Annons

Dressyr

2018 Tryon, NC, USA

Nationstävling
1) Tyskland 242,950%
2) USA 233,136
3) Storbritannien 229,628
4) Sverige 229,456 (Patrik Kittel/Well Done de la Roche CMF 78,199, Therese Nilshagen/Dante Weltino OLD 76,009, Juliette Ramel/Buriel K.H. 75,248, Tinne Vilhelmson Silfvén/Don Auriello)
5) Nederländerna 223,664
6) Spanien 220,186

Individuellt
Grand Prix Freestyle - inställt

Grand Prix Special
1) Isabell Werth, Tyskland, Bella Rose 86,246
2) Laura Graves, USA, Verdades 81,717
3) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Mount St John Freestyle 81,489
5) Patrik Kittel, Sverige, Well Done de la Roche CMF 79,726
8) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H. 77,280
10) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 75,821
21) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 71,632

2014 Caen, Frankrike

Nationstävling
1) Tyskland 241,700
2) Storbritannien 231,343
3) Holland 227,400
4) USA 222,714
5) Spanien 221,800
6) Sverige 221,386 (Tinne Vilhelmson Silfvén/Don Auriello 76,186, Patrik Kittel/Watermill Scandic HBC 74,086, Minna Telde/Santana 71,114, Jeanna Högberg/Darcia VH 69,657)

Individuellt
Grand Prix Freestyle
1) Charlotte Dujardin, Storbtitannien, Valegro 92,196
2) Helen Langehanenberg, Tyskland, Damon Hill NRW 88,286
3) Adelinde Cornelissen, Holland Parzival 85,714
7) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 80,375

Grand Prix Special
1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 86,120
2) Helen Langehanenberg, Tyskland, Damon Hill NRW 84,468
3) Kristina Sprehe, Tyskland, Desperados FRH 79,762
5) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 78,235
17) Patrik Kittel, Sverige, Watermill Scandic 74,860
23) Minna Telde, Sverige, Santana 72,409

2010 Kentucky, USA

Nationstävling
1) Holland (A. Cornelissen, E. Gal, H. Minderhoud, I. Schellekens- Bartels) 229,75
2) Storbritanninen (L. Bechtolsheimer, F. Bigwood, M. Eilberg, C. Hester) 224,77
3) Tyskland (A. Balkenhol, C. Koschel, M. Rath, I. Werth) 220,60
4) USA (S. Peters, T. Konyot, K. Bateson- Chandler, T. Flettrich) 218,13
5) Danmark (N. Sayn- Wittgenstein, A. van Olst, S. Hansen, A. Troensegaard) 212,47
6) Spanien (C. Castilla- Ruiz, J. Garcia Mena, J. Muños Diaz, R. Ortiz) 209,91
10) Sverige (P. Kittel, M. Telde, T. Vilhelmson- Silfvén) 200,26

Individuellt
Grand Prix Freestyle
1) Edward Gal, Holland Moorlands Totilas 91,800
2) Laura Bechtolsheimer, Storbritannien Mistral Hojris 85,350
3) Steffen Peters, USA Ravel, 84,900

Grand Prix Special
1) Edward Gal, Holland Moorlands Totilas 85,708
2) Laura Bechtolsheimer, Storbritannien Mistral Hojris, 81,708
3) Steffen Peters, USA Ravel, 78,542
28) Minna Telde, Sverige Larina Höm, 66,042

2006 Aachen, Tyskland

Nationstävling
1) Tyskland 223,625 (Hubertus Schmidt/Wansuela Suerte 69,208, Heike Kemmer/Bonaparte 75,792, Nadine Capellmann/Elvis VA 72,833, Isabell Werth/Satchmo 75,000)
2) Holland 217,917 (Laurens van Lieren/Hexagon´s Ollright 68,500, Imke schellekens-Bartels/Sunrise 71,542, Anky van Grunsven/Keltec Salinero 75,000, Edward gal/Group 4 Securicor Lingh 71,375)
3) USA 213,917 (Leslie Morse/Tip Top 64,250, Gunter Seidl/Aragon 69,792, Steffen Peters/Floriano 72,708, Debbie McDonald/Brentina)
4) Danmark 208,874 (Anders Dahl/Afrikka 66,458, Nathalie Zu Sayn-Wittgenstein/Digby 66,083, Lone Jörgensen/Hardthof´s Ludewig G 62,500, Andreas Helgstrand/Blue Hors Matine 76,333)
5) Sverige 208,750 (Kristian von Krusenstierna/Wilson 60,417, Tinne Vilhelmson/Solos Carex 70,333, Louise Nathhorst/Guinness 66,250, Jan Brink/Björsells Briar 72,167)
6) Storbritannien 206,292 (Laura Bechtolsheimer/Douglas Dorsey 67,375, Wayne Channon/Lorenzo CH 67,542, Emma Hindle/Lancet 70,458, Sandy Phillips/Lara 68,292)

