Start och resultatlistor

Start och resultatlistor, liverapportering från Paralympics

 

Start och resultatlistor finns på London 2012

HÄR kan du ser TV-bilder från EBU

Resultat torsdag
Final Grand Prix Kür: 1) Charlotte Dujardin, Storbtitannien, Valegro 90,089 2) Adelinde Cornelissen, Holland, Parzival 88,196 3) Laura Bechtolsheimer, Storbritannien, Mistral Hojris 84,339 11) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 79,321 14) Patrik Kittel, Sverige, Scandic 78,732

Resultat onsdag
Hoppning, Individuell final, två omgångar: 1) Steve Guerdat, Schweiz, Nino des Buissonnets 0+0 2) Gerco Schröder, Holland, London 1+0+0 49,79 3) Cian O´Connor, Irland, Blue Loyd 0+1+4 46,64 4) Kamal Bahamdan, Saudiarabien, Noblesse des Tess 1+1 5) Alberto Michan, Mexiko, Rosalia 4+0 5) Scott Brash, Storbritannien, Hello Sanctos 0+4 5) Nick Skelton, Storbritannien, Big Star 0+4 23) Henrik von Eckermann, Sverige, Allerdings 8 26) Jens Fredricson, Sverige, Lunatic 9
Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Casall wd
 

Resultat tisdag
Dressyr nationstävling Grand Prix + Grand Prix Special:
1) Storbritannien 79,979 (Carl Hester/Uthopia, Laura Bechtolsheimer/Mistral Hojris, Charlotte Dujardin/Valegro)
2) Tyskland 78,216 ( Dorothee Schneider/Diva Royal, Kristina Sprehe/Desperados, Helen Langehanenberg/ Damon Hill)
3) Holland 77,124 (Anky van Grunsven/Salinero, Edward Gal/Undercover, Adelinde Cornelissen/Parzival)
4) Danmark 73,846 (Anne van Olst/Clearwater, Anna Kasprzak/Donnperignon, Nathalie zu Sayn-Wittgenstein)
5) Sverige 72,706 (Minna Telde, Santana, Tinne Vilhelmson Silfvén/Don Auriello, Patrik Kittel/Scandic)
6) USA 72,435 (Jan Ebeling/Rafalca, Tina Konyot/Calecto V, Steffen Peters/Ravel)

Grand Prix Special: 1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 83,286 2) Adelinde Cornelissen, Holland, Parzival 81,968 3) Carl Hester, Storbritannien, Uthopia 80,571 4) Helen Langehanenberg, Tyskland, Damon Hill 78,937 5) Laura bechtolsheimer, Storbritannien, Mistral Hojris 77,794 6) Dorothee Schneider, Tyskland, Diva Royal 77,571 14) Patrik Kittel, Sverige, Scandic 74,079 15) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 74,063
20) Minna Telde, Sverige, Santana 72,270

Resultat måndag
Nationshoppning omgång 2:
1) Storbritannien 8+0 156,68 (4+4+0) (Nick Skelton/Big Star, Ben Maher/Tripple X, Scott Brash/Hello Sanctos, Peter Charles/Vindicat)
2) Holland 8+12 149,12 (4+4+0) (Jr Vrieling/Bubalu, Maikle van der Vleuten/Verdi, Marc Houtzager/Tamino, Gerco Schröder/London)
3) Saudiarabien 14 (1+13 )(HRH Prince Abdullah al Saud/Davos, Kamal/Bahamdan/Noblesse des tess, Ramzy al Duhami/Bayard van de Villa There, Abdullah Waleed Sharbatly/Sultan)
4) Schweiz 16 (4+12)
5) Kanada 26 (5+21)
6) Sverige 28 (4+24 )(Jens Fredricson/Lunatic 8+4, Lisen Bratt Fredricson/Matrix 4+12, Henrik von Eckermann/Allerdings 0+16, Rolf-Göran Bengtsson/Casall 0+8)
6) USA 28 (8+20)
8) Brasilien 67 (8+59)

Individuell ställning efter 3 kval: 1) Nick Skelton, Storbritannien, Big Star 0 1) Maikel van der Vleuten, Holland, Verdi 0 1) Marc Houtzager, Holland, Tamino 0
11) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Casall 8 26) Jens Fredricson, Sverige, Lunatic 12 33) Henrik von Eckermann, Sverige, Allerdings 16

Resultat söndag
Nationshoppning omgång 1: 1) Saudiarabien 1 2) Sverige 4 (Jens Fredricson/Lunatic 8, Lisen Bratt Fredicson/Matrix 4, Henrik von Eckermann/Allerdings 0, Rolf-Göran Bengtsson/Casall 0) 2) Storbritannien 4 2) Holland 4 2) Schweiz 4 6) Kanada 5 7) Brasilien 8 7) USA 8
Individuellt efter kval 2: 1) Henrik von Eckermann/Allerdings 0+0 Rolf-Göran Bengtsson/Casall 0+0 31) Jens Fredricson/Lunatic 0+8
Lisen Bratt elim

