Annons

Paradressyr

2019 Rotterdam, Nederländerna

Grade IV Kür
1) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur Rs2 N.O.P. 79,720
2) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 73,775
3) Manon Claeys, Belgien, San Dior 73,355

Grade III Kür
1) Tobias Thorning Joergensen, Danmark, Jolene Hill 79,093
2) Rixt van der Horst, Nederländerna, Findsley N.O.P. 77,327
3) Barbara Minneci, Belgien, Stuart 73,127
6) Felicia Grimmenhag, Sverige, Tarot E 68,773

Nationstävling
1) Nederländerna 227,039
2) Storbritannien 221,302
3) Danmark 216,493
4) Belgien 216,072 5) Norge 213,861 6) Italien 211,532
7) Sverige 211,480 (Anita Johnsson/Dear Friend, Felicia Grimmenhag/Tarot E, Lena Malmström/Fabulous Fidelie, Louise Etzner Jakobsson/Zernard)
8) Ryssland 210,498

Grade IV Individual Championship 
1) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur Rs NOP, 76, 659,
2) Manon Claeys, Belgien, San Dior, 73,805,
3) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard, 72,902

Grade V Individual Championship 
1) Frank Hosmar, Nederländerna, Alphaville N.O.P. 75,810
2) Sophie Wells, Storbritannien, C Fatal Attraction 75,595
3) Michele George, Belgien, Best of 8 72,571
10) Lena Malmström, Sverige, Fabulous Fidelie 67,762

Grade III Individual Championship 
1) Tobias Thorning Joergensen, Danmark, Jolene Hill 75,706
2) Rixt van der Horst, Nederländerna, Findsley N.O.P. 74,706
3) Barbara Minneci, Belgien, Stuart 70,382
6) Felicia Grimmenhag, Sverige, Tarot E 68,765

Grade I Individual Championship 
1) Jens-Lasse Dokkan, Norge, Aladdin 75,036
2) Sara Morganti, Italien, Royal Delight 75,036
3) Rihards Snikus, Lettland, King of Dance 74,821
10) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 68,643

2017 Göteborg, Sverige

Grade IV Kür
1) Susanne Jensby Sunesen, Danmark, CSK's Que Faire 77,12%
2) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 74,42
3) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur 74,30

Grade III Kür
1) Suzanna Hext, Storbritannien, Abira 76,40%
2) Steffen Zeibig, Tyskland, Feel Good 76,17
3) Tobias Thorning Joergensen, Danmark, Bruunholms Caspian 76,12
5) Felicia Grimmenhag, Sverige, Tarot E 72,40

Grade V Kür
1) Sophie Wells, Storbritannien, C Fatal Attraction 78,35%
2) Frank Hosmar, Nederländerna, Alphaville 76,95
3) Nicola Geiger, Schweiz 71,31
5) Lena Malmström, Sverige, Hotdream Que 68,15

Grade I Kür
1) Julie Payne, Storbritannien, Athene Lindebjerg 80,39%
2) Richard Snikus, Lettland, King of the Dance 77,36
3) Elke Philipp, Tyskland, Regaliz 76, 43
5) Anita Johansson, Sverige, Dear Friend 72,0

Nationstävling
1) Storbritannien 223,77 procent
2) Danmark 220,35
3) Tyskland 214,53
8) Sverige 206,84

Grade IV individuellt
1) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur 72,35%
2) Manon Claeys, Belgien, San Dior 71,56
3) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 70,26

Grade I individuellt
1) Julia Payne, Storbritannien, Athene Lindebjerg 77,64%
2) Elke Philipp, Tyskland, Regaliz 73,42
3) Richard Snikus, Lettland, King of the Dance 73,32
5) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 70,21

Grade III individuellt
1) Suzanna Hext, Storbritannien, Abira 71,58%
2) Claudia Schmidt, Tyskland, Romeo Royal 70,61
3) Erin Orford, Storbritannien, Dior 70,38
7) Felicia Grimmenhag, Sverige, Tarot E 66,41

Grade V individuellt
1) Frank Hosmar, Nederländerna, Alphaville 72,42%
2) Sophie Wells, Storbritannien, C Fatal Attraction 71,78
3) Nicola Geiger, Schweiz, Phal de Lafayette 68,61
6) Lena Malmström, Sverige, Hotdream Q 65,50

2015 Deauville, Frankrike

Kür Grade III
1) Hannelore Brenner, Tyskland, Women of the World 77,950
2) Susanne J Sunesen, Danmark, Thy´s Que Faire 75,100
3) Lotte Krijnsen, Nederländerna, Rosenstolz 74,150
5) Louise Etzner Jaokobsson, Sverige, Zenard 73,050

Kür Grade Ib
1) Pepo Puch, Österrike, Fine Feeling S 7,750
2) Lee Pearson, Storbritannien, Zion 74,050
3) Nicole den Dulk, Nederländerna, Wallace NOP 72,100

