Läs mer
Lag
1. USA 20 fel
Chris Kappler - Royal Kaliber 0+4, Beezie Madden - Authentic 0+0, McLain Ward - Sapphire 8+8, Peter Wylde - Fein Cera 12+12

2. Sverige 20 fel
Peder Fredricson - Magic Bengtsson 8+4, Rolf-Göran Bengtsson - Mac Kinley 0+0, Peter Eriksson - Cardento 4+8, Malin Baryard - Butterfly Flip 8+4

3. Tyskland 21 fel
Christian Ahlmann - Coster 4+8, Marco Kutcher - Montender 0+0, Otto Becker - Cento 5+4, Ludger Beerbaum - Goldfever 0+0

4. Holland 24 fel
Wim Schroder - Montreal 4+8, Leopold van Asten - Fleche Rouge 4+8, Gert-Jan Bruggink - Joel 0+4, Gerco Schroder - Monaco 8+4

5. Schweiz 24 fel
Steve Guerdat - Olympic 20+0, Christina Liebherr - No Mercy 0+8, Fabio Crotta - Mme Pompadour 8+4, Markus Fuchs - Tinka's Boy 4+12

6. Belgien 28 fel
Ludo Philippaerts - Parco 4+16, Dirk Demeersman - Clinton 0+8, Stanny van Paesschen - O De Pomme 8+8, Jos Lansink - Cumano 13+0

Individuellt
1. Rodrigo Pessoa, BRA,  Baloubet du Rouet 8+0
2. Chris Kappler, USA, Royal Kaliber 4+4
3. Marco Kutcher, GER, Montender 4+5
4. Robert Smith, GBR, Mr Springfield 8+4
4. Dirk Demeersman, BEL, Clinton 8+4
4. Peder Fredricson, SWE, Magic Bengtsson 8+4
4. Kevin Babington, IRL, Carling King 8+4
4. Rolf-Göran Bengtsson, SWE, Mac Kingley 8+4
4. Ludo Philippaerts, BEL, Parco 4+8
29. Malin Baryard, SWE, Butterfly Flip, 12 fel, inte vidare till omg 2
Alla fyra svenskarna var vidare till den individuella finalen. P g a regelverket fick bara 3 starta.
(Cian O'Connor, IRL, Waterford Chrystal 4+0 - tilldelades guldmedaljen i Aten men diskvalificerades senare)

Laghoppning i två omgångar och omhoppning: 1) Tyskland 4+4 felpoäng 2) USA 8+12+0 131,09 sek 3) Sverige 12+8+0 138,48 4) Holland 8+16 5) Schweiz 12+14 6) Belgien 12+16

Individuell slutställning final i två omgångar:
1) Cian O'Connor, Irland, Waterford Crystal 4+0 fel 2) Rodrigo Pessoa, Brasilien, Baloubet de Rouet 8+0+4 49,42 sek 3) Chris Kappler, USA, Royal Kaliber 4+4+ute 4) Marco Kutscher, Tyskland, Montender 4+5 5) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, MacKinley 8+4 5) Peder Fredricson, Sverige, Magic Bengtsson 8+4


2000 Sydney, Australien
Lag
1. Tyskland 15 fel
Marcus Ehning-For Pleasure 0+7, Otto Becker-Cento 0+0, Lars Nieberg-Esprit FRH 8+0, Ludger Beerbaum-Goldfever 3 20+16,25

2. Schweiz 16 fel
Lesley McNaught-Dulf 15+8,5, Markus Fuchs-Tinka´s Boy 0+8, Beat Mändli-Pozitano 8+0, Willi Melliger-Calvaro V 0+0

3. Brasilien 24+0 fel
Luiz Felipe de Azevedo-Ralph 8+0, Andre Johannpeter-Calei 8+16, Alvaro Miranda Neto-Aspen 4+12, Rodrigo Pessoa-Baloubet du Rouet 0+0

4. Frankrike 24+8 fel
Alexandra Ledermann-Rochet M 0+0, Patrice Delaveau-Caucalis 12+elim, Thierry Pomel-Thor des Chaines4+4, Philippe Rozier-Barbarian 4+12

5. Holland 32 fel
Albert Voorn-Lando 4+4, Jeroen Dubbeldam-Sjiem 8+4, Jan Tops-Roofs 13,25+12, Jos Lansink-Carthago Z 4+8

6. USA 36 fel
Laura Kraut-Liberty 4+8, Lauren Hough-Clasiko 8+8, Nona Garson-Rhythmical 16+20, Margie Goldstein-Engle-Perin 0+8

7. Sverige 16,75+20
Malin Baryard-Butterfly Flip 8,75+12, Lisen Bratt-Casanova 4+12, Helena Lundbäck-Mynta 4+8, Maria Gretzer-Feliciano 20,25+0

Individuellt
1. Jeroen Dubbeldam, NED, Sjiem 4+0
2. Albert Voorn, NED, Lando 4+4
3. Khaled Al Eid, KSA, Khasm al Aan 4+4
4. Lars Nieberg, GER, Esprit FRH 8
4. Ludo Philippaerts, BEL, Otterongo 8
4. Andre Johannpeter, BRA, Calei 8
4. Marcus Ehning, GER, For Plasure 8
4. Otto Becker, GER, Cento 8
15. Maria Gretzer, SWE, Feliciano 16
20. Malin Baryard, SWE, Butterfly Flip 20
33. Helena Lundbäck, SWE, Mynta 16, inte vidare till omg 2
37. Lisen Bratt, SWE, Casanova 29,5

Alla fyra svenskarna var vidare till den individuella finalen. P g a regelverket fick bara 3 starta i finalen.

1996 Atlanta USA
Lag
1. Tyskland 1,75 fel
Franke Sloothaak-Joly Coeur 60,25-0, Lars Nieberg-For Pleasure 0-12, Ulrich Kirchhoff-Jus de Pomme 0,75-0,25, Ludger Beerbaum-Ratina Z 0-0,75

2. USA 12
Anne Kursinski-Eros 0-8, Peter Leone-Legato 4-0, Michael Matz-Rhum 4-4, Leslie Burr-Howard-Extreme 14-0

3. Brasilien 17,25
Rodrigo Pessoa-Tomboy 0-0,75, Alvaro Miranda Neto-Aspen 0,25-8, André Johannpeter-Calei 4,25-8, Luiz Felipe Azevedo-Cassiana 8-4

4. Frankrike 20,25
Alexandra Ledermann-Rochet M 4-4, Hervé Godignon-Viking du Tillard 4,25-0, Patrice Delaveau-Roxane de Gruchy 8-8, Roger Yves Bost-Souviens Toi 8-0

5. Spanien 29,75
Fernando Sarasola-Ennio 0-0,25, Alejandro Jorda-Hemando du Sablon 5-8,5, Pedro Sanches-Riccarda 8-12, Rutherford Latham-Sourire d'Aze 8-

6. Schweiz 32
Urs Fäh-Jeremia 4-8, Markus Fuchs-Adelfos u8-16, Beat Mändli-City Banking 8-4, Willi Melliger-Calvaro 12-0

10.Sverige 36,75
Maria Gretzer-Marcoville 4-12,5, Rolf-Göran Bengtsson-Paradiso 4-20´, Peter Eriksson-Robin Z 8-4, Malin Baryard-Corrmint 12,25-4,25

Individuellt
1. Ulrich Kirchhoff GER-Jus de Pomme 1 fel
2. Willi Melliger SUI-Calvaro 4 - 0/38,07 i omh
3. Alexandra Ledermann FRA-Rochet M 4-0/41,46
4. Hugo Simon AUT-E.T. 4-4/36,92
5. Urs Fäh SUI-Jeremia 4-4/38,68
6 . Geoff Billington GBR-It's Otto 4-4/38,77

Ingen svensk i den individuella finalen. Peter Eriksson kvalade in men kunde inte starta då Robin Z var skadad.          

