Annons

Dressyr

2019 Rotterdam, Nederländerna

Nationstävling
1) Tyskland, 244,969,
2) Nederländerna, 229,923,
3) Sverige, 228,991 (Antonia Ramel/Brother de Jeu 74,224, Therese Nilshagen/Dante Weltino Old, 75, 466,  Juliette Ramel/ Buriel K.H, 76,196, Patrik Kittel/Well Done de la Roche, 78,261)

Grand Prix Kür
1) Isabell Werth, Tyskland, Bella Rose 90,875
2) Dorothee Schneider, Tyskland, Showtime FRH 90,561
3) Jessica von Bredow-Werndl, Tyskland, TSF Dalera BB 89,107
8) Patrik Kittel, Sverige, Well Done de la Roche CMF 82,296
11) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 78,946
13) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H. 74,346

Grand Prix Special
1) Isabell Werth, Tyskland, Bella Rose 86,520
2) Dorothee Schneider, Tyskland, Showtime FRH 85,456
3) Cathrine Dufour, Danmark, Atterupgaards Cassidy 81,337
11) Patrik Kittel, Sverige, Well Done de la Roche CMF 77,052
12) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H. 76,003
14) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 75,365
19) Antonia Ramel, Sverige, Brother de Jeu 73,435

2017 Göteborg, Sverige

Nationstävling
1) Tyskland 237,07% 
2) Danmark 224,64
3) Sverige 221,14 (Therese Nilshagen/Dante Weltino OLD 74,42, Patrik Kittel/Delauney 73,85, Tinne Vilhelmson Silfvén/Paridon Magi 72,85, Rose Mathisen/Zuidenwind 1187 69,914)

FEI Grand Prix Kür
1) Isabell Werth, Tyskland, Weihegold OLD 90,98%
2) Sönke Rothenberger, Tyskland, Cosmo 90,61
3) Cathrine Dufour, Danmark, Atterupgaards Cassidy 84,56
4) Carl Hester, Storbritannien, Nip Tuck 80,61
5) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 80,41
9) Patrik Kittel, Sverige, Delauney 77,35
10) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Paridon Magi 76,78
Grand Prix Special
1) Isabell Werth, Tyskland, Weihegold OLD 83,61%
2) Sönke Rothenberger, Tyskland, Cosmo 82,47
3) Cathrine Dufour, Danmark, Atterupgaards Cassidy 79,76
4) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 78,58
7) Patrik Kittel, Sverige, Delauney 75,49
10) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Paridon Magi 74,230
15) Rose Mathisen, Sverige, Zuidenwind 1187 72,381

2015 Aachen, Tyskland

Nationstävling
1) Nederländerna 235,629%
2) Storbritannien 234,229
3) Tyskland 230,914
4) Spanien 222,486
5) Sverige 221,557 (Emilie Nyreröd/Miata 71,829, Minna Telde/Santana 68,714, Tinne Vilhelmson Silfvén/Don Auriello 75,157, Patrik Kittel/Deja 74,571)
6) Frankrike 212,757

Grand Prix Kür
1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro, 89,054% 
2) Kristina Bröring-Sprehe, Tyskland, 88,804% 
3) Beatriz Ferrer-Salat, Spanien, Delgado, 82,714%
6) Tinne Vilhelmson-Silfvén, Sverige, Don Aurello, 80,643%

Grand Prix Special
1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 87,577
2) Kristina Bröring-Sprehe, Tyskland, Desperadoes FRH 83,067
3) Hans Peter Minderhoud, Nederländerna, Glock´s Johnson TN 79,034
6) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 76,148
22) Emilie Nyreröd, Sverige, Miata 69,384
Patrik Kittel/Deja ret

2013 Herning, Danmark

Nationstävling
1) Tyskland 234,651%
2) Holland 233,967
3) Storbritannien 233,540
4) Danmark 224,604
5) Sverige 218,846 (Malin Hamilton/Fleetwood, Minna Telde/Santana, Patrik Kittel/Toy Story, Tinne Vilhelmson Silfvén/Don Auriello)

