Tidsprogram

Tidsprogram med reservation för ändringar

Lördag 23 augusti
20:00 Invigning, D´Ornano Stadium, Caen

Söndag 24 augusti
8:00 Dressyr, Hästbesiktning
10:00 Reining, Hästbesiktning
10:00 Para-dressyr, Hästbesiktning
14:00 Para-dressyr, Träningstillfälle

Måndag 25 augusti
8:15 Dressyr, Grand Prix
8:45 Reining, Team competition och 1st Individual Qualifying Competition
9:00 Para-dressyr, Team test Grade III
13.45 Dressyr, Grand Prix
14:00 Para-dressyr, Team test Grade Ib,
14:00 Reining, Team competition och 1st Individual Qualifying Competition

Tisdag 26 augusti
8:15 Dressyr, Grand Prix
8:30 Para-dressyr, Team test Grade IV
8:45 Reining, Team competition och 1st Individual Qualifying Competition
13:30 Para-dressyr, Team test Grade II
13.45 Dressyr, Grand Prix
14:00 Reining, Team competition och 1st Individual Qualifying Competition
16:30 Para-dressyr, Team test Grade Ia

Onsdag 27 augusti
9:00 Para-dressyr, Individual Championship test Grade III
9:30 Dressyr, Grand Prix Special – öppen för de 30 bästa i Grand Prix.
14:00 Para-dressyr, Individual Championship test Grade Ib
15:00 Fälttävlan,Hästbesiktning
15:00 Distansritt, Hästbesiktning

Torsdag 28 augusti
7:00 Distansritt, Start
8:30 Para-dressyr, Individual Championship test Grade IV
9:30 Fälttävlan, Dressyr
13:30 Para-dressyr, Individual Championship test Grade III
14:00 Fälttävlan, Dressyr
14:00 Reining,  2nd Individual Qualifying Competition
16:21 Para-dressyr, Individual Championship test Grade Ia

Fredag 29 augusti
9:00 Para-dressyr, Individual Freestyle test Grade II, Ia, Ib
9:30 Fälttävlan,Dressyr
13:35 Dressyr, Grand Prix Freestyle
14:00 Fälttävlan,Dressyr
14:30 Para-dressyr, Individual Freestyle test Grade III, IV

Lördag 30 augusti
10:00 Fälttävlan,Terräng, cross-country
20:00 Reining,  Individual Final Competition

Söndag 31 augusti
7:30 Fälttävlan,Hästbesiktning
9:00 Hoppning, Hästbesiktning
14:30 Fälttävlan,Banhoppning
18:30 Hoppning, Banan öppen för träning

Måndag 1 september
9:00 Voltige, Hästbesiktning
10:00 Hoppning, Banan öppen för träning

Tisdag 2 september
9:30 Voltige, Lag – obligatoriskt program
9:10 Tidshoppning – lag och individuellt kval 1
14:00 Voltige, Damer - obligatoriskt program
17:30 Voltige, Herrar - obligatoriskt program

Onsdag 3 september
9:10 Nationshoppning omgång 1 - individuellt kval 2
9:30 Voltige, Lag – freestyle
10:30 Körning fyrspann, Hästbesiktning
14:00 Voltige, Damer – freestyle
17:30 Voltige, Herrar – freestyle

Torsdag 4 september
9:30 Körning fyrspann, Dressyr
14:00 Voltige, Damer – teknisk kür
13:45 Körning fyrspann, Dressyr
15:40 Voltige, Herrar – teknisk kür
15:30 Nationshoppning omgång 2 - individuellt kval 3
20:00 Voltige, Pas de Deux – freestyle

Fredag 5 september
9:30 Körning fyrspann, Dressyr
10:00 Voltige, Pas de Deux – freestyle
14:00 Voltige, Damer – freestyle
13:45 Körning fyrspann, Dressyr
16:00 Voltige, Herrar – freestyle
19:30 Voltige, Lag – freestyle, final för 12 lag

Lördag 6 september
9:30 Körning fyrspann, Maraton
9:00 Hoppning, Hästbesiktning
13:25 Hoppning, Individuell semifinal, två omgångar, paus 14:40-15:40

Söndag 7 september
8:00 Körning fyrspann, Precision, konkörning
15:00 Hoppning, Individuell final, fyra ryttare

Tidsprogram med reservation för ändringar


Senast uppdaterad: 2014-08-22
WEG VM 2014 Normandie

Arrangörens hemsida

Läs mer
Och över alltihop bevakar TV varje rörelse på banan

TV-tider

SVT och Horse1
resultattavlaNV

Resultat WEG 2014

Så gick det
facebookinstagramtwitter

Extra allt

Snabba nyheter, fler bilder, kommentarer från de svenska deltagarna... Följs oss på våra

Sociala medier
Pressträff med Sylve Söderstrand efter klassen

Media/Biografier

Biographies

WEG 2014 i media

Annons