1992 Barcelona, Spanien
87 ryttare från 30 nationer, 19 lag
Lag
1. Holland 12 fel
Piet Raymakers-Ratina Z 0+4 fel, Bert Romp-Waldo 14,5+25,75, Jan Tops-Top Gun 4+4, Jos Lansink-Egano 0+0

2. Österrike 16,75 fel
Boris Boor-Love Me Tender utesl + utgått, Jürg Munster-Graf Grande 4,25+8,5, Hugo Simon-Apricot D 0+4, Thomas Frühmann-Genius 0+0

3. Frankrike 24,75 fel
Hervé Godignon-Quidam de Revel 4,75+0, Hubert Bourdy-Razzia du Poncel 8+4, Michel Robert-Nonix 0+20,25, Eric Navet-Quito de Baussy 4+12

4. Spanien 25,50 fel
Irujo Martinez-Palestro II 8,75+12,25, Enrique Sarasola-Minstrel 8+8, Louis Alvarez Cervera-Let's go B'92 0,75+4,75, Luis Astolfi-Fino B'92 4+0

5. USA 28 fel
Anne Kursinski-Cannonball Utesl+4, Norman Dello Joio-Irish 12+8, Lisa Jacquin-For the Moment 4+4, Michael Matz-Heisman 4+0

5. Schweiz 28 fel
Willi Melliger-Quinta C 11,50+12 Markus Fuchs-Shandor II 8+4, Leslie McNaught-Mändli-Pirol B 4+4, Thomas Fuchs-Dylano 4+4

7. Storbritannien 28,75 fel
Nick Skelton-Dollar Girl utesl+8, Tim Grubb-Denizen 8,75+8,25, Michael Whitaker-Monsanta 4+4, John Whitaker-Milton 0+4

8. Sverige 37 fel
Peter Eriksson-Moritz 0+0, Henrik Lannér-Cantadou 20,25+12, Ulrika Hedin-Lipton 16+8, Maria Gretzer-Marcoville 5+8
9. Kanada 44,25
10. Brasilien 51,75

Individuellt
1. Ludger Beerbaum GER-Classic Touch 0+0 = 0fel
2. Piet Raymakers HOL-Ratina Z 0+0,25 = 0,25 fel
3. Norman Dello Joio USA-Irish 0+4,75 = 4,75
4. Hervé Godignon FRA-Quidam de Revel 1+5,25 = 6,25
5. Jan Tops HOL-Top Gun 4+4,25 = 8,25
6. Maria Gretzer SWE-Marcoville 4,75+5,50 = 10,25
7. Ludo Philippaerts BEL-Darco 4+8,25 = 12,25
8. Merethe Jensen DAN-Maxime 4+8,75 = 12,75
9. Rodrigo Pessoa BRA-Special Envoy 4+12 = 16
10. Michael Matz USA-Heisman 4+12,25 = 16,25
23. Peter Eriksson SWE-Moritz 8,25 fel i första omgången.
36.Ulrika Hedin SWE-Lipton 20,50

De 22 bästa gick vidare till andra omgången som Peter därmed missade med 0,25 fel.

1988 Söul, Korea
25 nationer, 16 lag, 74 ryttare
Lag
1. Västtyskland 17,25 fel
Ludger Beerbaum-The Freak 0,25+4, Wolfgang Brinkmann-Pedro 9+1, Dirk Hafemeister-Orchidee 4+8, Franke Sloothaak-Walzerkönig 0+startade ej i andra omg

2. USA 20,50 fel
Joe Fargis-Mill Pearl 4+0,25, Greg Best-Gem Twist 4+4, Lisa Jaquin-For the Moment 4,25+4, Anne Kursinski-Starman 8+8

3. Frankrike 27,50 fel
Pierre Durand-Jappeloup de Luze 5+0, Michel Robert-La Fayette 5,25+4,75, Hubert Bourdy-Morgat 8,50+8, Frédéric Cottier-Flambeau C 12+4