Grand Prix Kür
1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 91,250% 
2) Helen Langehanenberg, Tyskland, Damon Hill NRW 87,286 
3) Adelinde Cornelissen, Holland, Jerich Parzival 86,393 
8) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 80,071 
11) Minna Telde, Sverige, Santana 76,589

Grand Prix Special
1) Charlotte Dujardin, Storbritanninen, Valegro, 85,699,
2) Helen Langehanenberg, Tyskland, Damon Hill NRW, 84,330,
3) Adelinde Cornelissen, Holland, Jerich Parzival, 81,548,
8) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello, 76,220
15) Minna Telde, Sverige, Santana, 72,574,
17) Patrik Kittel, Sverige, Toy Story, 72,158

2011 Rotterdam, Holland

Nationstävling 
1) Storbritannien 238,678
2) Tyskland 226,110
3) Holland 222,645
4) Sverige 214,437 (Rose Mathisen/Bocelli 68,024, Cecilia Dorselius/Lennox 66,763, Tinne Vilhelmson Silfvén/Favourit 69,939, Patrik Kittel/Watermill Scandic HBC 76,474)
5) Spanien 211,580
6) Danmark 209,985

Grand Prix Kür
1) Adelinde Cornelissen, Holland, Jerich Parzival 88,839 
2) Carl Hester, Storbritannien, Uthopia 84,179 
3) Patrik Kittel, Sverige, Watermill Scandic HBC 83,429 
15) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Favourit 70,500

Grand Prix Special
1) Adelinde Cornelissen, Holland, Parzival 82,113%
2) Carl Hester, Storbritannien, Uthopia, 81,682%
3) Laura Bechtolsheimer, Storbritannien, Mistral Hojris, 79,256%
4) Matthias Martin Rath, Tyskland, Totilas, 77,039%
5) Patrik Kittel, Sverige, Scandic, 76,771%
12) Tinne Vilhelmson-Silfvén, Sverige, Favourit, 71,771%
28) Rose Mathisen, Sverige, Bocelli 1044, 66,786%

2009 Windsor, Storbritannien

Nationstävling 
1) Holland 238,595
2) Storbritannien 221,659
3) Tyskland 219,234
4) Sverige 214,552 (Maria Eriksson/Galliano 66,936, Minna Telde/Don Charly 69,957, Patrik Kittel/Scandic 72,255, Tinne Vilhelmson-Silfvén/Favourit 72,340)
5) Danmark 213,107
6) Österrike 209,106

Grand Prix Kür
1) Edward Gal, Holland, Moorland´s Totilas 90,750 
2) Adelinde Cornelissen, Holland, Parzival 87,350 
3) Anky van Grunsven, Holland, Salinero 87,250 
12) Minna Telde, Sverige, Don Charly 73,600 
13) Patrik Kittel, Sverige, Scandic 73,350 
15) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Favourit 62,800

Grand Prix Special
1) Adelinde Cornelissen, Holland, Parzival 84,042
2) Edward Gal, Holland, Moorland´s Totilas 83,042
3) Laura Bechtolsheimer, Storbritannien, Mistral Hojris 80,083
8) Patrik Kittel, Sverige, Scandic 73,958
12) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Favourit 72,125
17) Minna Telde, Sverige, Don Charly 69,958
30) Maria Eriksson, Sverige, Galliano 61,708

2007 La Mandria, Turin, Italien

Nationstävling
1) Holland 222,083
2) Tyskland 220,792
3) Sverige 208,000 (Per Sandgaard/Orient 66,583, Louise Nathhorst/Isidor 67,750, Tinne Vilhelmson/Solos Carex 71,042, Jan Brink/Briar 69,208)
4) Schweiz 205,333
5) Storbritannien 205,042
6) Danmark 202,792

Grand Prix Kür
1) Anky van Grunsven, Holland, Keltec Salinero 85,800 
2) Isabell Werth, Tyskland, Satchmo 83,200 
3) Imke Schellekens Bartels, Holland, Hunter Douglas Sunrise 81,750 
8) Jan Brink, Sverige, Briar 76,000 
12) Tinne Vilhelmson-Silfven, Sverige, Solos Carex 71,350

