Annons

    Hem / Tävling / Internationella tävlingar o... / Veckans tävlingar

Veckans tävlingar

Här hittar du information om internationella tävlingar med svenskt deltagande och veckans större nationella tävlingar.

Internationella tävlingar vecka 44

29 oktober - 1 november Oldenburg, Tyskland CDI4*/CSI2*, internationell dressyr och hoppning
Svenska ryttare: Juliette Ramel (CDI), Karin Martinsen (CSI)
Arrangörens hemsida 
ClipMyHorse sänder

26 oktober - 1 november Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Hannah Åkerblom, Angelica Johansson
Arrangörens hemsida 
Start och resultatlistor 
ClipMyHorse sänder

29 oktober - 1 november Opglabbeek, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Annika Axelsson, Rolf-Göran Bengtsson, Stina Efraimsson, Julia Hallberg, Wilma Hellström, Fredrik Jönsson, Douglas Limdelöw, Antonia Pettersson Häggström, Erica Swartz, Evelina Tovek, Angelie von Essen, Sofia Westborg,
Arrangörens hemsida 
Start och resultatlistor
ClipMyHorse sänder

27 oktober - 1 november Oliva, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Jannie Canovill, Jonna Ekberg, John Österdahl, Caroline Ramqvist
Arrangörens hemsida 
Start och resultatlistor 
ClipMyHorse sänder 

29 oktober - 1 november Valencia, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Hampus Adolfsson, Antonia Andersson, Linda Heed, Marcus Westergren
Arrangörens hemsida 
Start och resultatlistor 

29 oktober - 2 november Madrid, Spanien CCI1*Intro, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Antonia Heramb
Arrangörens hemsida

1 november Dackeritten, Växjö Distansryttare, Sverige CEI1*/CEIYJ1* 100 km, internationell distansritt
Svenska ryttare: CEI1* 100 km: Josefin Blom Lugn, Ebba Bota, Sarah Fredriksson, Jessica Holmberg, Hanna Jönsson, Lisa Jörnehag, Inger Rustad, Carolina van den Berg, Helena Wass, Kjell Westerback
CEIYI1* 100 km: Augusta Ravna Ulriksen, Emma Schuber, Frida Wanér
Arrangörens hemsida 

Nationella tävlingar vecka 44

26 oktober - 1 november Helsingborgs Fältrittklubb, elit/nationell dressyr för häst och ponny, SM i dressyr för ponny, final SvRF Ungponny, final Mats Mellbergs RÅ 12 Dressyr cup, Folksam Ponnyallsvenskan Lag-SM final
Arrangörens hemsida 
Start och resultatlistor 
Equisport sänder

28 oktober - 1 november Trollhättans Sportryttare, elit/nationell hoppning för häst och ponny, SM i Hoppning för Ponny och Children, SvRF ungponnyfinaler
Tävlingsplats: Grevagården, Skövde
Arrangörens hemsida 
Start och resultatlistor 
Equisport sänder

31 oktober - 1 november Sydslättens Ryttarförening, nationell hoppning
Arrangörens hemsida 

30 oktober - 1 november Nordhallands Ridklubb, nationell dressyr
Arrangörens hemsida 

Med reservation för ändringar