Stort svensk trupp till NBC

2019-06-19

Det är en stor svenk trupp som reser till Nordisk Baltiska Mästerskapen i Danmark sista veckan i juni.

26-30 juni Vilhelmsborg, Danmark, CSI1*/CSIU25YJChP/CDI***/CDIU25YJChP/CCI3*-S/CCIP1-L/CPEDI3*, Nordiskt Baltiskt Mästerskap i hoppning, dressyr, fälttävlan, voltige, paradressyr

Sista helgen i juni samlas ryttare och voltigörer från hela Norden för att rida Nordiskt Baltiskt Mästerskap i hoppning, dressyr, paradressyr, fälttävlan och voltige. På mästerskapet startar ungdomsryttare från ponny upp till U25 samt seniorer.
Det blir ett intensivt mästerskap med tävling på fem olika arenor med start onsdag 26 juni och finaler i samtliga grenar söndag 30 juni.
Sverige deltar med lag och individuella startande i hoppning, dressyr, paradressyr och fälttävlan samt med individuellt startande i voltige.

Tidsprogram  

Svenskt deltagande

HOPPNING
U25: Karolina Kielbasa, Andrea Persson, Tom Svitzer, Erik Dahnelius, Julia Dahnelius
Young rider: Hugo Wihlmark, Julia Almebäck, Emma Rundcrantz, Cora Hirn, Joel Torstenson, Annie Unghanse
Junior: Filippa Enmark, Felicia Lång, Erik Nordström, Beata Hermelin, Emma Johansson, Rasmus Nilsson
Children: Cajsa-Stina Jönsson, Ida Selin, Ebba Danielsson, Vendela Näslund, Izabelle Stolth, Linn Arvidsson
Ponny kat I: Filippa Lagergren, Josefin Torell, Tilda Lundstedt, Tilde Jansson, Mathilda Bohlin, Kim Gudmundsson
Ponny Kat II (C-ponny): Thea Gånehed, Ella Littorin, Clara Hermelin, Lilly Johansson, Agnes Olofsson Idrizovic, Amanda Möller
Landslagsledare Svante Johansson, Ulrika Bidegård

DRESSYR
CDI3*: Minna Telde, Michelle Hagman Hassink, Ida-Linn Lundholm, Jeanna Högberg, Denise Ljungqvist, Jacob Nörby Sörensen
U25: Beata Söderberg, Julia Söderström, Isabella Tovek, Nathalie Wahlund
Young rider: Lo Dahlquist Mörkenstam, Beatrice Ivarsson, Filippa Norrman, Hannah Rosendal, Klara Svanberg, Lovisa Wessblad
Junior: Felicia Bermar Vistedt, Sofia Heimburg, Nina Jenemark, Maxime Kjellvertz, Elise Lindeblad, Ida Persson
Ponny : Zelma Björk, Nicole Crona, Tindra Holmertz, Tilde Larsson, Hannah Regosa, Emelina Sjöblom
Ponny Kat II (C), nationell: Alma Vonasek, Ebba Lindholm, Emma Kåberg, Luke De Muynck, Maja Persson, Nikita Rochel

PARADRESSYR
CPEDI3*: Anita Johnsson (I), Kerstin Larsson Englund (II), Carolin Rutberg (III), Katja Stensson (IV), Louise Etzner Jakobsson (IV), Lena Malmström (V), Christina Berg Overgaard (V)

FÄLTTÄVLAN
CCI3*-S: Sofia Andersson, Aminda Ingulfson, Ulf Johansson, Amanda Staam, Emma Tingsby 
CCI2*-S: Amanda Andersson , Elin Bjurfors, Eric Bramefelt, Elsa Carlsson, Judit Engelsson, Jennifer Hallsenius, Molly Holgersson, Tinda Ingemansson, Ulf Johansson , Nathalie Mortensen, Emilia Nilsson, Elvira Rosenberg, Tuva Rosencrantz, Amanda Staam, Amanda Sternberg, Anna Svane, Sandra Uhrberg, Engla Westerberg, Greta Wårfors
CCIP*-L: Julia Andersson, Elly Kvarnstrand, Wilma Nyhlén, Maria Svane, Sally Wittvången, Nicole Palm
Landslagsledare Viktoria Carlerbäck och Lena Bredberg kommer att meddela vilka som rider i laget i de respektive klasserna på plats.

VOLTIGE
CVI individuellt: Emilia Bäck, Karolina Bäck, Linnea Rova, Yrsa Karlström - alla Salaortens Ryttarförening

förstasidan

VM Tryon 2018

Till vår VM-sida
SvRF_Ridunderlag_framsida-2-liten

Unik guide om ridunderlag

Läs mer

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons