Annons

ParaDressyr

2018 Tryon, NC, USA

Nationstävling
1) Nederländerna 223,597
2) Storbritannien 222,957
3) Tyskland 219,001

Grade IV Freestyle
1) Sanne Votes, Nederländerna, Demantur N.O.P. 79,645
2) Rodolpho Riskalla, Brasilien, Don Henrico 77,780
3) Kate Shoemaker, USA, Solitaer 73,230
Louise Etzner Jakobsson/Zernard wd

Grade IV, individuellt program
1) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur N.O.P. 73,927
2) Rodolpho Riskalla, Brasilien, Don Henrico 73,366
3) Susanne Jensby Sunesen, Danmark, CSK´s Que Faire 73,146
5) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 70,780

2014 Caen, Frankrike

Nationstävling efter Team Test/Individual Championship Test
1) Storbritannien 456,024
2) Holland 436,941
3) Tyskland 432,510
4) Italien 428,449
5) Danmark 424,122
6) Österrike 418,516
16) Sverige 384,643

Grade IV Freestyle
1) Michele George, Belgien, FBW Rainman 78,650
2) Sophie Wells, Storbritannien, Valerius 78,050
3) Frank Hosmar, Holland, Alphaville NOP 75,950

Grade III Freestyle
1) Sanne Voets, Holland, Vedet PB NOP 77,450
2) Hannelore Brenner, Tyskland, Women of the World 76,200
3) Annika Lykke Risum, Danmark, Aros A Fenris 73,050

Grade II Freestyle
1) Rixt van der Horst, Holland, Uniek 76,350
2) Lauren Barwick, Kanada, Off to Paris 76,250
3) Demi Vermeulen, Holland, Vaness 71,900

Grade Ib Freestyle
1) Lee Pearson, Storbritannien, Zion 80,050
2) Pepo Puch, Österrike, Fine Feeling S 78,000
3) Nicole den Dulk, Holland, Wallace 75,150

Grade Ia Freestyle
1) Sara Morganti, Italien, Royal Delight 78,800
2) Sophie Christiansen, Storbritannien, Janiero 77,550
3) Elke Philipp, Tyskland, Regaliz 76,750

Grade Ia Individual Championship Test
1) Sophie Christiansen, Storbritannien, Janeiro 77,565
2) Sara Morganti, Italien, Royal Delight 76,478
3) Laurentia Tan, Singapore, Ruben James 75,087
19) Anita Johnsson, Sverige, Nefertiti 60,217

Grade III Individual Championship Test
1) Hannelore Brenner, Tyskland, Women of the World 73,610
2) Sanne Voets, Holland, Vedet PB NOP 73,146
3) Susanna Jensby Sunesen, Danmark, Thy´s Que Faire 71,976
16) Gabriella Löf, Sverige, Doniro 63,561

Grade Ib Individual Championship Test
1) Lee Pearson, Storbritannien, Zion 77,310
2) Pepo Puch, Österrike, Fine Feeling S 74,793
3) Nicole Den Dulk, Holland, Wallace 71,621
17) Kerstin Larsson Englund, Sverige, Black Music 66,207
18) Sandra Karlsson, Sverige, Vouge E. 64,103

2010 Lexington, KY, USA

Inget svenskt deltagande

Individuellt freestyle
Grade Ia
1. Emma Sheardown GBR Purdy's Dream
2. Sophie Christiansen GBR Rivaldo of Berkely
3. Anne Dunham GBR Teddy
Grade Ib
1. Lee Pearson GBR Gentlean
2. Stinna Tange Kaastrup DAN Labbenhus Snoevs
3. Katja Karjalainen FIN Rosie
Grade II
1. Angelika Trabert GER Aiva-Avanti
2. Gert Bolmer NED Triumph
3. Jo Pitt GBR Estralita
Grade III
1. Hannelore Brenner GER Women of the World
2. Annika Lykke Dalskov DEN Preussen Wind
3. Sharon Jarvis AUS Applewood Odorado
Grade IV
1. Sophie Wells GBR Pinocchio
2. Michele George BEL FBW Rainman
3. Frank Hosmar NED Tiesto

2007 Hartpury, Storbritannien

Lag
1) Storbritannien 440,015
2) Tyskland 423,886
3) Norge 416,357
4) Brasilien 414,215
5) Danmark 411,947
6) Holland 407,938
7) Sverige 405,914 (Irene Slättengren/Mauritz 133,810, Gabriella Löf/MarCuseSan 134,415, Lotten Aronsson/Busy Lizzie 126,853, Elisabeth Aardal-Eriksson/Epistel 137,689)
8) Australien 404,592