Grand Prix Special
1) Isabell Werth, Tyskland, Satchmo 78,360
2) Anky van Grunsven, Holland, Keltec Salinero 77,480
3) Imke Schellekens Bartels, Holland, Hunter Douglas Sunrise 75,920
6) Tinne Vilhelmson-Silfven, Sverige, Solos Carex 73,600
10) Jan Brink, Sverige, Briar 71,880
26) Louise Nathhorst, Sverige, Isidor 63,800
28) Per Sandgaard, Sverige, Orient 63,000

2005 Hagen, Tyskland

Nationstävling
1. Tyskland 221,708 (Klaus Husenbeth/piccolo 69,250, Ann Kathrin Linsenhoff/ Sterntaler-Unicef- 74,250, Hubertus Schmidt/ Wansula Suerte- 74,625, Heike Kemmer/Bonaparte, 72,833)
2. Holland, 221,167 ( Laurens van Lieren/ Hexagons Ollright, 70,833, Edward Gal/ Geldnet Lingh, 72,917, Anky van Grunsven/ Keltec Salinero, 77,417, Sven Rothenberg/ BarclayII, 66,667)
3. Spanien, 213,125 ( Ignacio rambla/ Distiguido, 69,500, Jose ignacio Lopez Porras/ Nevado Sanat Clara, 64,917, Juan Antonio Jimenez/Guizo, 71,792, Betriz Ferrer- Salat/ Beauvalais, 71,833)
3. Sverige, 213,125 (Louise Nathhort/Guinness, 68,625, Tinne Vilhelmson/Just Mickey, 70,208, Jan Brink/Björsells Briar 899, 74,292, Kristian von Krusenstierna did not start)

Individuellt
1. Anky van Grunsven, Holland, Keltec Salinero, 236,577
2. Hubertus Schmidt, Tyskland, Wansuela Suerte, 230,870
3. Jan Brink, Sverige, Björsells Briar, 229,012
4. Edward Gal, Holland, Geldnet Lingh, 223,127
5. Juan Antonio Jimenez, Guizo, Spanien, 221,942
6. Carl Hester, Storbritannien, Escapado, 221,787
14. Tinne Vilhelmson, Just Mickey, 214,373
17. Louise Nathhort/ Guinness, 138,585 (startade ej kür)

2003 Hickstead, Storbritannien

Nationstävling
1. Tyskland 5380
2. Spanien 5101
3. Storbritannien 5079
5. Sverige 4963

Individuellt
1. Ulla Salzgeber, Tyskland-Rusty 244,09
2. Jan Brink, Sverige-Björsells Briar 230,07
3. Beatriz Ferrer-Salat, Spanien-Beauvalais 227,95
13. Louise Nathhorst, Sverige-Tristan Ask 210,89
Minna Telde-Sack och Helena Larson-Corrado WL gick ej vidare från GP

2001 Verden, Tyskland

Nationstävling
1. Tyskland 5612
2. Holland 5431
3. Danmark 5359
5. Sverige 5105 (Jan Brink, Louise Nathhorst, Ulla Håkanson, Tinne Vilhelmson Silfvén)

Individuellt
1. Ulla Salzgeber, Tyskland-Rusty 84,50 %
2. Arjen Teeuwissen, Holland-Gestion Goliath 80,91 %
3. Lars Petersen, Danmark-Blue Hors Cavan 79,90
11. Jan Brink, Sverige-Björsells Briar 73,42
12. Louise Nathhorst, Sverige-Guinness 71,54

1999 Arnhem, Holland

Nationstävling
1. Tyskland 5606 poäng (Nadine Capellmann- Gracioso 008 1866, Alexandra Simons De Ridder- Chacomo 003 1862, Ulla Salzberger- Rusty 1878, Isabell Werth- Nissan Antony FRH 1812)
2. Holland 5577 poäng (Anky van Grunsven- Gestion Bonfire 1910, Ellen Bontje- Gestion Silvano N 1789, Coby van Baalen- Olympic Ferro 1783, Arjen Teeuwissen- Yakumo?s Goliath T 1878)
3. Danmark 5169 poäng (Lone Jörgensen- FBW Kennedy 1737, Lars Petersen- Blue Hors Cavan 1795, Jon D Pedersen- Esprit d´Valdemar 1541, Anne van Holst- Koch- Any How 1637)
4. Spanien 5088 poäng
5. Storbritannien 5060 poäng
6. Schweiz 4976 poäng
7. Sverige 4905 poäng (Kerstin Dahlberg- Oscar 1662, Ulla Håkanson- Flyinge Bobby 896 1658, Jan Brink - Björsells Fontana 848 1585, 8. Frankrike 4845 poäng)
9. Ryssland 4820 poäng
10. Österrike 4781 poäng
11. Irland 4691 poäng
12. Vitryssland 4597 poäng

Individuellt
1. Anky van Grunsven NED- Gestion Bonfire 241,77
2. Ulla Salzberger GER- Rusty 235, 35
3. Arjen Teeuwissen NED- Yakumo?s Goliath T 232,03
4. Nadine Capellmann GER- Gracioso 008 229,02
5. Ellen Bontje NED- Gestion Silvano N 223,6
6. Lars Petersen DEN- Blue Hors Cavan 223,27
11. Kerstin Dahlberg SWE- Oscar 207,51
Resultatet för tre klasser - Grand Prix, Grand Prix Special och Grand Prix Kür läggs ihop. Resultatet för samtliga klasser anges i procent av maximipoängsumman för resp klass.

1997 Verden, Tyskland

Nationstävling
1. Tyskland 5 493 poäng (Isabell Werth-Nobilis Gigolo 1 846, Karin Rehbein-Donnerhall 1 819, Ursula Saltzgeber-Rusty 1 791, Nadine Capellmann-Biffar-Gracioso 1 828)
2. Holland 5 340 (Gonnelien Rothenberger-Olympic Bo 1 619, Sven Rothenberger-Jonggor´s Weyden 1 759, Anky van Grunsven-Gestion Bonfire 1 887, Ellen Bontje-Olympic Gestion Silvano 1 694)
3. Sverige 5 091 (Jan Brink-Kleber Martini 1 566, Louise Nathhorst-LRF Walk On Top 1 779, Annette Solmell-Flyinge Strauss 1 682, Ulla Håkanson-Flyinge Bobby 1 630)
4. Spanien 4 925
5. Ryssland 4 909
6. Frankrike 4 867

Individuellt
1. Isabell Werth GER-Nobilis Gigolo 234,20
2. Anky van Grunsven HOL-Gestion Bonfire 233,98
3. Karin Rehbein GER-Donnerhall 223,87
4. Nadine Capellmann-Biffar GER-Gracioso 223,67
5. Louise Nathhorst SWE-LRF Walk On Top 220,97
6. Ursula Saltzgeber GER-Rusty 219,57
9. Kyra Kyrklund FIN-Flyinge Amiral 209,33
Resultatet för tre klasser - Grand Prix, Grand Prix Special och Grand Prix Kür läggs ihop. Resultatet för samtliga klasser anges i procent av maximipoängsumman för resp klass.

1995 Mondorf-les-Bains, Luxemburg

Nationstävling
1. Tyskland 5 483 poäng (Isabell Werth-Nobilis Gigolo FRH 1909, Nicole Uphoff-Becker-Rembrandt Borbet 1 793, Martin Schaudt-Durgo 1 781, Klaus Balkenhol-Goldstern 1 773)
2. Holland 5 374 (Anky van Grunsven-Cameleon Bonfire 1 883, Sven Rothenberger-Olympic Bo 1 771, Ellen Bontje-Silvano N 1 720, Tineke Bartels-Olympic Barbria 1 660)
3. Frankrike 4 964 (Margit Otto-Crepin-Lucky Lord 1 703, Dominique Brieussel-Akazie 1 645, Marie-Hélène Syre-Marlon 1 616, Dominique d'Esmé-Arnoldo Thor 1 613)
4. Sverige 4 931 (Tinne Vilhelmson-Caprice 1 639, Louise Nathhorst-LRF Walk On Top 1 673, Annette Solmell-Flyinge Strauss 1 619, Ulla Håkanson-Flyinge Tolstoy 1 587)
5. Schweiz 4 759
6. Spanien 4 755

