Annons

Distansritt

2020 Pisa San Rossore, Italien

Inställt

2018 Tryon, NC, USA

Tävlingen inställd efter 110 km
Svenska deltagare; Annelie Eriksson/King of Pirates, Elin Joelsson/Ta Khrim, Yvonne Ekelund/Hedonizt

2016 Samorin, Slovakien

Individuellt
1) Jaume Punti Dachs, Spanien, Twyst Maison Blanche 06:46:42
2) Alex Luque Moral, Spanien, Calandria PH 06:47:32
3) Sh Nasser bin Hamad al Khalifa, Bahrain, Waterlea Dawn Treader 06:49:47
Sara Henriksson, Sverige, Elopolda utgick sträcka 4
Caroline Franzén, Sverige, Ganzir utesluten vet gate 3
Maria Hagman-Eriksson, Sverige, MZ Maymoon utesluten vet gate 2
Annelie Eriksson, Sverige, King Peak utesluten vet gate 1
Charlotte Tillman, Sverige, Varenne utesluten vet gate 1

2014 Caen, Frankrike

Nationstävling
1) Spanien 28:56:02
2) Frankrike 29:08:44
3) Schweiz 29:42:54

Individuellt
1) HE Sheikh Hamdan bin Mohd Al Maktoum, Förenade Arabemiraten, Yamamah 8:08:28
2) Marijke Visser, Holland Laiza de Jalima 8:19:07
3) Sh Abdulla Bin Faisal Bin Saqr Al Qassimi, Qatar, Koheilan Kincso 8:56:23
4) Barbara Lissarrague, Schweiz, Preume de Paute 8:56:32
Maria Hagman Eriksson/Bwuagadugo elim
Yvonne Ekelund/Baron Grey Star aban

2012 Euston Park, Storbritannien

Individuellt
GOLD - Madji du Pont (HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum) Förenade Arabemiraten
SILVER - Yamamah (HE Sheikh Rashid Dalmook Al Maktoum) Förenade Arabemiraten
BRONZE - Vendaval (Ali Khalfan Al Jahouri) Förenade Arabemiraten.
23) Frida Ekström, Sverige, Zinner (6 sträckor)
44) Yvonne Ekelund, Sverige, Baron Grey Star (6 sträckor)
66) Cecilia Hellesen-Hansen, Sverige, Bomb Jack (5 sträckor)

Nationstävling 
GOLD - Förenade Arabemiraten: Madji du Pont (HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum), Yamamah (HE Sheikh Rashid Dalmook al Maktoum), Kangoo D’Aurabelle (HE Sheikh Majid bin Mohammed Al Maktoum), Marmoog (HH Sheikh Hamdan bin Mohammed al Maktoum;
SILVER - Frankrike: Kergof (Pierre Fleury), Quotien Persky (Philippe Tomas), Qrafik la Majorie (Jean-Philippe Frances), Akim du Boulbe (Philippe Benoit);
BRONZE - Oman; Pulco de Baratier (Hisham Saleh Mahmood Al Farsi), Penchab Sully (Abdullah Said Salim Al Siyabi), Mahmood Marhoon Salim Al Fori (Rudlan), Ourour de Galonne (Ahmed Salim Mohamed Al Hamdam).

2010 Kentucky, USA

Nationstävling
1) Förenade Arabemiraten 23:53:26
2) Frankrike 24:49:46
3) Tyskland 25:34:16
4) Spanien 27:12:08
5) Brasilien 27:34:29
6) Storbritannien 30:18:57

Individuellt 160 km
1) Maria Mercedes Alvaro Ponton, Spanien, Nobby
2) HH Sh Moud B. Rashid Al Maktoum, Förenade arabemiraten, Ciel Oriental
3) HE Sh Hamdan Mohd Al Maktoum, Förenade arabemiraten, SAS Alexis
28) Maria Hagman Eriksson, Sverige, Power
42) Cecilia Stråhle- Engqvist, Sverige, Aces Comett

2008 Malaysia

Nationstävling
1) Förenade Arabemiraten 25:57:59
2) Qatar 28:47: 17
3) Bahrain 30:54:22
4) Portugal 30:58:52
5) Spanien 31:25:25

Individuellt 158,1 km:
1) Maria Mercedes Alvarez Ponton, Spanien, Nobby
2) Agustin Vita, Argentina, Baraka Ibn Al Tamah
3) Sultan Ahmed Sultan Bin Sulayem, Förenade Arabemiraten, Tazoul El parry
Anneli Schultz, Sverige, Nowator elim vet gate 4