Kür Grade IV
1) Frank Hosmar, Nederländerna, Alphaville NOP 79,950
2) Sophie Wells, Storbritannien, C Fatal Attraction 79,000
3) Carolin Schnarre, Tyskland, Del Rusch 73,150

Kür Grade II
1) Rixt van der Horst, Nederländerna, Uniek NOP 79,000
2) Natasha Baker, Storbritannien, Sookie St James 74,450
3) Steffen Zeibig, Tyskland, Feel Good 73,800

Nationstävling, team test + individual championhip test
1) Storbritannien 451,146
2) Nederländerna 439,425
3) Tyskland 432,557
12) Sverige 394,222

Individual Championship Test Grade Ib
1) Pepo Puch, Österrike Fine Feeling S 74,552
2) Lee Pearson, Storbritannien, Zion 71,724
3) Nicole den Dulk, Nederländerna, Wallace NOP 70,621

Individual Championship Test Grade III
1) Hannelore Brenner, Tyskland, Women of the World 72,732
2) Susanne J Sunesen, Danmark, Thy´s Que Faire 70,976
3) Lotte Krijnsen, Nederländerna, Rosenstolz 70,244
8) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 67,317

Individual Championship Test Grade Ia
1) Sophie Christiansen, Storbritannien, Athene Lindebjerg 79,565
2) Anne Dunham, Storbritannien, Ljt Lucas Normark 76,261
3) Elke Philipp, Tyskland, Regaliz 73,174
16) Anita Johnsson, Sverige, Nefertiti 64,739

Individual Championship Test Grade IV
1) Frank Hosmar, Nederländerna, Alphaville NOP 73,524
2) Sophie Wells, Storbritannien, C Fatal Attraction 71,833
3) Carolin Schnarre, Tyskland, Del Rusch 70,048
13) Christina Petersson, Sverige, Laredo´s Fyrste 60,619

Individual Championship Test Grade II
1) Rixt van der Horst, Nederländerna, Uniek NOP 75,53
2) Natsha Baker, Storbritannien, Sookie St James 72,857
3) Steffen Zeibig, Tyskland, Feel Good 71,514
10) Eva Lundqvist, Sverige, Donnergraf 61,857

2013 Herning, Danmark

Individuellt, Championship test, grade Ib 
1) Pepo Puch, Österrike, Fine Feeling S, 76,138,
2) Ricky Balshaw, Storbritannien, LJT Enggaards Solitaire, 73, 586,
3) Stinna Tange Kaastrup, Danmark , Steffi Graf, 71, 862,
9) Sandra Karlsson, Sverige, Vouge E., 64,310,
12) Kerstin Larsson Englund, Sverige, Laganzo, 60,759

2011 Moorsele, Belgien

Grade 1a Kür
Guld) Anne Dunham, Storbritannien, Teddy, 79,200%
Silver) Emma Sheardon, Storbritannien, Purdy's Dream, 74,100
Brons) Anita Johnsson, Sverige, Donar, 73,950

Grade 1b Kür
Guld) Stinna Tange Kaastrup, Danmark, Kaastrup, 76,600%
Silver) Joseph Puch, Österrike, Good Boy´s Feeling, 75,150
Brons) Katja Karjalainen, Finland, Rosie, 73,050
10) Kerstin Englund Larsson, Sverige, Laganzo, 66,200

Nationstävling
Guld) Storbritannien, 444,262% (Anne Dunham/Teddy, Emma Sheardon/Purdy's Dream, Deborah Criddle/LJT Akilles, Sophie Wells/Valerius)
Silver) Danmark, 430,359% (Stinna Tange Kaastrup/Labbenhus Snovs, Caroline Cecile Nielsen/ Leon, Henrik Weber Sibbesen/Rexton Royal, Line Thorning Jorgensen/Di Caprio)
Brons) Tyskland, 429,730% (Britta Napel/ Aquilana, Angelika Trabert/Ariva Avanti, Hannelore Brenner/Women of the World, Lena Weifen/Don Turner)
11) Sverige, 402,562 (Anita Johnsson/Donar, Kerstin Englund Larsson/Laganzo, Simon Ahlstad/Piquet, Jenny Christensson/Habanera S)

Individuellt Grade Ia
Guld – Anne Dunham (GBR), Teddy
Silver – Emma Sheardon (GBR), Purdy's Dream
Brons – Helen Kearney (IRL), Mister Cool
5) Anita Johnsson, Sverige, Donar (69,471 + 71,850%)

Individuellt Grade Ib
Guld - Pepe Puch (AUT), Good Boy’s Feeling
Silver - Stinna Tange Kaastrup (DEN), Labbenhus Snovs
Brons– Jens Lasse Dokan (NOR), Sisco
10) Kerstin Englund Larsson, Sverige, Laganzo (65,591% + 65,913%)