4. Canada 28,75
5. Holland 32,25
6. Storbritannien 40

Individuellt
1. Pierre Durand FRA-Jappeloup de Luze 0,25+1
2. Greg Best USA-Gem Twist 4+0, 4/45,70 i omh
3. Karsten Huck FRG-Nepomuk 0+4, 4/54,75
4. Anne Kursinski USA-Starman 4+4
4. David Broome GBR-Countryman 4+4
6. Jaime Azcarraga MEX-Chin Chin 4+4,25

1984 Los Angeles USA
20 nationer, 15 lag, 51 ryttare
Lag
1. USA 12 fel
Joe Fargis-Touch of Class 0+0, Conrad Homfeld-Abdullah 8+0, Leslie Burr-Albany 4+8, Melanie Smith-Calypso 0 fel+startade ej i andra om

2. Storbritannien 36,75 fel
Michael Whitaker-Overton Amanda 8+0, John Whitaker-Ryan's Son 16+4,75, Steven Smith-Shining Example 19+8, Tim Grubb-Linky 0+28,25

3. Västtyskland 39,25 fel
Paul Schockemöhle-Deister 4+4, Peter Luther-Livius 8+4, Franke Sloothaak-Farmer 8+11,25, Fritz Ligges-Ramzes 17+12

4. Canada 40
5. Schweiz 41
6. Frankrike 49,75

Individuellt
(Två grundomgångar plus omhoppning, dels om guld-silver, dels om bronsmedaljen)
1. Joe Fargis USA-Touch of Class 0+4 fel, 0/58,06 i omh
2. Conrad Homfeld USA-Abdullah 4+0 fel, 8/51,03
3. Heidi Robbiani SUI-Jessica V 4+4, 0/53,39
4. Mario Deslauriers CAN-Aramis 4+4, 4/57,07
5. Bruno Candrian SUI-Slygof 4+4, 8/58,10
6. Luis Alvarez Cevera ESP-Jexico de Park 4,25+4,25
39.Peter Eriksson SWE-Imperator 25,75 i första omg

1980 Rotterdam, Holland
Alternativ-OS
18 nationer, 13 lag, 38 ryttare
Lag
1. Kanada 16,50 fel
Mark Laskin-Damuraz 0+0, Ian Millar-Brother Sam 0,25+4,25, Michel Vaillancourt-Chivaz 8+4, Jim Elder-Volunteer 8+8

2. Storbritannien 18,50 fel
Nick Skelton-Maybe 0+0, John Whitaker-Ryan's Son 0+4, Graham Fletcher-Preachan 8+8, Tim Grubb-Night Murmur 14,25+6,50

3. Österrike 20 fel
Thomas Frühmann-Donau 0+0, Hugo Simon-Gladstone 0+8, Georg Riedl-Weekend 20+0, Roland Fischer-Icarus 12+20

12.Sverige 74,75 fel
Royne Zetterman-Young Diamond 8 i första omg, Jan-Olof Wannius-Tredje Mannen 8,75 i första omg, Leif Holgersson-Juvelin 58 i första omg
Leif Nilsson-Fayer Rex utesl i första omg

Individuellt
Två grundomngångar plus omhoppning
1. Hugo Simon AUT-Gladstone 4+0 fel, 0,75/58,60 i omh
2. John Whitaker GBR-Ryan's Son 4+0, 4/40,00 i omh
3. Melanie Smith USA-Calypso 4+0, 4/42,40 i omh
18.Royne Zetterman SWE-Young Diamond 12+12
21.Jan-Olof Wannius SWE-Tredje Mannen 15,50+16,75

1980 Moskva, Sovjetunionen
7 nationer, 6 lag, 16 ryttare
LAG
1. Sovjetunionen 20,25 fel
Vjatjeslav Chukanov-Gepatit 4 + 0, Viktor Poganovsky-Topky 8 + 0,25, Viktor Asmaev-Reis 4 + 7,25, Nikolai Korolkov-Espadron 8 + 4

2. Polen 56 fel
Jan Kowalczyk-Artemor 4 + 8, Wieslaw Hartmann-Norton 12 + 12, Marian Kozicki-Bremen 33,50 + 4, Janusz Bobik-Szampan 16 + 24