Individuella finaler
Grade III Kür 
1) Simon Laurens, Storbritannien, Ocean Diamond 75,162
2) Deborah Criddle, Storbritannien, Figaro IX 74,940
3) Hannelore Brenner, Storbritannien, Women of the World 73,497
8) Gabriella Löf, Sverige, Marcuse San 70,718
Grade IV Kür
1) Ann Cathrin Lubbe, Norge, Zanko 74,404
2) Sabine Peters, Holland, Papillon 73,307
3) Philippa Johnson, Sydafrika, Benedict 72,949
4) Elisabeth Aardal-Eriksson, Epistel 72,495
7) Lotten Aronsson, Sverige, Busy Lizzie 70,903
Grade II Kür
1) Britta Napel, Tyskland, Durbridge 73,552
2) Nicola Tustain, Storbritannien, Hotstuff 73,330
3) Felicity Coulthard, Storbritannien, Roffelaar 72,274
10) Carolin Rutberg, Sverige, Weltini 64,552
16) Kerstin Larsson-Englund, Sverige, Nerine 62,769
17) Irene Slättengren, Sverige, Mauritz 62,662

2003 Moorsele, Belgien

Lag
1. Storbritannien 436,25
2. Tyskland 428,12
3. Norge 413,47
7. Sverige 392,06 (Kerstin Larsson-Englund, Krylbo, Berit Svensson, Markaryd, Gabriella Löf, Hemse och Iréne Slättengren, Linköping)

1999 Vilhelmsborg, Danmark

GRAD 4, lånad häst:
1. Ida Landahl, Sverige, Chanti 63,22
2. Jane Anette Craike, Nya Zeeland, Elmelands Starfighter 62,33
3. Robin Brueckmann, USA, Flower Power 61,22
GRAD 1, egen häst:
1. Diana Tubbs, Storbritannien, Roadstone Dutch Power 74,07 procent
2. Sarah Rydh, Sverige, B 60,38
GRAD 4, kür, lånad häst:
1. Robin Brueckmann, USA, Flower Power 72,42
2. Sjerstin Vermuelen, Holland, Junker Grunk 70,09
3. Ida Landahl, Sverige, Chanti 69,73

1994 Hartpury College, Storbritannien

Nationstävling, egna hästar
1. Sverige (Helena Hagberg, Karin Hjalmarsson, Lillemor Jansson)
2. England
3. Tyskland
Nationstävling, lånade hästar
1. England
2. Kanada
3. Danmark

GRADE I Test 4, egen häst (2 starter)
1) Allison Hasley, GRB
2) Sahra Rydh, SWE
GRADE III Test 4, lånad häst
1) Schorna Townsend, USA
2) Elizabeth Stone, GRB
3) Håkan Munksten, SWE
GRADE III Test 4, egen häst
1. Bettina Seifried, GRB
2. Lillemor Jansson, SWE
3. Karin Hjalmarsson, SWE
GRADE IV Test 5, lånad häst
1. Jo Jacksson, GBR
2. Mirjam Amsing, NED
3. Sara Lindberg, SWE
9. Ida Landahl, SWE
14. Tord Hökenström, SWE
GRADE IV Test 5, egen häst
1. Ineke de Groot, NED
2. Nathalie Bizert, FRA
3. Helena Hagberg, SWE

1991 Aarhus, Danmark

PROGRAM 2 skritt och trav, 4 deltagare
1. Henry Christensen, DEN
PROGRAM 4 skritt och trav
1. Deborah Rice, CAN
2. Methap Karaneniz, DEN
3. Maria Sulmona, CAN
Inga svenska deltagare
PROGRAM 6 skritt trav och galopp
26 deltagare
1. Bianca Vogel, GER
2. Angelika Traberg, GER
3. Annika Lymar, SWE
4. Tomas Nilsson, SWE
PROGRAM 8 skritt, trav och galopp
26 deltagare
1. Miriam Amsing
2. Nathalie Bizet, FRA
3. Håkan Munksten, SWE
8. Lillemor Jansson, SWE
17. Annika Pålsson, SWE
PROGRAM 12, egna hästar
11 deltagare
1. Ineke De Groot, HOL
2. Lena Nicolajsen, DEN
3. Hans Lykkeborg, DEN
9. Karin Hjalmarsson, SWE

1987 Orust, Sverige

Program 2 skritt
CP-ISRA
1) James Barton, USA
2) Anders Ninefors, Sverige
3) Wendy Shugol, USA
4) Cecilia Solberg, Sverige
ISOD
19 Dianne Stubbs, Storbritannien
Program 4 skritt och trav
CP-ISRA
1) Jens Kruger-Nilsen, Danmark
2) Brenda French, USA
ISOD
1) Mary Legg-Willis, Storbritannien
ISMGF
1) Barbara Pfleger, USA
Program 5 skritt, trav och galopp
CP-ISRA
1) Lena Nicolajsen, Danmark
2) Birgitte Björklund, Norge
ISMGF
1) Sven Holm, Sverige
2) Kirsten Andreasen, Danmark
ISOD
1) Björn Nilsson, Sverige
IBSA
1) Camilla Lindström, Sverige
IBSA
1) Karin Hjalmarsson, Sverige
INAS-SMH
1) Sofia Tikkanen, Finland
Program 7 skritt, trav och galopp
CP-ISRA
1) Mona-Lis Pettersson, Sverige
2) Trond Waehler, Norge
3) Hans Lykkesborg, Danmark
9) Per Frykman, Sverige
14) Louise Ekström, Sverige