Landslag hoppning 2019

Sveriges landslag i hoppning består av A- och B-trupp. Seniorlandslaget uppdaterades senast den 1 januari 2019.

Landslagskriterier seniorer (pdf)

 A-truppen

Ekipage som är aktuella för mästerskap. Ekipage ska ha presterat felfria resultat i GP eller Nations Cup på CSI5* eller CSIO5* under de senaste 12 månaderna. Utomhusresultat prioriteras.

Malin Baryard-Johnsson
född: 10 april 1975, hemort: Norrköping, klubb: Linköpings Fältrittklubb,
Häst: H&M Indiana

Henrik von Eckermann
född: 25 maj 1981, hemort: Wachtberg, Tyskland, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Hästar: Toveks Mary Lou  

Peder Fredricson
född: 30 januari 1972, hemort: Vitaby, klubb: Österlens Ridklubb
Hästar: H&M All In, H&M Christian K; Hansson WL, H&M Catch Me Not S

Stephanie Holmén
född: 27 januari 1991, hemort: Vellinge, klubb: Österlens Ridklubb  
Hästar:  Flip´s Little Sparrow

Fredrik Jönsson
född: 6 oktober 1972, hemort: Flyinge, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Häst: Cold Play

Irma Karlsson
född: 25 mars 1993, hemort: Hörby, klubb: Bollnäs Ridsällskap
Hästar: Ida v/d Bisschop  

Evelina Tovek
född: 27 augusti 1993, hemort: Ätran, klubb: Varbergs Ridklubb
Hästar: Dalila de la Pomme, Mill´s Sheridan  

B-truppen

Ekipage som är aktuella för Nations Cup CSIO3*/4*/5*. Ekipage ska ha resultat i 3*GP, 4* 150 eller Nations Cup på lägst 3* nivå under de senaste 12 månaderna. Utomhusresultat prioriteras. Ekipage kan vara aktuella för mästerskap.

Petronella Andersson
född: 28 april 1991, hemort: Höllviken, klubb: Lillhagens Ridklubb
Häst: Bacardi, Eclatant

Rolf-Göran Bengtsson 
född: 2 juni 1962, hemort: Breitenburg, Tyskland, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Hästar: Oak Grove´s Carlyle, Crunch 

Jonna Ekberg
född: 10 maj 1990, hemort: Wolvertem-Meise, Bryssel, Belgien, klubb: Linköpings Fältrittklubb
Häst: Univers du Vinnebus , Destiny van Shore

Linda Heed
född: 19 juli 1979, hemort: Tygelsjö, klubb: Södertälje Ridklub
Häst: Jarvis van D’Abelendreef  

Jacob Hellström
född: 17 februari 1977, hemort: Torna-Hällestad, klubb: Österlens Ridklubb
Häst: Jus d'Orange van't Bisthof

Erica Swartz
född: 29 januari 1991, hemort: Tomelilla klubb: Henriksdals Ryttarförening
Häst: Jovita

Marcus Westergren
född: 23 januari 1976, hemort: Norrtälje, klubb: Åby Ridklubb
Häst: Calmere 

Jens Wickström
född 5 maj 1983, hemort: Nässjö, klubb: Jönköpings Fältrittklubb
Häst: Enzo

Seniorlandslaget uppdaterades den 1 januari 2019.

Obs-trupp

Ekipage som visat på förmåga och utvecklingsbarhet. De kan bli aktuella för landslagsuppdrag

Annika Axelsson
född: 1983, hemort: Ballingslöv, klubb: Flyinge Hästsportklubb,
Häst: W Diva Rosa MFS

Angelie von Essen
född: 27 november 1978, hemort: Dinmore, Hereford, Storbritannien, klubb: Bankeryd Ridklubb
Häst: Cocella, Estella

Rebecca Hallberg Fischer
född: 1995, hemort: Tygelsjö, klubb: Skyrup Country Club Ryttarförening
Häst: Urco d´Hoyo

Magnus Jacobson
född: 3 maj 1987: hemort: Blentarp, klubb: IM Sportriders Ryttarförening
Häst: Chewie, Mehlua S

Sofia Kroon
född: 1985, hemort: Tvååker, klubb: Flyinge Ryttarförening
Häst: Lucky Silvana

Douglas Lindelöw
född: 10 december 1990, hemort: Hörby, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Hästar: Cheldon, Jezebel, Casquo Blue

Karin Martinsen
född: 15 mars 1995, hemort: Vårgårda, klubb: Nääs Ryttarförening
Hästar: Bella, Stenhaga Tulip Tattoo, Holsteins Matina

Viktor Melin
född: 6 februari 1992, hemort: Norrköping, klubb: Åby Ridklubb
Häst: Atina

Sissela Smith
född: 1995, hemort: Norrköping, klubb: Åby Ridklubb
Häst: Charmonix CC

Fredrik Spetz
född: 1983, hemort: Norsholm klubb: Norsholms Ryttarförening
Häst: Dustin

Alexander Zetterman
född: 1990, hemort,  klubb: Helsingborgs Fältrittklubb
Hästar: Lucky Lisa, Mama Mia

Hannah Åkerblom
född: 21 december 1985, hemort: Barcelona, klubb: Gävle Ryttarsällskap
häst: Chodec  

Seniorlandslaget uppdaterades den 1 januari 2019.