Individuellt Grade II
Guld - Natasha Baker (GBR) & Cabral
Silver - Britta Napel (GER) & Aquilana
Brons – Petra Van de Sande (NED) & Valencia Z

Individuellt Grade III
Guld – Hannelore Brenner (GER) & Women of the World
Silver - Deborah Criddle (GBR) & LJT Akilles
Brons – José Letartre (FRA) & Warina ene HN
9) Simon Ahlstad, Sverige, Piquet, (64,037% + 65,700%)

Individual Grade IV
Guld – Sophie Wells (GBR) & Valerius
Silver - Henrik Weber Sibbesen (DEN) & Rexton Royal
Brons – Frank Hosmar (NED) & Tiseto
16) Jenny Christensson, Sverige, Habanera S, (62,125 + 58,832%)

2009 Kristiansand, Norge

Grade Ia Freestyle
1) Emma Sheardown, Storbritannien, Purdy's Dream 75,5%
2) Sophie Christiansen, Storbritannien, Lambrusco III 75,222
3) Sara Morganti, Italien, Dollaro de Villanova 71,945
7) Anita Johnsson, Sverige, Vainguer 65,0

Grade Ib Freestyle
1) Lee Pearson, Storbritannien, Gentleman 76,723%
2) Jaana Kivimäki, Finland, Collected Canter 72,167
3) Celine Gerny, Frankrike, Ilico du Clotobie 68,945
4) Kerstin Larsson Englund, Sverige, Nerine 68,778

Grade II Freestyle
1) Angelika Trabert, Tyskland, Londria 74,0%
2) Petra van de Sande, Holland, Toscane 73,111
3) Britta Näpel, Tyskland, Invisible Touch 72,278
5) Carolin Rutberg, Sverige, Weltini 70,167
12) Irene Slättengren, Sverige, Mauritz 64,056

Grade III Freestyle
1) Hannelore Brenner, Tyskland, Women of the World 76,889%
2) Bettina Eistel, Tyskland, Benetton's Fabuleux 75,778
3) Simon Francis Laurens, Storbritannien, Ocean Diamond 74,389
12) Gabriella Löf, Sverige, Oleander 62,445

Grade IV Freestyle
1) Sophie Wells, Storbritannien, Pinocchio 75,727%
2) Ann Cathrin Lübbe, Norge, Zanko 72,318
3) Frank Hosmar, Holland, Tiesto 70,5
5) Lotten Aronsson, Sverige, Busy Lizzie 67,046

Grade Ia individual test
1) Sophie Christiansen, Storbritannien, Lambrusco III 74,2%
2) Emma Sheardown, Storbritannien, Purdy's Dream 71,1
3) Andrea Vigon, Italien, Priool 68,6
7) Anita Johnsson, Sverige, Vainguer 63,7

Grade Ib individual test
1) Lee Pearson, Storbritannien, Gentleman 72,667%
2) Jens Lasse Dokkan, Norge, Lacour 68,857
3) Celine Gerny, Frankrike, Ilico du Clotobie 67,333
6) Kerstin Englund Larsson, Sverige, Nerine 63,429

Grade II individual test
1) Petra van de Sande, Holland, Toscane 72,364%
2) Angelika Trabert, Tyskland, Londria 71,273
3) Britta Näpel, Tyskland, Invisible Touch 69,818
10) Carolin Rutberg, Sverige, Weltini 62,636
12) Irene Slättengren, Sverige, Mauritz 61,273

Grade III individual test
1) Hannelore Brenner, Tyskland, Women of the World 73,52
2) Bettina Eistel, Tyskland, Benetton's Fabuleux 73,12
3) Simon Francis Laurens, Storbritannien, Ocean Diamond 71,68
13) Gabriella Löf, Sverige, Oleander 59,12

Grade IV individual test
1) Sophie Wells, Storbritannien, Pinocchio 72,0%
2) Michele George, Belgien, FBW Rainman 70,71
3) Henrik Weber Sibbesen, Danmark, Porsborggaardens 68,903
9) Lotten Aronsson, Sverige, Busy Lizzie 62,903

2002 Anadia, Portugal

Öppna EM för ryttare med funktionsnedsättning

Grade II Kür
1) Hannelore Brenner, Tyskland, Fabiola 81,48
2) Nicola Tustain, Storbritannien, Hotstuff 75,28
3) Angelika Trabert, Tyskland, Ghazim 68,06
8) Kerstin Englund, Sverige, Lacre 60,28

Grade IV Kür
1) Cornelia Muller, Tyskland, L´Capo 76,44
2) Line Jörgensen, Danmark, Stenkjers Flaneur 74,62
3) Andrea Huber, Tyskland, Famulus 71,89
17) Berit Svensson, Sverige, Lacre 54,92