Individuellt
Grand Prix Freestyle
1) Anky van Grunsven, Holland, Keltec Salinero 86,10 procent
2) Andreas Helgstrand, Danmark, Blue Hors Matine 81,50
3) Isabell Werth, Tyskland, Satchmo 80,75
4) Nadine Capellman, Tyskland, Elvis 79,90
5) Heike Kemmer, Tyskland, Bonaparte 78,85
6) Steffen Peters, USA, Floriano 78,60
9) Jan Brink, Sverige, Björsells Briar 75,80
Grand Prix Special
1) Isabell Werth, Tyskland, Satchmo 79,48 procent
2) Anky van Grunsven, Holland, Keltec Salinero 77,80
3) Andreas Helgstrand, Danmark, Blue Hors Matine 76,56
4) Steffen Peters, USA, Floriano 75,20
5) Nadine Capellman, Tyskland, Elvis 74,76
6) Silvia Iklé, Schweiz, Salieri 73,72
8) Jan Brink, Sverige, Björsells Briar 73,04
20) Tinne Vilhelmson, Sverige, Solos Carex 67,96
Grand Prix: 1) Andreas Helgstrand, Danmark, Blue Hors Matine 76,333 2) Heike Kemmer, Tyskland, Bonaparte 75,792 3) Isabell Werth, Tyskland, Satchmo 75,000 3) Anky van Grunsven, Holland, Keltec Salinero 75,000
7) Jan Brink, Sverige, Björsells Briar 72,167
14) Tinne Vilhelmson, Sverige, Solos Carex 70,333
36) Louise Nathhorst, Sverige, Guinness 66,250
63) Kristian von Krusenstierna, Sverige, Wilson 60,417

2002 Jerez, Spanien

Lag
1. Tyskland 5642 (Nadine Capellman-Farbenfroh, Ulla Salzgeber-Rusty, Ann-Kathrin Linsenhoff-Renoir-Unicef, Klaus Husenbeth med Piccolino)
2. USA 5527
3. Spanien 5403
7. Sverige 5034

Individuellt
1. Nadine Capellmann, Tyskland, Farbenfroh 237,515
2. Beatriz Ferrer Salat, Spanien, Beauvalais 234,385
3. Ulla Salzgeber, Tyskland, Rusty 233,535
4. Deborah Mc Donald, USA, Brentina 233,460
5. Lisa Wilcox, USA, Relevant 232,530
6. Rafael Soto Andrade, Spanien, Invasor 224,100
13. Jan Brink, Sverige, Björsells Briar 210,930
Tinne Vilhelmson - Solos Carex kvalade inte till küren
Susanne Gielen - Chasmir kvalade inte till GP Special
Mattias Jansson - Morell kvalade inte till GP Special
Resultatet för tre klasser- Grand Prix, Grand Prix Special och Grand Prix Kür läggs ihop. Resultatet för samtliga klasser anges i procent av maximipoängsumman för resp klass.