Ungdomslandslag 2019

Spetstrupp – Ekipage som är aktuella för nationshoppningar och mästerskap
Utmanartrupp – Ekipage som under året kan bli aktuella för nationshoppningar och mästerskap
OBS-trupp -Ekipage som visat på förmåga och utvecklingsbarhet. De kan bli aktuella för landslagsuppdrag

Landslagskriterier hoppning 2019:

Young Rider
Spetstrupp

Mikaela Gustaphson – Strömsholms Ridsportförening
Wilma Marklund – Piteå Ridklubb
Alice Tapper – Jump Club Ridsportförening
Emelie Hugoson-Feldt – Helsingborgs Fältrittklubb

Utmanare
Andre Brandt – Ronneby Ryttarförening
Axelina Pettersson Häggström – Mölndals Ridklubb
Ottilia Lundgren – Nääs Hästsportförening
Hugo Wihlmark – Skyrup Country Club Ryttarförening 
Emma Rundcrantz – Nääs Hästsportförening
Erik Dahnelius – Dagstorportens Ryttarförening
Julia Almebäck – Strömsholms Ridsportförening
Evelin Lavén – Österlens Ridklubb
Annie Unghanse – Föreningen Skästa Ridcenter
Linnea Segersten – Varbergs Ridklubb                    

Juniorer                                              
Spetstrupp      
Michelle Cranning Hillgren – Ilbäckens Ryttarförening  
Stina Efraimsson – Föreningen Fjärås Hoppryttare
Julia Hallberg – Helsingborgs Fältrittklubb 
Ingemar Hammarström – Mitt Hjärta Hästsportförening 
Janelle Larsson – Helsingborgs Fältrittklubb  

Utmanare 
Kajsa Björe – Jump Club Ridsportförening   
Filippa Enmark – Jump Club Ridsportförening 
Cora Sidney Hirn – Djursholms Ridklubb 
Emma Johansson – Borås Fältrittklubb   
Rasmus Nilsson – IM Sportriders Ryttarförening 
Joel Torstenson – Jump Club Ridsportförening
Felicia Lång- Gävle Ryttarsällskap


OBS-Trupp
Beata Hermelin – Flyinge Ryttarförening
Erik Nordström- Dagstorportens Ryttarförening
Ellinor Liwing – Föreningen Runsten Equestrian
Elin Karlsson – Strömsholms Ridsportförening
Carl Eriksson – Föreningen Fjärås Hoppryttare
Wilma Lundgren – Näsets Ryttarsällskap
Paula Unghanse – Föreningen Skästa Ridcenter
Ebba Kewenter – Billdals Ridklubb
Julie Carlberg – Strömsholms Ridsportförening
Fanny Blanck – Piteå Ridklubb

Children 

Spetstrupp 
Alice Borglund – Skånsta Ryttare 
Ebba Danielsson – Equine Club West Ridsport Förening 
Izabelle Stolth – Föreningen Mantorps Ryttarna
Cornelia Wallenborg- Strömsholms Ridsportförening   

Utmanare 
Nellie Danielsson – Trollhättans Sportryttare
Lovisa Grahn – Djursholms Ridklubb  
Ellen Johansson – Vänersborgs Ryttarförening
Vendela Näslund – Malå Ridklubb  
Ida Selin – Billdals Ridklubb  
Svea Tegnestedt- Jump Club Ridsportförening
Linn Arvidsson – Helsingborgs Fältrittklubb
Stella Ljungqvist – Grevagårdens Ryttarförening
Cajsa- Stina Jönsson – Trolleholms Ryttarförening
Vincent Franzén – Ridklubben Udden                      

 

 D-ponny

Spetstrupp
Mathilda Bohlin – Helsingborgs Fältrittklubb
Anna Hästbacka – Södertälje Ridklubb
Ebba Danielsson – Equine Club West Ridsport Förening
Thea Gånehed – Billdals Ridklubb
Beata Hermelin – Flyinge Ryttarförening

Utmanare
Ida Selin – Billdals Ridklubb
Izabelle Stolth – Föreningen Mantorps Ryttarna
Josefin Torell – Fryksdalens Ryttarsällskap
Filippa Lagergren – Helsingborgs Fältrittklubb
Tilda Lundstedt – Örebro Ryttarteam
Tilde Jansson- Heby Ryttarförening
Moa Behrens – Strömsholms Ridsportförening
Izabelle Stolth – Föreningen Mantorps Ryttarna
Kim Gudmundsson – Klagshamns Ryttarförening
Smilla Fant- Föreningen Runsten Equestrian
Sofia Lindh-Young – Flyinge Ryttarförening
Wilma Hallberg – Föreningen Trollhättans Sportryttare
Ängla Wegerstedt – Gagnefs Ridklubb


Senast uppdaterad: 2019-06-12

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons