Annons

    Hem / Tävling / Internationella tävlingar o... / Veckans tävlingar

Veckans tävlingar

Här hittar du information om internationella tävlingar med svenskt deltagande och veckans större nationella tävlingar

Internationella tävlingar vecka 33

18-21 augusti London, Storbritannien CSI5* GCT, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Evelina Tovek, Angelica Augustsson Zanotelli
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
Läs mer: Dags för ny GCT-omgång i London

16-21 augusti Aszár Kisber, Ungern CH-EU-U25JCh-A, EM i sportkörning för unga kuskar
Children: Ella Thorén, Enköping
Junior: Saga Pettersson, Burträsk, Victoria Persson, Flyinge, Mimmi Olskim, Hörby, Natalie Hellberg, Staffanstorp
U25: Elise Strauss, Göteborg, Sanna Manfredsson, Oskarström, Oliver Sternhag, Havdhem, Linnea Kristiansen, Huskvarna
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
Läs mer: Dags för EM i sportkörning för unga kuskar

18-21 augusti Arville, Belgien CCIO4*-NC-S/CCI3*-S/CCI2*-S, internationell fälttävlan med FEI Eventing Nations Cup
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Louise Romeike, Viktoria Carlerbäck, Christoffer Forsberg, Aria Ramkali, Pontus Hugosson
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor

18-21 augusti Dublin, Irland CSIO5*-NC EUD1, internationell hoppning med Longines FEI Jumping Nations Cup
Svensk ryttare: Angelie von Essen
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor

17-20 augusti Kronenberg, Nederländerna CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Hellström, Elsa Johansson, Sanna Olsson
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor

18-21 augusti Bonheiden, Belgien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Frida Berggren, Erika Lickhammer van Helmond, Stella Röhlcke, Sofia Westborg, Elsa Edin
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor

19-20 augusti Sydney, Australien CSI1*-W, internationell hoppning
Svensk ryttare: Frida Lindgren
Arrangörens hemsida

Nationella tävlingar vecka 33

20-21 augusti Tågarpsortens ryttarförening, Folksam Lag-SM i fälttävlan, 3* fälttävlan häst/ponny
Tågarpsortens Ryttarförening (equipe.com)  
EquisportTV

20-21 augusti Alleby Ridklubb, Folksam SM i mounted games
Arrangörens hemsida    
EquisportTV

15-21 augusti Flyinge Hästsportklubb, Flyinge Outdoor, 3*/2*/1* hoppning häst
Flyinge AB/Flyinge Hästsportklubb (equipe.com)

18-21 augusti Värnamobygdens Ryttarförening, High Tide Meeting, 3*/2*/1* hoppning häst
Värnamobygdens Ryttarförening (equipe.com)

19-21 augusti Gripens Ryttarförening, 3*/2*/1* dressyr häst
Gripens Ryttarförening (equipe.com)

20-21 augusti Stensäters Ryttarförening 3*/2*/1* hoppning häst
Stensäters Ryttarförening (equipe.com)

20-21 augusti Rekasta Ridsällskap 3*/2* hoppning häst
Rekasta Ridsällskap (equipe.com)

20-21 augusti Mörrums Ryttarförening 3*/2*/1* sportkörning häst/ponny

Med reservation för ändringar

Resultat och mer information tävlingar vecka 32