1998 Rom, Italien

Lag
1. Tyskland 5593 (Isabell Werth-Nissan Gigolo, Karin Rehbein-Donnerhall, Nadine Capellman-Gracioso, Ulla Salzgeber-Rusty)
2. Holland 5513
3. Sverige 5180 (Louise Nathhorst - LRF Walk On Top, Ulla Håkanson - Flyinge Bobby, Annette Solmell - Flyinge Strauss, Jan Brink - Björsells Fontana)

Individuellt
1. Isabell Werth Tyskland - Nissan Gigolo 241,72
2. Anky van Grunsven Holland - Gestion Bonfire 241,36
3. Ulla Salzgeber Tyskland - Rusty 225
5. Louise Nathhorst - LRF Walk On Top 222,71
13. Ulla Håkanson - Flyinge Bobby kvalade inte till küren
25. Annette Solmell - Flyinge Strauss kvalade inte till küren
26. Jan Brink - Björsells Fontana kvalade inte till küren
Resultatet för tre klasser- Grand Prix, Grand Prix Special och Grand Prix Kür läggs ihop. Resultatet för samtliga klasser anges i procent av maximipoängsumman för resp klass.

1994 Haag, Holland

Lag
1. Tyskland 5 269 poäng (Nicole Uphoff-Becker-Rembrandt Borbet 1 742, Klaus Balkenhol-Goldstern 1 717, Isabell Werth-Gigolo FRH 1 810, Karin Rehbein-Donnerhall 1 675)
2. Holland 5 196 (Ellen Bontje-Heuriger N 1 684, Sven Rothenberger-Dondolo 1 693, Anky van Grunsven-Olympic Bonfire 1 819)
3. USA 4 787 (Kathleen Raine-Avontuur 1 568, Robert Dover-Devereaux 1 651, Gary Rockwell-Suna 1 568, Carol Lavell-Gifted 1 535)
4. Frankrike 4 633 (Dominique d´Esmé-Arnoldo Thor 1 552, Margit Otto-Crépin-Maritim 1 551, Dominique Brieussel-Akazie 1 530, Serge Comut-Olifant Charriere 1 459)
5. Italien 4 616 (Pia Laus-Adrett 37 1 548, Paolo Margi-Destino di Acciarella 1 535, Diana Fantoni Camilla-Sonny Boy 1 533)
6. Sverige 4 614 (Ulla Håkanson-Flyinge Tolstoy 1 571, Tinne Vilhelmson-Caprice 1 503, Annette Solmell-Flyinge Strauss 1 540, Per Johansson-Chapman 1 492)

Individuellt
Individuellt korades två världsmästare - en i Grand Prix Special, som är den traditionella finalklassen, och en i Grand Prix Kür.
Grand Prix Special
1. Isabell Werth GER-Gigolo FRH 1 605
2. Nicole Uphoff-Becker GER-Rembrandt Borbet 1 592
3. Sven Rotheberger HOL-Dondolo 1 495
4. Emile Faurie GBR-Virtu 1 496
5. Ellen Bontje HOL-Heuriger 1 452
6. Anna Merveldt-Steffens IRL-Flashdancer 1 401
8. Ulla Håkanson SWE-Flyinge Tolstoy 1 379
Grand Prix Kür
1. Anky van Grunsven HOL-Olympic Bonfire 83,08
2. Klaus Balkenhol GER-Goldstern 82,40
3. Karin Rehbein GER-Donnerhall 77,07
4. Kyra Kyrklund FIN-Edinburg 74,88
5. Robert Dover USA-Devereaux 74,63
6. Dominique D´Esmé FRA-Arnoldo Thor 73,80
10. Annette Solmell SWE-Flyinge Strauss 67,90

1990 Stockholm, Sverige

11 lag och 68 deltagare från 23 nationer
Lag
1. Tyskland 4 389 p (Sven Rothenberger-Ideaal (6), Ann-Kathrin Kroth-Golfstrom (9), Monica Theodorescu-Ganimedes (5), Nicole Uphoff-Rembrandt (1)
2. Sovjetunionen 4 124 poäng (Nina Menkova-Dikson (7), Valery Tishkov-Kholst (11), Olga Klimko-Shipovnik (15), Yuri Kovshov-Bouket (10)
3. Schweiz 4 091 poäng (Daniel Ramseier-EDH Random (14), Silvia Iklé-Spada (24), Christine Stückelberger-Gaugin de Lully (2), Samuel Schatzmann-Rochus (53)
4. Sverige 3 959 poäng (Annica Westerberg-Taktik (27), Eva-Karin Oscarsson-Lille Claus (43), Liane Wachtmeister-Elixir (21), Louise Nathhorst-LRF Dante (8)
5. Storbritannien 3 937 poäng (Diana Mason-Prince Consort (42), Carl Hester-Rubelit (19), Jenny Lauriston-Clarke-Dutch Gold (16), Annie MacDonald-Hall-Floriano (22)
6. Frankrike 3 903 poäng (Margit Otto-Crépin-Corlandus (4), Michel Bertraneu-Gailard (56), Marina van den Berghe-Liberia (39), Dominique d'Esmé-Thor (39)
7. USA 3 893
8. Holland 3 877
9. Italien 3 863
10.Danmark 3 736

Individuellt
1. Nicole Uphoff GER-Rembrandt 1 569
2. Kyra Kyrklund FIN-Matador 1 482
3. Monica Theodorescu GER-Ganimedes 1 465
4. Margit Otto-Crépin FRA-Corlandus 1 463
5. Christine Stückelberger SUI-Gaugin de Lully 1434
6. Sven Rothenberger GER-Ideaal 1 430
7. Nina Menkova URS-Dikson 1 421
8. Louise Nathhorst SWE-LRF Dante 1 406
9. Yuri Kovshov URS-Bouket 1 372
10. Pia Laus ITA-Adrett 1 354

1986 Cedar Valley, Kanada

9 deltagande lag
Lag
1. Västtyskland 5075 poäng (Gina Capellmann-Ampère, Johann Hinnemann-Ideaal, Reiner Klimke-Pascal, Herbert Krug-Dukat)
2. Holland 4876 poäng (Tineke Bartels-Olympic Duco, Bert Rutten-Robby, Annemarie Sanders-Amon, Helene Aubert-Pen-Mr X)
3. Schweiz 4864 poäng (Daniel Ramseier-Orlando, Ulrich Lehmann-Zantos, Christine Stückelberger-Gaugin de Lully, Doris Ramseier-Rochus)
7. Sverige (Ingamay Bylund-Aleks, Ulla Håkanson-Flyinge Flamingo, Lars Andersson-Flyinge Herkules, Louise Nathhorst-Inferno)

Individuellt
1. Anne-Grethe Jensen-Törnblad DEN-Marzog 1447 poäng
2. Christine Stückelberger SUI-Gaugin de Lully 1418
3. Johann Hinnemann FRG-Ideaal 1387
4. Reiner Klimke FRG-Pascal 1381
5. Annemarie Sanders HOL-Amon 1367
6. Margit Otto-Crepin FRA-Corlandus 1349
14. Ingamay Bylund SWE-Aleks
15. Ulla Håkanson SWE-Flyinge Flamingo
37. Lars Andersson SWE-Flyinge Herkules
38. Louise Nathhorst SWE-Inferno

1982 Lausanne, Schweiz

44 ryttare, 15 nationer, 11 lag
Lag
1. Västtyskland 5074 poäng (Reiner Klimke-Ahlerich, Gabriella Grillo-Galapagos, Uwe Schulten-Baumer-Madras)
2. Schweiz 4676 poäng (Christine Stückelberger-Granat, Claire Koch-Scorpio, Doris Ramseier-River King)
3. Danmark 4562 poäng (Anne-Grethe Jensen-Törnblad-Marzog, Finn Saksö-Larsen-Coq d' Or, Tove Jorck-Jorckston-Lazuly)
8. Sverige (Anna Svensson-Nicklas, Elisabeth Lette-Top Flight, Ingamay Bylund-Aleks)

Individuellt
1. Reiner Klimke FRG-Mehmed 1388 poäng
2. Christine Stückelberger SUI-Granat 1376
3. Uwe Schulten-Baumer FRG-Madras 1351
4. Gabriella Grillo FRG-Galapagos 1314
5. Anne-Grethe Jensen-Törnblad DEN-Marzog 1297
6. Jennie Loriston-Clarke GBR-Dutch Courage 1283
14. Anna Svensson SWE-Nicklas
29. Elisabeth Lette SWE-Top Flight
30. Ingamay Bylund SWE-Aleks
39. Eva-Karin Munck-Oscarsson SWE-Castár