3. Mexico 59,75 fel
Joaquin Pérez de las Heras-Alimony 8+4, Alberto Valdes Lacarra-Lady Mirka 8+12,75, Gerardo Tazzer Valencia-Caribe 23,25+8,5, Jesus Gómez Portugal-Massacre 27,25+8

Individuellt
1. Jan Kowalczyk POL-Artemor 4+4 fel
2. Nikolai Korolkow URS-Espadron 4+5,5
3. Joaquin Pérez de las Heras MEX-Alimony 8+4

1976 Montreal, Kanada
20 nationer, 14 lag, 47 ryttare
Lag
1. Frankrike 40 fel
Hubert Parot-Rivage 8+4, Marcel Rozier-Bayard de Maupas 8+4, Marc Roguet-Belle de Mars 8+16 Michel Roche-Un Espoir 24+8
2. Västtyskland 44 fel
Alwin Schockemöhle-Warwick Rex 4+8, Hans Günter Winkler-Torphy 12+4, Sonke Sönksen-Kwept 8+12, Paul Schockemöhle-Agent 16+8
3. Belgien 63 fel
Eric Wauters-Gute Sitte 8+7, Francois Mathy-Gai Luron 12+8, Edgar Henri Cuepper-Le Champion 12+16, Stanny van Paeschen-Porsche 16+20

Individuellt
1. Alwin Schockemöhle FRG-Warwick Rex 0+0 fel
2. Michel Vaillancourt CAN-Branch County 4+8 i grundomg, omh 4
3. Francois Mathy BEL-Gai Luron 8+4, 8
30.Jan-Olof Wannius SWE-Kil Kellen 20 i första omg

1972 München, Västtyskland
21 nationer, 17 lag, 54 ryttare
Lag
1. Västtyskland 32 fel
Fritz Ligges-Robin 4+4, Hartwig Steenken-Simona 4+8, Gerd Wiltfang-Askan 8+4, Hans Günter Winkler-Torphy 8+8
2. USA 32,25 fel
William Steinkraus-Main Spring 0+4, Neal Shapiro-Sloopy 8,25+0, Frank Chapot-White Lightning 8+28, Kathy Kusner-Fleet Apple 20+12
3. Italien 48 fel
Vittorio Orlandi-Fulmer Feather Duster 4+4, Raimondo d'Inzeo-Fiorello 8+4, Graziano Mancinelli-Ambassador 20+8, Piero d'Inzeo-Easter Light 87,25+48

Individuellt
(Två grundomgångar plus omhoppning)
1. Graziano Mancinelli ITA-Ambassador 0 + 8 fel, 0/45,00 i omh
2. Ann Moore GBR-Psalm 0+8, 3/53,90
3. Neal Shapiro USA-Sloopy 4+4, 8/46,00
17.Åke Hultberg SWE-El Vis 8+utgått i andra omg

1968 Mexico City, Mexico
Ingen svensk representation hoppning
15 nationer, 15 lag, 42 ryttare
Lag
1. Kanada 102,75 fel
Jim Elder-The Immigrant 9,25 + 18, Jim Day-Canadian Club 18 + 18, Tom Gayford-Big Dee 22,25 + 17,25
2. Frankrike 110,25 fel
Janou Lefèbvre-Rocket 17,25 + 12,50, Marcel Rozier-Quo Vadis 21,50 + 12, Pierre Jonquères d'Oriola-Nagir 17,75 + 29,25
3. Västtyskland 117,25 fel
Alwin Schockemöhle-Donald Rex 13+5,75, Hans Günter Winkler-Enigk 11,50+16,75, Hermann Schridde-Dozent II 33,75+36,50

Indivduellt
1. William Steinkraus USA-Snowbound 0+4 fel
2. Marion Coakes GBR-Stroller 0 + 8
3. David Broome GBR-Mister Softee 4 + 8, 0/35,30 i omh

