Annons

Distansritt

2019 Euston Park, Storbritannien

Nationstävling
1) Spanien 22:19:25
2) Frankrike 23:38:11
3) Tyskland 28:08:12
svenska laget fullföljde ej

Individuellt CEI3* 160 km 
1) Costanza Laliscia, Italien, Sacha El Kandhaar 7:07:18
2) Paula Muntala Sanchez, Spanien, T´Aime de Coeur 7:08:03
3) Jaume Punti Dachs, Spanien, Echo Falls 7:35:41
ingen svensk ryttare fullföljde

2017 Bryssel, Belgien

Nationstävling
1) Spanien 22 timmar, 55 minuter, 45 sek,
2) Italien 27:38:05
3) Sverige 29:29:19 (Sara Henriksson/Elopolda, Anneli Ohlén/Min Pontijack, Emma Svanäng/TS Coyote, Lena Eriksson/Willy Wonka)
4) Schweiz 30:16:26
5) Bulgarien 31:15:41

Individuellt
1) Sabrina Arnold, Tyskland, Tarzibus 07:14:52,
2) Alex Luque Moral, Spanien, Calandria PH 07:32:41,
3) Angel Soy Coll, Spanien, Tonik de Becherel 07:32:42,
10) Sara Henriksson, Sverige, Elopolda 08:35:44,
26) Emma Svanäng, Sverige, TS Coyote 10:26:47,
27) Anneli Ohlén, Sverige, Min Pontijack 10:26:48,
28) Lena Eriksson, Sverige, Willy Wonka, 10:26:49

2015 Samorin, Slovakien

Nationstävling
1) Spanien 21:50:59
2) Frankrike 22:42:28
3) Nederländerna 23:54:31
Svenska laget bröt

Individuellt
1) Jaume Punti Dachs, Spanien, Ajayeb 7:05:13 22,577 km/h
2) Marijke Visser, Nederländerna, Laiza de Jalima 7:05:14 22,576 km/h
3) Jean Philippe Frances, Frankrike, Secret de Mon Coeur, 7:13:31 22,144 km/h
8) Sara Henriksson, Sverige, Elopolda 7:39:47 20,879 km/h
Annelie Eriksson, Camilla Kvarnström, Charlotte Tillman, Caroline Franzen elim

2013 Most, Tjeckien

Individuellt
1) Punti Dachs Jaume, Spanien, Quran el Ulm 07:42:40
2) Frances Jean Philippe, Frankrikem Qrafik La Majorie, 07:45:25
3) Kart Kamila, Polen, Raila des Sables 07:58:24
18) Frida Ekström, Sverige, Zinner, 10:18:40
23) Yvonne Ekelund, Sverige, Baron Grey Star ox, 11:04:33

2009 Assisi, Italien

Nationstävling
1) Spanien 26.37.44 (fyra ryttare i mål)
2) Portugal 30.07.35 (tre ryttare i mål)
Övriga nationer två eller färre

Individuellt
1) Maria Alvarez Ponton, Spanien, Nobby 8.10.58
2) Rachel, Jaumotte, Belgien, Rukban Dikruhu MMN 8.22.33 3
3) Romain Laporte, Frankrike, Novisaad d´Aqui 8.31.12
Alla svenska ryttarna bröt (Jessica Holmberg/Princess Millenia, Cecilia Hellesen-Hansen/Bomb Jack, Nathalie Löfdahl-Hellström/Pioro Ganze, Liza Sundberg/Kristall)

2007 Barroca d´Alva, Portugal

Inget svenskt deltagande
Nationstävling
1) Frankrike 26;14;29
2) Spanien 27;45;37
3) Schweiz 29;15;01

Individuellt
1) Jean Philippe Frances, Frankrike, Hanaba du Bois 8;23;12 BC
2) Jaume Punti Dachs, Spanien, Elvis Hab 8;23;18
3) Maria Alvarez Ponton, Spanien, Nobby 8;23;43

2005 Compiegne, Frankrike

Nationstävling
1) Belgien 28:59:06
2) Frankrike 29:10:16
3) Schweiz 31:43:39
8) Sverige 34:27:54

Individuellt
1) Kristel van del Abeele, Belgien, Chanice du Tilleul 9:11:01 (17,5 km/h)
2) Elodie le Labourier, Frankrike, Sangho' Limousian 9:16:13
3) Géraldine Brault, Frankrike, Galagolan Dudesert 9:21:52
29) Jessica Holmberg, Sverige, Ztefan 11:05:35 (14,5)
34) Gunilla Carlson, Sverige, Marzinette 11:31:29 (13,9)
43) Ingrid Boström, Sverige, Amigo El Caballo 11:50:50 (13,5)
45) Sofia Strand, Sverige, Wielka Karlina 12:00:06 (13,4)
48) Liv Burdett, Sverige, Guld 12:31:42 (12,8)

2003 Punchestown, Irland

Nationstävling 
1) Frankrike
2) Portugal
3) Holland
Svenska laget fullföljde ej

Individuellt
1) Virgine Simon, Frankrike 10;21;35
2) Emilie Lambert, Frankrike 10;26;37
3) Sunny Demedy, Frankrike 10;26;38
17) Rolf Högblad, Sverige, Zoomat 12;24;13

2001 Castiglione del Lago, Italien

Nationstävling 
1) Italien
2) Portugal
3) Tyskland
Svenska laget fullföljde ej

Individuellt
1) Fausto Fiorucci, Italien, Faris Jabar 8;21;04
2) Marc Comas, Spanien, Ombra 8;24;33
3) Hansjorg Bendiner, Schweiz, Kamaya 8;41;47
20) Marie-Louise Andersson, Sverige, Sazzal Afaz 10;56;16
23) Rolf Högblad, Sverige, Zoomat 11;33;07

1999 Elvas, Portugal

Nationstävling 
1) Portugal
2) Storbritannien
3) Schweiz
Svenska laget fullföljde ej

Individuellt
1) Miguel Vidar, Spanien, Diango 8,09,46
2) Stephane Fleury, Frankrike, Timadit 8,15,59
3) Elizabeth Font, Spanien, Careta 8,16,18
29) Leif Karlsson, Sverige, Sazzal Afas 11,43,00.
Ida Saradlic och Gitte Storgaard bröt.

1997 Pratoni del Vivaro, Italien

Nationstävling 
1. Frankrike 33;17;40 (Jaques David-Nelson I 11;05;37, Hugo Kemeur-Horla 11;05;48, Bénédicte Atger-Sunday d´Aurabelle 11;06;13, Jean-Philippe Frances-Univers du Verdier 12;09;44)
2. Italien 41;10;18 (Fausto Fiorucci-Faris 13;06;37, Fabio Minci-Shandik 13;06;41, Andrea Iaccelli-Rulens 14;56;59)
3. Tyskland 41;15;09 (Kerstin Deichmüller-Bisco 14;04;11, Anne-Dorthe Stolze-Persia 14;04;12, Christina Gausch-Khemir 15;06;44)
4. Sverige 44;11;53 (Gun Carlson-Radi 13;00;16, Josef Ljungqvist-Dybbuc 15;30;26, Martina Olesen-Bonny 15;41;11)
5. Portugal 46;25;40
6. USA (två hästar i mål) 26;36;33

Individuellt
1. Jaques David FRA-Nelson 11;05;37
2. Stéphane Fleury FRA-Roc´h 11;05;45;61
3. Hugo Kemeur FRA-Horla 11;05;48;94
4. Bénédicte Atger FRA-Sunday d´Aurabelle 11;06;13
5. Yvon Olivier FRA-Shabaya Al Shatane 11;06;13;83
6. Tarek Taher-KSA Lizazat 12;02;23;10
8. Gun Carlson SWE-Radi 13;00;16;01
34. Josef Lundqvist SWE-Dybbuc 15;30;26;17
35. Martina Olesen SWE-Bonny 15;41;11;54
38. Kent Linné SWE-Wimaz
38. Gitte Storgaard SWE-Jalaam

1995 Morlaix, Frankrike

Nationstävling 
1. Storbritannien tid 36;13;02 (Patricia Flower-Sheraton 12;00;09, Joanne Trego-Olivers Taboo 12;06;13, Jill Thomas-Egyptian Khalifa 12;06;40)
2. Frankrike 36;39;37 (Benedicte Atger-Sunday d'Aurabelle 11;58;48, Stephane Fleury-Roc'h Dynavena 12;00;17, Jaques David-Nelson 12;40;32)
3. Tyskland 42;09;22 (Alexander Stadler-Geroges Washington 13;14;00, Stefan Zoller-Cloud Question 14;22;46, Gabriela Forster-Voltano 14;32;36)
4. Belgien 43;32;54
5. Italien (två hästar i mål)
6. Schweiz (två hästar i mål)
7. Sverige (två hästar i mål)

Individuellt
1. Benedicte Atger FRA-Sunday d'Aurabelle 11;58;48
2. Michel Denayer FRA-Ami des Fées 11;59;24
3. Patricia Fowler GBR-Sheraton 12;00;09
10. Gun Carlson SWE-Radi 12;43;37
23. Louise Hermelin SWE-Zharek 14;31;45
39. Josef Ljungqvist SWE-Dybucc 16;28;48
Mats Jonsson-Dancing Queen och Lars Carlsson-Allora fullföljde ej

1993 Southwell, Storbritannien

Nationstävling 
1. Storbritannien 30.41.13 (Denise Falsetta - Soneri, Jane Mc Guiness - Sahara Fiesta, Gill Smedley - Charlie,
2. Sverige 30.44.04 (Margret Edlund - Aska, Mats Jonsson - Dancing Queen, Catharina Nelson - Janos)
3. Schweiz 35.52.53

Individuellt
1. Jill Thomas - Egyptian Khalifa, GBR 8.54.03
2. Catharina Nelson - Janos, SWE 9.07.22
3. Cathy Brown - King Minos, GBR 9.11.11
13. Margret Edlund - Aska, SWE 10.37.40
18. Mats Jonsson - Dancing Queen, SWE 10.59.02

1991 Montélimar, Frankrike

Nationstävling 
1. Spanien 43.28.00 (Elisabeth Xalabarder - Orelly, ImmaculadaVila - Bajeque, Roser Xalbarder - Cheri, Vincente Naranjo - Yago )
2. Sverige 47.49.32 (Gun Carlson - Prince Aussie, Mats Jonsson - Dancing Queen, Staffan Strandberg - Csalfa)
övriga delt. end 2 ekipage i mål
3. Frankrike

Individuellt
1. Dominique Crutzen - Domino de Sier, BEL
2. Jean Luc Chambost - Sylene, FRA 9.20.38
3. Daniel Bernhard - Outlaw , FRA 9.54.06
13. Gun Carlsson - Prince Aussie, SWE 12.41.25
27. Mats Jonsson - Dancing Queen, SWE 16.30.00
29. Staffan Strandberg - Csalfa, SWE 18.38.07

1989 Siena, Italien

Nationstävling 
1. Frankrike 43.22.21 (Cybele Jacquier - Ouragan II, Christian Lebastie - Nabass, Robert Juvin - Paula, Marie Salomé Lux - Latiffe)
2. Schweiz 50.28.34
End två lag fullföljde

Individuellt
1. Gaston Mercier - Mao IV, FRA 11.56.42
2. Cybele Jacquier - Ouragan II, FRA 14.23.40
3. Christine Labastie - Nabass, FRA 14.29.20

1987 Erlangen, Tyskland

Nationstävling 
1. USA
2. Belgien
3. Frankrike
6. Sverige (Tove Johansson - Up To Date, Louise Hermelin - Sheesmira)

Individuellt
1. Gaston Mercier - Mao IV, FRA
2. Liz Finney - Showgirl II, GBR
3. Berhard Dornsiepen - Drago, GER
12. Tove Johansson - Up to Date, SWE
21. Louise Hermelin - Sheesmira, SWE
Mia Hamnqvist - Deal Wood, Sture Landqvist - Alfar, Hans Wallman, Miss China bröt tävlingen

1985 Rosenau, Österrike

Nationstävling 
1. Frankrike 33.26.03 (Michele Laracine - Melick, Christian Merkle - Moukaai, Marie Salome Lux - Latif)
2. Västtyskland 33.44.09
3. Storbritannien 34.21.48

Individuellt
1. Hilde Jarc - Samun, AUT 9.28.08
2. Klaus Dittrich- Hopauf, GER 10.13.45
3. Bernhard Dornsiepen - Drago, GER 10.40.36