2006 Aachen, Tyskland

Nationstävling
1) Frankrike 28 tim 11 min 27 sek (Virginie Atger/Kangoo dÁurabelle 9,16,13, Philippe Benoit/Akim du Boulve 9,24,30, Pascale Dietsch/Hifrane du Barthas 9,30,44)
2) Schweiz 29;57;10 (Urs Wenger/Zialka 9,38,56, Anna Lena Wagner/Tessa IV 10,09,02, Nora Wagner/Temir 10,09,03)
3) Portugal 30;38;32 (Joao Raposo/Sultao 9,24,31, Ana Margarita Costa/Goziane de Somail 9,59,31, Ana Teresa Barbas/Piperino 11,14,30)
7) Sverige 34,40;70 (Jessica Holmberg, Ztefan 10;47; 49, Liv Burdett, Guld 11;05;26, Ingrid Boström, Rozzinni 12;46;52)

Individuellt
1) Miguel Vila Ubach, Spanien, Hungares 9 tim 12 min 27 sek
2) Virginie Atger, Frankrike, Kangoo d´Aurabelle 9;16;13
3) Elodie Le Labourier, Frankrike, Sangho´Limousian 9;16;14
4) Jaume Punit Dachs, Spanien, Elvis HB 9;22;07
5) Philippe benoit, Frankrike, Akim du Boulve 9;24;30
6) Joao Raposo, Portugal, Sultao 9;24;31
32) Jessica Holmberg, Sverige, Ztefan 10;47; 49
37) Liv Burdett, Sverige, Guld 11;05;26
56) Ingrid Boström, Sverige, Rozzinni 12;46;52
Gunilla Carlson/Marzinett elim vetgate 3, Yvonne Ekelund/Amigo El Caballo elim vetgate 5 reinsp
Best Condition: Hifrane du Barthas riden av Pascale Dietsch, Frankrike

2004 (2005) Dubai, Förenade Arabemiraten

Nationstävling
1. Italien 24,60,39
2. Australien 26,59,46
3. Belgien, 28,31,40

Individuellt
1. Barbara Lissarague,FRA, Georgat, 7,04,14
2. Shejk Mohd bin Rashid Al Maktoum, UAE, Nashmi, 7,08,45
3. Shejk Hazza bin Zayed al Nahyan, UAE, Mindari Aenzac 7,13,09
58. Karin Gadde Jennische, SWE Kaabata, 11,37, 55

2002 Jerez, Spanien

Nationstävling
1. Frankrike 30;37;01
2. Italien 31;05;52
3. Australien 32;57;47

Individuellt
1. Shejk Ahmed bin Mohd al Maktoum, UAE, Bowman 9;19,29
2. Antonio Rosi, Italien, Alex Raggio di Sole 9;35;23
3. Sunny Demedy, Frankrike, Fifi du Bagnas 9;38;47
46. Eva Vecera, Sverige, Wiak 12;39;24
48. Rolf Högblad, Sverige, Zoomat 12;48;51
64. Marie-Louise Andersson, Sverige, Sazzal Afas 15;44;00
Börje Schröder, Sverige, Hendrix fullföljde ej
Helen Moberg, Sverige, Djinn fullföljde ej

2000 Compiegne, Frankrike

Nationstävling
1. Australien 33:16:33
2. Storbritannien 36:44:33
3. Sverige 38:26:2
Bara dessa lag gick i mål med tre ryttare

Individuellt
1. Maya Killa Perringérand, Frankrike, Varoussa 9:32:05
2. Cecile Mletto, Frankrike, Dynamik 9:32:06
3. Dominique Payen, Frankrike, Nida 9:34:26
24. Ingrid Boström, Sverige, Kapudan 12.06.30
40. Leif Karlsson, Sverige, Sazzal Afas 13:09:42
41. Yvonne Ekelund, Sverige, Gucci 13:09:50
45. Johanna Sundberg, Sverige, Poem 13:11:00

1998 Dubai, Förenade Arabaemiraten

Nationstävling
1. Nya Zeeland 33:14:27  (Alan McCaughan-Tonka, Jenny Heam-Simbar, John Stevenson-Taralea Raja)
2. USA 33:31:36
3. Australien 34:41:35
4. Argentina 40:22:00
5. Belgien 40:45:26
6. Brasilien 41:22:40
9. Sverige 42:49:39 (Ida Saradlic-Centurion, Johanna Sundberg-Poem, Yvonne Ekelund-Gucci, (Gun Carlson-Radi bröt)