1964 Tokyo, Japan
Ingen svensk representation i hoppning.
17 nationer, 14 lag, 46 ryttare
Lag
1. Tyskland 68,50 fel
Hermann Schridde-Dozent II 12,50+1,25, Kurt Jarasinski-Torro 9,75 + 12,50, Hans Günter Winkler-Fidelitas 17,50+15
2. Frankrike 77,75 fel
Pierre Jonquères d'Oriola-Lutteur B 9+0, Janou Lefèbvre-Kenavo D 16 + 16, Guy Lefrant-M de Littry 20 + 16,75
3. Italien 88,50 fel
Piero d'Inzeo-Sunbeam 12 + 12,50, Raimondo d'Inzeo-Posillipo 16 + 12, Graziano Mancinelli-Rockette 16 + 20

Individuellt
1. Pierre Jonquères d'Oriola FRA-Lutteur B 9+0 fel
2. Hermann Schridde GER-Dozent II 12,50+1,25
3. Peter Robeson GBR-Firecrest 8 + 8 fel i grundomg, 0/1,01 i omh

1960 Rom, Italien
23 nationer, 18 lag, 60 ryttare
Lag
1. Tyskland 46, 50 fel
Hans Günter Winkler-Halla 9,25 + 4, Fritz Thiedemann-Meteor 8+8, Alwin Schockemöhle-Ferdl 8,50 + 8,75
2. USA 66 fel
Frank Chapot-Trail Guide 8 + 12, William Steinkraus-Ksar d'Esprit 12,5+9, George Morris-Sinjon 8,50 + 16
3. Italien 80,50 fel
Raimondo d'Inzeo-Posillipo 4+4, Piero d'Inzeo-The Rock 24 + 8, Antonio Oppes-The Scholar 24,50 + 16
Sveriges lag uteslutet

Individuellt
1. Raimondo d'Inzeo ITA-Posillipo 0+12 fel
2. Piero d'Inzeo ITA-The Rock 8+8
3. David Broome GBR-Sunsalve 16+7
Anders Gernandt SWE-Valör delt ej i andra omg
Dag Nätterqvist SWE-Good Luck xx utesl
Per Fresk SWE-Kaskad utesl

1956 Stockholm, Sverige
24 nationer, 20 lag, 66 ryttare
LAG
1. Tyskland 40 fel
Hans Günter Winkler-Halla 4+0, Fritz Thiedemann-Meteor 8+4, Alfons Lütke Westhues-Ala 16+8
2. Italien 66 fel
Raimondo d'Inzeo-Merano 8+0, Piero d'Inzeo-Uruguay 8+3, Salvatore Oppes-Pagoro 23+24
3. Storbritannien 69 fel
Wilf White-Nizefela 8+4, Pat Smythe-Flanagan 8+13, Peter Robeson-Scorchin 16+20
Sveriges lag uteslutet

Individuellt
1. Hans Günter Winkler GER-Halla 4+0 fel
2. Raimondo d'Inzeo ITA-Merano 8+0
3. Piero d'Inzeo ITA-Uruguay 8+3
32.Anders Gernandt SWE-Röhäll 32+23
45.Tor Burman SWE-Rouquade 43,25+57,75
Douglas Wijkander SWE-Bimbo utesl

1952 Helsingfors, Finland
20 nationer, 16 lag, 52 ryttare
LAG
1. Storbritannien 40,75 fel
Wilf White-Nizefela 4+4, Duggie Stewart-Aherlow 12+4, Harry Llewellyn-Foxhunter 16,75+0
2. Chile 45,75 fel
Oscar Cristi-Bambi 4+4, Cesar Mendoza-Pillan 12+0, Ricardo Echeverria-Lindo Peal 17,75+8
3. USA 52,25 fel
William Steinkraus-Hollandia 4+9,25, Arthur McCashin-Miss Budweiser 12+4, John W Russel-Democrat 7+16
11.Sverige 80 fel
Gunnar Palm-Lurifax 12+8, Börje Jeppsson-Spitfire 12+16, Carl-Jan Hamilton-Halali 12+20

Individuellt (2 omgångar plus omhoppning)
1. Pierre Jonquères d'Oriola FRA-Ali Baba 8+0 fel, 0/40,00 sek i omh
2. Oscar Cristi CHI-Bambi 4+4+4/44,00
3. Fritz Thiedemann FRG-Meteor 0+8 fel, 8/38,50
16.Gunnar Palm SWE-Lurifax 12+8 fel
31.Börje Jeppsson SWE-Spitfire 12+16 fel
35.Carl-Jan Hamilton SWE-Halali 12+20 f

1948 London, Storbritannien
15 nationer, 14 lag, 44 ryttare
Lag
1. Mexico 34,25 fel
Humberto Mariles Cortés-Arete 6,25, Rubén Uriza Castro-Hatuey 8, Alberto Valdés Ramos-Chihuahua 20
2. Spanien 56,50 fel
Jaime Garcia Cruz-Bizarro 12, José Navarro Morenés-Quorum 20, Marcelino Gavilán y Ponce de Léon-Forajido 24,50
3. Storbritannien 67 fel
Harry Llewellyn-Foxhunter 16, Henry Nicoll-Kilgeddin 16, Arthur Carr-Monty 35
Sveriges lag utesl

individuellt
1. Humberto Mariles Cortés MEX-Arete 6,25 fel
2. Rubén Uriza Castro MEX-Hatuey 8+0/ 49,1 sek
3. Jean d'Orgeix FRA-Sucre de Pomme 8+4/38,9
5. Eric Sörensen SWE-Blåtunga 12
13.Greger Lewenhaupt SWE-Orkan 20,75
Karl-Åke Hultberg SWE-Ismed utesl

1936 Berlin, Tyskland
18 nationer, 18 lag, 54 ryttare
Lag
1. Tyskland 44 fel
Kurt Hasse-Tora 4, Marten von Barnekow-Nordland 20, Heinz Brandt-Alchimist 20
2. Holland 51,5 fel
Johan Jacob Greter-Ernica 12, Jan Adrianus de Bruine-Trixie 15, Henri Louis van Schaik-Santa Bell 24,5
3. Portugal 56 fel
José Beltrao-Biscuit 12, Luis Marques do Funchal-Merle Blanc 20, Luis Mena e Silva-Faussette 24
Sveriges lag utesl

Indivduellt
1. Kurt Hasse GER-Tora 4+4/59,2
2. Henri Rang ROM-Delfis 4+4/72,8
3. Josef von Platthy HUN-Sellö 8+0/62,6
25.Arne Francke SWE-Urfé 27
32.Rolf Örn SWE-Kornett 31,75
Prins Gustaf Adolf SWE-Aida utesl

1932 Los Angeles, USA
4 nationer, 3 lag, 11 ryttare
LAG
Tre nationer deltog: Mexico, Sverige och USA. Inget lag fullföljde med 3 ryttare och inga medaljer delades ut.

INDIVIDUELLT
1. Takeichi Nishi JPN-Uranus 8 fel
2. Harry Chamberlin USA-Show Girl 12
3. Clarence von Rosen SWE-Empire 16
5. Ernst Hallberg SWE-Kornett 50,50
Arne Francke SWE-Urfé utesl

1928 Amsterdam, Holland
16 nationer, 15 lag, 46 ryttare
Lag
1. Spanien 4 fel
José Navarro Morenés-Zapatzo 0, José Alvarez de los Trujillos-Zalamero 2, Julio Garcia Fernández-Revistade 2
2. Polen 8 fel
Kazimierz Gzowski-Mylord 0, Kazimierz Szosland-Alli 2, Michael Antoniewicz-Readglet 6
3. Sverige 10 fel
Karl Hansen-Gerold 0, Carl Björnstjerna-Kornett 2, Ernst Hallberg-Loke 8

Indivduellt
1. Frantisek Ventura TCH-Eliot 0+0+0 fel
2. Pierre Bertran de Balanda FRA-Papillon XIV 0+0+2
3. Charles Kuhn SUI-Pepita 0+0+4
6. Karl Hansen SWE-Gerold 0+2
9. Carl Björnstjerna SWE-Kornett 2

1924 Paris, Frankrike
11 nationer, 11 lag, 43 ryttare
Lag
1. Sverige 42,25 fel
Åke Thelning-Loke 12, Axel Ståhle-Cecil 12,25, Åge Lundström-Anvers 18, Georg von Braun-Diana 23,50
2. Schweiz 50 fel
Alphonse Gemuseus-Lucette 6, Werner Stuber-Girandole 20, Hans Bühler-Sailor Boy 24, Henri Von der Weid-Admiral 24
3. Portugal 53 fel
Anibal Borges de Almeida-Reginald 12, Helder de Souza Martins-Avro 19, José Mousinho de Albuquerque-Hetrugo 22, Luiz de Menezes Margaride-Profond 36

Indivduellt
1. Alphonse Gemuseus SUI-Lucette 6 fel, 2:24,4
2. Tommaso Lequino ITA-Trebecco 8,75/2:42,0
3. Adam Krolikiewicz POL-Picador 10/2:38,4
6. Åke Thelning SWE-Loke 12
7. Axel Ståhle SWE-Cecil 12,25
11.Åge Lundström SWE-Anvers 18
19.Georg von Braun SWE-Diana 23,50

1920 Antwerpen, Belgien
6 nationer, 5 lag, 25 ryttare
Lag
1. Sverige 14 fel
Claes König-Trésor 2, Hans von Rosen-Poor Boy 6, Daniel Norling-Eros II 6, Frank Martin-Kohort 10
2. Belgien 16,25 fel
Henri Laame-Biscuit 2,75, André Coumans-Lisette 5,25, Herman de Gaiffier d'Hestroy-Miss 8,25, Herman d'Oultremont-Lord Kitchener 30
3. Italien 18,75 fel
Ettore Caffaratti-Tradittore 1,50, Alessandro Alvisi-Raggio di Sole 6,25, Giulio Cacciandra-Fortunello 11,00, C Asinari di San Marzano-Varone 33,00

Indivduellt
1. Tommaso Lequio ITA-Trebecco 2 fel
2. Alessandro Valerio ITA-Cento 3
3. Gustaf Lewenhaupt SWE-Mon Coeur 4
5. Lars von Stockenström SWE-Reward 6
14.Åge Lundström SWE-Eros I 9,75
15.Gustaf Kilman SWE-Irving 10
23.Nils Åkerblom SWE-Heikki 19,50
24.Allan Ekman SWE-Tagore 21,50

1912 Stockholm, Sverige
8 nationer, 6 lag, 31 ryttare
Lag
1. Sverige 545 poäng
Gustaf Lewenhaupt-Medusa 188, Gustaf Kilman-Gåtan 180, Hans von Rosen-Lord Iron 177, Fredrik Rosencrantz-Drabant 171
2. Frankrike 538 poäng
Michel d'Astafort-Amazone 185, Jean Cariou-Mignon 182, Bernard Meyer-Allons-y 171, G Seigner-Cocotte 170
3. Tyskland 530 poäng
Sigismund Freyer-Ultimus 181, Wilhelm von Hohenau-Pretty Girl 177, Ernst Deloch-Hubertus 172, Friedrich Karl von Preussen-Gibson Boy 166

Individuellt
1. Jean Cariou FRA-Mignon 186 poäng, omhoppning 5 fel
2. Rabod Wilhelm von Kröcher GER -Dohna 186, omh 7
3. Emmanuel de Blommaert de Soye BEL-Clonmore 185
6. Nils Adlercreutz SWE-Ilex 181
6. Ernst Casparsson SWE-Kiriki 181
9. Charles Lewenhaupt SWE-Arno 180
9. Gustaf Lewenhaupt SWE-Medusa 180
13. Carl Axel Torén SWE-Falken 179
22.Åke Hök SWE-Mona 170

 


Senast uppdaterad: 2012-07-16
tidningar-press-media

Ridsport och OS

Ridsporten i media
arenenNV

Paralympics

- fakta, regler mm
Några hinder ligger på toppen i Greenwich Park med utsikt och långa backar upp

Fälttävlan

- fakta, regler mm
london_logo

London 2012

27 juli - 12 augusti

Annons