1978 Goodwood, Storbritannien

33 ryttare, 10 nationer, 7 lag
Lag
1. Västtyskland 5017 poäng (Uwe Schulten-Baumer-Slibowitz, Harry Boldt-Woyceck, Gabriella Grillo-Ultimo)
2. Schweiz 4743 poäng (Christine Stückelberger-Granat, Ulrich Lehmann-Widin, Claire Koch-Scorpio)
3. Sovjet 4573 poäng (Irina Karacheva-Said, Victor Ugriumow-Skkval, Elena Petuschkova-Abakan)

Individuellt
1. Christine Stückelberger SUI-Granat 1360 poäng
2. Uwe Schulte-Baumer FRG-Slibowitz 1341
3. Jennie Loriston-Clarke GBR-Dutch Courage 1250
4. Ulrich Lehmann SUI-Widin 1247
5. Harry Boldt FRG-Woyceck 1244
6. Irina Karacheva URS-Said 1236
18. Ulla Håkanson SWE-Elymus

1974 Köpenhamn, Danmark

8 deltagande lag
Lag
1. Västtyskland 5129 poäng (Reiner Klimke-Mehmed, Liselotte Linsenhoff-Piaff, Karin Schlüter-Liostro)
2. Sovjet 4808 poäng (Elena Petuschkova-Pepel, Ivan Kalita-Tarif, Ivan Kizimor-Ikhov)
3. Schweiz 4486 poäng (Christine Stückelberger-Granat, Hermann Dür-Sod, Regula Pfrunder-Merry Boy)

Individuellt
1. Reiner Klimke FRG-Mehmed 1246 poäng
2. Liselotte Linsenhoff FRG-Piaff 1188
3. Elena Petuschkow URS-Pepel
4. Harry Boldt FRG-Golo
5. Christine Stückelberger SUI-Granat 1158
6. Ivan Kalita URS-Tarif 1152
9. Ulla Håkanson SWE-Ajax

1970 Aachen, Västtyskland

31 ryttare, 9 nationer, 6 lag
Lag
1. Sovjet 4617 poäng (Elena Petuschkova-Pepel, Ivan Kizimor Ichow, Ivan Kalita-Tarif)
2. Västtyskland 4615 poäng (Liselotte Linsenhoff-Piaff, Josef Neckermann-Mariano, Harry Boldt-Silverdream)
3. DDR 4154 poäng (Horst Köhler-Neuschnee, Wolfgang Müller-Marios, Gerhard Brockmüller-Tristan)
4. Sverige (Ulla Håkanson-Ajax, Maud Kuylenstierna-von Rosen-Lucky Boy, Ninna Slöör-Casanova)

Individuellt
1. Elena Petuschkowa URS-Pepel 2738 poäng
2. Liselotte Linsenhoff FRG-Piaff 2735
3. Iwan Kizimow URS-Ichor
4. Josef Neckermann FRG-Mariano 2611
5. Horst Köhler GDR-Neuschnee 2568
6. Ivan Kalita URS-Tarif 2531
16. Ulla Håkanson SWE-Ajax
17. Maud Kuylenstierna-von Rosen SWE Lucky Boy
20. Ninna Slöör SWE-Casanova

1966 Bern, Schweiz

24 ryttare, 6 nationer, 4 lag
Lag
1. Västtyskland 2561 poäng (Josef Neckermann-Mariano, Reiner Klimke-Dux, Harry Boldt-Remus)
2. Schweiz 2443 poäng (Henri Chammartin-Wolfdietrich, Gustav Fischer-Wald, Marianne Gossweiler-Stephan)
3. Sovjet 2335 poäng (Ivan Kizimov-Ichov, Elena Petuschkova-Pepel, Nikolaj Kopejkin-Korbej)
4. Sverige (William Hamilton-Higgins, Ninna Slöör-Casanova, Rudolf Tråvén-Helios)

Individuellt
1. Josef Neckermann FRG-Mariano 1501 poäng
2. Harry Boldt FRG-Remus 1489
3. Reiner Klimke FGR-Dux 1488
4. Henri Chammartin SUI-Wolfdietrich 1469
5. Josef Neckermann FRG-Antoinette 1440
6. Ivan Kizimov URS-Ikhor 1438
15. Margaretha Tengelin SWE-Red Eve xx
17. Ninna Slöör SWE-Casanova
William Hamilton-Higgins o
Rudolf Tråvén-Helios utesl