Individuellt
1. Isabell Werth GER-Nobilis Gigolo FRH 236,29
2. Anky van Grunsven HOL-Cameleon Bonfire 232,11
3. Sven Rothenberger HOL-Olympic Bo 221,87
4. Martin Schaudt GER-Durgo 220,57
5. Nicole Uphoff-Becker GER-Rembrandt Borbet 219,92
6. Klaus Balkenhol GER-Goldstern 209,78
9. Louise Nathhorst SWE-LRF Walk On Top 203,68
10.Kyra Kyrklund FIN-Flyinge Amiral 203,03

1993 Lipicia, Slovenien

40 ryttare från 14 nationer, 9 lag
Nationstävling
1. Tyskland 5 110 poäng (Monica Theodorescu-Grunox Tecrent (1), Klaus Balkenhol-Goldstern (2), Isabell Werth-Gigolo (3), Nicole Uphoff-Hermann's Grand Gilbert (4)
2. Storbritannien 4 663 poäng (Emile Faury-Virtu (7), Laura Fry-Quarryman (8), Richard Davidson-Master JCB (23), Ferdi Eilberg-Arun Tor (30)
3. Holland 4 607 poäng (Gonnelien Rothenberger-Ideaal (9), Suzanne Van Cuyk-Mr Jackson 12), Leida Strijk-Bollvorm's W Jewel (22), Jeanette Haazen-Windsor J H (32)
4 Schweiz 4 535 poäng
5. Danmark 4 507 poäng
6. Sverige 4 482 poäng (Annette Solmell-Strauss 689 689 (18), Ulla Håkanson-Flyinge Tolstoy (20), Tinne Vilhelmson-Caprice (29), Jan Brink-Kleber Martini (36)

Individuellt
Grand Prix Special
1. Isabell Werth GER-Gigolo 1 552 poäng
2. Monica Theodorescu GER-Grunox Tecrent 1 546
3. Emile Faurie GBR-Virtu 1 468
4. Kyra Kyrklund FIN-Edinburg 1 459
5. Anne Van Ohlst DEN-Chevalier 1 390
6. Pia Laus ITA-Adrett 1 370

Grand Prix Special Kür
1. Nicole Uphoff GER-Hermann's Grand Gilbert 76,2 poäng
2. Sven Rothenberger GER-Andiamo 75,1
3. Gyula Dallos HUN-Aktion 72,1
4. Laura Fry GBR-Quarryman 71,8 (tar fjärdeplatsen för högre poäng på det konstnärliga betyget)
5. Gonnelien Rothenberger HOL-Ideaal 71,8
6. Dominique d'Esmé FRA-Arnoldo Thor 70,8
8. Ulla Håkanson SWE-Flyinge Tolstoy 66,0
9. Annette Solmell SWE-Strauss 689 689 64,4

1991 Donaueschingen, Västtyskland

10 lag
Nationstävling
1. Tyskland 4 968 poäng (Isabell Werth-Gigolo, Nicole Uphoff-Rembrandt, Sven Rothenberger-Andiamo, Klaus Balkenhol-Goldstern)
2. Sovjetunionen 4 557 poäng (Nina Menkova-Dikson, Yuri Kovshov-Buket, Inna Zhurakovskaya-Podgon, Olga Klimko-Shipovnik)
3. Holland 4 532 poäng (Anky van Grunsven-Olympic Bonfire, Sjef Janssen-Bo, Tineke Bartels-Olympic Duphar's Corage, Elle Bontje-Olympic Larius II)
4. Sverige 4 523 poäng (Louise Nathhorst-LRF Dante, Eva-Karin Oscarsson-Lille Claus, Ann Behrenfors-Leroy, Annica Westerberg-Taktik
5. Italien 4 452
6. Frankrike 4 436

Individuellt
Grand Prix Kür
1. Sven Rothenberger GER-Andiamo 76,50 poäng
2. Klaus Balkenhol GER-Goldstern 74,25
3. Nina Menkova URS-Dikson 72,40
8. Eva-Karin Oscarsson-Lille Claus 65,25
Grand Prix Special
1. Isabell Werth GER-Gigolo 1 537 poäng
2. Nicole Uphoff GER-Rembrandt 1 512
3. Margit Otto Crépin FRA-Corlandus 1 443
4. Louise Nathhorst SWE-LRF Dante 1 439