Resultat lördag
OS i hoppning
Första omgången, individuellt kval, bedömning A: 1) Jens Fredricson, Sverige, Lunatic, Henrik von Eckermann, Sverige, Allerdings, Rolf-Göran Bengtsson, Sverige Casall, samt 29 ryttare till, 72) Lisen Bratt Fredricson, Sverige, Matrix.
Nationshoppning för startordning; 1) Sverige 0, Holland, 0, Schweiz 0, Belgien 0, 5) Brasilien, Frankrike, Tyskland, USA, alla 1 fel, 9) Saudi Arabien 3, 10) Storbritannien, Australien, 4, 12) Ukraina, 8, 13) Kanada, Mexico 9, 15) Chile 15 fel.
Felen följer inte med till söndagens nationshoppning.

Resultat fredag, ,
OS dressyr, Grand Prix, individuellt: 1) Charlotte, Dujardin, Storbritannien, Valegro, 83,663, 2) Adelinde Cornelissen, Holland, Parzival, 81,687, 3) Helen Langehanenberg, Tyskland, Damon Hill, 81,140,  4) Kristina Sprehe, Tyskland, Desperados, 79,119, 5) Carl Hester, Storbritannien, Utophia, 77,720, 14) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige,  Don Auriello, 74,271, 15) Patrik Kittel , Sverige, Scandic, 74,073, 44) Minna Telde, Sverige, Santana, 67,477.
Lagtävling, efter Grand Prix: 1) Storbritannien, 79, 407, 2) Tyskland, 78,845, 3) Holland, 76,809 4) Danmark, 73,845, 5) USA, 72,801, 6) Spanien, 72,467, 7) Sverige, 71,940.

TISDAG 31 JULI
OS i fälttävlan, individuell final:
Guld) Michael Jung, Tyskland, Sam 40,60 straffpoäng
Silver) Sara Algotsson-Ostholt, Sverige, Wega 43,30
Brons) Sandra Auffarth, Tyskland, Opgun Louvo 44,80
18) Niklas Lindbäck, Sverige, Mister Pooh 68,00
20) Ludwig Svennerstål, Sverige, Shamwari 72,10

OS i fälttävlan, lagresultat:
Guld) Tyskland 133,70 straffpoäng
Silver) Storbritannien 138,20
Brons) Nya Zeeland 144,40
4) Sverige 148,40 (Sara Algotsson-Ostholt/Wega 39,30, Ludwig Svennerstål/Shamwari 52,10, Niklas Lindbäck/Mr Pooh 57,0)

Resultat måndag
OS fälttävlan efter dressyr, terräng: 1) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Wega, 39,30, 1) Ingrid Klimke, Tyskland, Butts Abraxxas, 39,30, 3) Mark Todd, Nya Zeeland, Campino, 39,50, 4) Michael Jung, Tyskland, Sam, 40,20, 5) Kristina Cook, Storbritannien, Miners Frolic, 42,00, 6) Mary King, Storbritannien, Imperial Cavalier, 42,10, 7) Ludwig Svennerstål,Sverige, Shamwari, 44,10, 13) Niklas LIndbäck, Sverige, Mister Pooh, 48,00, 30) Malin Petersen, Sverige, Sofarsogood, 61,20, 44) Linda Algotsson, Sverige, La Fair, 79,80.
Ställning nationstävlingen: 1) Tyskland, 124,70, 2) Storbritannien, 130,20, 3) Sverige, 131.40, 4) Nya Zeeland, 133,40, 5) USA, 155,20, 6) Australien, 173,40.

Resultat lördag/söndag
OS fälttävlan dressyr: 1) Yoshiaki Oiwa, Japan, Noonday de Conde 38,10 2) Stefano Brecciaroli, Italien, Apollo wd Wendi Kurt Hoev 38,50 3) Mark Todd, Nya Zeeland, Campino 39,10 4) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Wega 39,30 4) Ingrid Klimke, Tyskland, Butts Abraxxas 39,30 16) Ludwig Svennerstål, Sverige, Shamwari 43,70 22) Niklas Lindbäck, Sverige, Mister Pooh 45,20 62) Linda Algotsson, Sverige, La Fair 59,80 65) Malin Petersen, Sverige, Sofarsogood 60,40
Ställning nationstävling: 1) Tyskland 119,10 2) Australien 122,10 3) Storbritannien 127,00 4) Sverige 128,20 4) Nya Zeeland 128,20 6) Japan 130,70

 


Senast uppdaterad: 2012-08-23
tidningar-press-media

Ridsport och OS

Ridsporten i media
arenenNV

Paralympics

- fakta, regler mm
Några hinder ligger på toppen i Greenwich Park med utsikt och långa backar upp

Fälttävlan

- fakta, regler mm
london_logo

London 2012

27 juli - 12 augusti

Annons