Individuellt
1. Valeire Kanavy, USA-High Winds Jedi 9:00:07, snitthastighet 17,77
2. Fausto Fiorucci, Italien-Faris Jabar 9:00:12
3. Daisuke Yasunaga, Japan-Natsu 9.05:09
4. Hamdan bin Mohd Al Maktoum, Förenade Arabemiraten-Ratzia d´Alauze 9:25:22
5. Mohd Ali Al Shafar, Förenade Arabemiraten-Abrock Theodore 9:25:22
6. Wendy Merendini, USA-Fire Mt Flikka 9:54:21
30. Ida Saradlic, Sverige-Centurion 11:55:11
40. Emma Wanér, Sverige-Maradon 13:33:47
65. Johanna Sundvberg, Sverige-Poem 15:27:14
65. Yvonne Ekelund, Sverige-Gucci 15:27:14

1996 Fort Railey, USA

Lag
1) USA 30.06.54 (fyra hästar)
2) Frankrike 30.23.54 (fyra hästar)
3) Schweiz 41.44.39 (fyra hästar)
6) Sverige 23.58.42 (två hästar)

Individuellt
1) Danielle Kanavy, USA, Pieraz 9.32.46
2) Valerie Kanavy, USA, TK Fire´n´Gold 9.32.47
3) Jaques david, Frankrike, Nelson 9.46.47
5) Eva Rubin, Sverige, Grand Sultan 10.06.15
27) Catharina Nelson, Sverige, Muscent 13.52.28

1994 Haag, Holland

Lag
1) Frankrike 19.15.85
2) Spanien 21.19.71
3) Australien 21.26.02
4) Schweiz 21.36.43
5) Sverige 22.3.87 (Margret Edlund/Aska, Louise Hermelin/Zharek, Mats Jonsson/Dancing Queen, Catharina Nelson/Janos)
6) Tyskland 22.22.31

Individuellt
1) Valerie Kanavy, USA, Pieraz 18.36.56
2) Dennis Pesce, Frankrike, Melfenik 18.42.51
3) Stephane Fleury, Frankrike, Roc´H Dynavena 19.01.35
12) Gun Carlson, Sverige, Prince Aussie 20.11.11
13) Margret Edlund, Sverige, Aska 20.16.25
26) Louise Hermelin, Sverige, Zharek 20.49.26
30) Mats Jonsson, Sverige, Dancing Queen 21.23.21
utgick: Maud Ströberg/Raz Ama Daz, Catharina Nelson/Janos

1992 El Montanya, Spanien

Lag
1) Frankrike 32.42.40
2) USA 35.01.34
3) Spanien 36.58.17

Individuellt
1) Becky Hart, USA, Grand Sultan 10.29.35
2) Benedicte Atger, Frankrike, Sunday d´Arurabelle 10.30.30
3) Maggie Prince, USA, Ramegwa Kanavianne 10.39.47
16) Gun Carlson, Sverige, Prince Aussie 12.13.30

1990 Stockholm, Sverige

Lag
1) Storbritannien 35.54.31
2) Belgien 41.07.53
3) Spanien 42.19.25
Sverige fullföljde ej

Individuellt
1) Becky Hart, USA, Grand Sultan 10.33.59
2) Jane Donovan, Storbritannien, Ibriz 10.41.14
3) June Petersen, Australien, Abbeline Lionel 10.51.26
11) Staffan Strandberg, Sverige, Csalfa 13.30.52
utgick: Birgitta Ljosdahl/Turbo, Louise Hermelin/Zharek, Johanna Sundberg/Addis Faruk, Gunvor Pettersson/Royal Flash

1988 Front Royal, USA

Lag
1) USA 34.45.06
2) Kanada 37.54.45
3) Frankrike 37.54.45
Inget svenskt lag deltog

Individuellt
1) Becky Hart, USA, Grand Sultan 10.31.11
2) John Crandall, USA, GT Grisha 10.37.51
3) Jeanne Waldren, USA, Cher Habu 10.50.58
23) Knut Nelson, Sverige, Kabar Rafan 14.15.24

1986 Pratoni del Vivaro, Italien

Lag
1) Storbritannien 35.41.19
2) USA 4.44.20
end två nationer fullföljde

Individuellt
1) Cassandra Schuler, USA, Skikos Omar 10.50.30
2) Jeanne Walker, USA, Cher Abu 11.19.40
3) Berhard Dornsiepen, Tyskland, Drago 11.19.40