1989 Mondorf les Bains, Luxemburg

8 lag. 36 ryttare från 12 nationer
Nationstävling
1. Västtyskland 4 291 poäng (Nicole Uphoff-Rembrandt, Monica Theodorescu-Ganimedes, Ann-Kathrin Linsenhoff-Courage)
2. Sovjetunionen 4 047 poäng (Nina Menkova-Dikson, Yuri Kovshov-Buket, Olga Klimko-Shipovnik)
3. Schweiz 3 918 poäng (Otto Hofer-Andiamo, Daniel Ramseier-Random, Samuel Schatzmann-Rochus)
4. Sverige 3 896 poäng (Louise Nathhorst-Chirac, Annica Westerberg-Taktik, Lars Andersson-Flyinge Herkules)
5. Holland 3 799
6. Danmark 3 786

Individuellt
1. Nicole Uphoff FRG-Rembrandt 1 483 poäng
2. Margit Otto-Crépin FRA-Corlandus 1 448
3. Ann-Kathrin Linsenhoff FRG-Courage 1 439
4. Monica Theodorescu FRG-Ganimedes 1 429
5. Otto Hofer SUI-Andiamo 1 380
6. Nina Menkova URS-Dikson 1 340
9. Louise Nathhorst SWE-Chirac 1 302
12.Annica Westerberg SWE-Taktik 1 202

1987 Goodwood, Storbritannien

13 nationer, 38 ryttare
Nationstävling
1. Västtyskland 4 076 p
2. Schweiz 3 902 p
3. Holland 3 768 p
5. Sverige 3 716 p (Louise Nathhorst-Chirac, Lars Andersson-Flyinge Herkules, Ulla Håkanson-Cesam, Ingamay Bylund Aleks)

Individuellt
1. Margit Otto Crepin FRA-Corlandus 1 484 p
2. Ann-Kathrin Linsenhoff FRG-Courage 1 423 p
3. Johann Hinnemann FRG-Ideaal 1 386 p
15. Lars Andersson SWE-Flyinge Flamingo
17. Louise Nathhorst SWE-Chirac
19. Ingamay Bylund SWE-Aleks
30. Ulla Håkanson SWE-Cesam

1985 Köpenhamn, Danmark

14 nationer, 37 ryttare
Nationstävling
1. Västtyskland 4 886 poäng
2. Danmark 4 763
3. Sovjet 4 735

Individuellt
1. Reiner Klimke FRG-Aahlerich 1 477 poäng
2. Otto Hofer SUI-Limandus 1 399
3. Anne-Grethe Jensen-Törnblad DEN-Marzog 1 397
8. Ulla Håkanson SWE-Flyinge Flamingo 1 274

1983 Aachen, Västtyskland

13 nationer, 44 ryttare
Nationstävling
1. Västtyskland 5 080 p
2. Danmark 4 814 p
3. Schweiz 4 761 p

Individuellt
1. Anne-Grethe Jensen-Törnblad DEN-Marzog 1 501 poäng
2. Reiner Klimke FRG-Ahlerich 1 365
3. Uwe Schulten-Baumer FRG-Montevideo 1 353

1981 Luxenburg, Österrike

10 nationer, 33 ryttare
Nationstävling
1. Västtyskland 5 012 poäng
2. Schweiz 4 545
3. Sovjet 4 538

Individuellt
1. Uwe Schulten-Baumer FRG-Madras 1 344 poäng
2. Christine Stückelberger SUI-Granat
3. Gabriella Grillo FRG-Galapagos 1 328
17. Elisabeth Lette SWE-Top Flight

1979 Aarhus, Danmark

11 nationer, 34 ryttare
Nationstävling
1. Västtyskland 4 905 poäng
2. Sovjet 4 595
3. Schweiz 4 486

Individuellt
1. Elisabeth Theurer AUT Mon Chéri 1 367 poäng
2. Christine Stückelberger SUI-Granat 1 347
3. Harry Boldt FRG-Woyceck 1 325
9. Ulla Håkanson SWE-Elymus 1 175

1977 St Gallen, Schweiz

7 nationer 25 ryttare
Nationstävling
1. Västtyskland 5 351 poäng
2. Schweiz 4 799
3. Sovjet 4 574

Individuellt
1. Christine Stückelberger SUI-Granat 1 470 poäng
2. Harry Boldt FRG-Woyceck 1 459
3. Uwe Schulöten-Baumer FRG-Slibowitz 1 404

1975 Kiew, Sovjetunionen

6 nationer,21 ryttare
Nationstävling
1. Västtyskland 4 966 poäng
2. Sovjet 4781
3. Schweiz 4 724

Individuellt
1. Christine Stückelberger SUI-Granat 1 397 poäng
2. Harry Blodt FRG-Woyceck 1 343
3. Karin Schlüter FRG-Liostro

1973 Aachen, Västtyskland

8 nationer, 25 ryttare
Nationstävling
1. Västtyskland 5 184 poäng
2. Sovjet 5 041
3. Schweiz 4 490

Individuellt
1. Reiner Klimke FRG-Mehmed 1 220 poäng
2. Elena Petuschkova URS-Pepel 1 192
3. Ivan Kalite URS-Tarif 1 189
5. Ulla Håkanson SWE-Ajax 1 160

1971 Wolfsburg, Västtyskland

9 nationer, 22 ryttare
Nationstävling
1. Västtsykland 5 401 poäng
2. Sovjet 5 144
3. Sverige 4 837
Ulla Håkanson-Ajax
Maud von Rosen-Lucky Boy

Individuellt
1. Liselott Linsenhof FRG-Piaff 1 272 poäng
2. Josef Neckermann FRG-Van Eick 1 212
3. Ivan Kizimov URS-Ichor 1 198
8. Maud von Rosen SWE-Lucky Boy 1 084
10.Ulla Håkanson SWE-Ajax

1969 Wolfsburg, Västtyskland

6 nationer, 22 ryttare
Nationstävling
1. Västtyskland 2 918 poäng
2. DDR 2 728
3. Sovjet 2 723

Individuellt
1. Liselott Linsenhoff FRG-Piaff 1 687 poäng
2. Ivan Kizimov USSR-Ichor 1 639
3. Josef Neckermann FRG-Mariano 1 609
12. Anders Lindgren SWE-Eko
16. Maud Kuylenstierna SWE-Lucky Boy

1967 Aachen, Västtyskland

9 nationer, 34 ryttare
Nationstävling
1. Västtyskland 2 009 poäng
2. Sovjet 2 789
3. Schweiz 2 614
4 Sverige 2340 (Ninna Slöör/Casanova, Margareta Tengelin/Red Eve, William Hamilton/Higgens)

Individuellt
1. Reiner Klimke FRG-Dux 1 676 poäng
2. Ivan Kisimov URS-Ichor 1 672
3. Harry Boldt FRG-Remus 1 611

1965 Köpenhamn, Danmark

17 ryttare från 7 nationer
Nationstävling
1. Västtyskland 2 428 poäng
2. Schweiz 2 348
3. USSR 2 246
Inget svenskt lag

Individuellt
1. Henri Chammartin SUI-Wolfdietrich 1 437 poäng
2. Harry Boldt FRG-Remus 1 410
3. Reiner Klimke FRG-Arcadius 1 376
4. Gustav Fischer SUI-Wald 1 371
10. Margareta Tengelin SWE-Red Eve
12. Rudolf Tråvén SWE-Helios

1963 Köpenhamn, Danmark

16 ryttare från 8 nationer
Nationstävling (inofficiell lagtävling):
1. Storbritannien 1 962 poäng
2. Rumänien 1 887

Individuellt
1. Henri Chammartin SUI-Wolfdietrich 1 517poäng
2. Harry Boldt FRG-Remus 1 414
3. Henri Chammartin SUI-Woerman 1 356
4. Reiner Klimke FRG-Arcadius 1 298
7. Yngve Viebke SWE -Gaspari

1962 Rotterdam, Holland

1. Reiner Klimke FGR-Arcardius
2. Henri Chammartin SUI-Wörman
3. Liselott Linsenhoff FGR-Monarchist
Ingen svensk representation

1958 Wiesbaden, Västtyskland

1. Henri Chammartin SUI-Wöhler
2. Sergei Filatov URS-Ingas
3. H Weygard FGR-Perkunos
Ingen svensk representation