Annons

Enbet

2020 Pau, Frankrike

Nationstävling
1) Nederländerna 280,94
2) Frankrike 290,42
3) Polen 300,78 
9) Sverige 342,92

Individuellt
1) Saskia Siebers, Nederländerna 136,18
2) Kelyy Houtappels-Bruder, Kanada 139,00
3) Bartlomiej Kwiatek, Polen 139,52 
26) Thomas Sjöberg, Sverige 173,29 
29) Johan Herner, Sverige 178,31 
32) Camilla Lind, Sverige 184,13 
34) Lena Elander, Sverige 188,54

2018 Kronenberg, Nederländerna

Nationstävling
1) Nederländerna 283,87 straffpoäng
2) Frankrike 287,73
3) Polen 293,44
12) Sverige 358,99

Individuellt
1) Bartlomiej Kwiatek, Polen 139,27
2) Saskia Siebers, Nederländerna 139,86
3) Marion Vignaud, Frankrike 144,00
42) Catharina Eneroth, Sverige 178,34
45) Thomas Sjöberg, Sverige 183,52
54) Camilla Lind, Sverige 189,32
72) Karin Söderqvist, Sverige 220,05

2016 Piper Köflach, Österrike

Nationstävling
1) Tyskland 270,39 straffpoäng
2) Polen 281,65
3) Schweiz 283,70
6) Sverige 305,41

Individuellt
1) Dieter Lauterbach, Tyskland 137,50 straffpoäng
2) Weronika Kwiatek, Polen 139,68
3) Saskia Siebers, Nederländerna 141,36
22) Anneli Blomberg, Sverige 155,77
27) Johan Herner, Sverige 160,31
28) Lena Elander, Sverige 160,83
36) Karin Söderqvist, Sverige 165,34

2014 Izsak, Ungern

Nationstävling
1) Tyskland 266,93
2) Frankrike 269,87
3) Schweiz 273,82
16) Sverige 326,64

Individuellt
1) Wilbrord van den Broek, Nederländerna 130,46
2) Claudia Lauterbach, Tyskland 133,69
3) Marlen Fallak, Tyskland 133,85
43) Johan Herner, Sverige 162,61
54) Camilla Lind, Sverige 174,46
55) Anneli Blomberg, Sverige 176,30
Cecilia Qvarnström, ret

2012 Leziras, Portugal

Nationstävling
1) Tyskland
2) Schweiz
3) Holland

Individuellt
1) Christoph Dieker, Tyskland
2) Michael Barbey, Schweiz
3) Wilbrord van den Broek, Holland

2010 Pratoni del Vivaro, Italien

Nationstävling
1) Tyskland 243,24
2) Schweiz 252,75
3) Österrike 264,15
4) Frankrike 272,61
5) Polen 272,66
6) Danmark 273,13
9) Sverige 281,82

Individuellt
1) Thorsten Zarembowicz, Tyskland 119,05
2) Bartlomiej Kwiatek, Polen 122,68
3) Cristiano Cividini, Italien 126,16
15) Cecilia Qvarnström, Sverige 137,72
21) Thomas Sjöberg, Sverige 144,10
37) Anneli Blomberg, Sverige 159,22
44) Glenn Hesslo, Sverige 163,60

2008 Jarantow, Polen 

Nationstävling 
1) Frankrike 294,46
2) Tyskland 295,24
3) Schweiz 296,28
4) Österrike 301,48
5) Sverige 303,59
6) Holland 304,17

Individuellt 
1) Jan van den Broek, Holland 137,04
2) Ann-Violaine Brisou, Frankrike 144,65
3) Jan Moonen, Holland 144,89
5) Thomas Sjöberg, Sverige 149,60
20) Lotta Pålsson, Sverige 159,23
21) Cecilia Qvarnström, Sverige 161,63
41) Gertie Viebke, Sverige 173,17

2006 Pratoni del Vivaro, Italien

Nationstävling
1) Storbritannien 248,76
2) Sverige 255,878
3) Tyskland 258,31
4) Frankrike 266,42
5) Belgien 269,15
6) Finland 274,17

Individuellt
1) Paul Sidwell, Storbritannien 128,47
2) Cecilia Qvarnström, Sverige 128,69
3) Dieter Lauterbach, Tyskland 129,28
8) Lotta Pålsson, Sverige 133,34
11) Marie Kahrle, Sverige 136,77
19) Thomas Sjöberg, Sverige 143,30

2004 Åstorp, Sverige

Nationstävling
1. Sverige 238,5 (Marie Kahrle, Cecilia Qvarnström, Carina Ekenberg)
2. Finland 244,7
3. Polen 253,5

Individuellt
1. Marie Kahrle SWE 123,22
2. Jan van den Broek HOL 124,08
3. Ben Simonsen FIN 124,43
7. Carina Ekenberg SWE 130,91
14. Axel Olin SWE 138,54
16. Gertie Viebke SWE 142,17
Cecilia Qvarnström låg sexa efter två grenar men kunde inte starta sin egen häst i precisionen pga hälta. Cecilia körde en lånad häst för laget men fick inget individuellt slutresultat.

2002 Conty, Frankrike

Nationstävling
1. Sverige 253,40
2. Finland 263,95
3. Österrike 268,21

Individuellt
1. Stephane Chouzenoux, Frankrike 123,29
2. Marie Kahrle, Sverige 125,17
3. Fred Merriam, USA 125,33
11. Anders Jönsson, Sverige 138,19
12. Cecilia Qvarnström, Sverige 138,63

2000 - Inställt

1998 Fohlenhof-Ebbs Tirol, Österrike

Nationstävling
1. Sverige 242,4 straffpoäng (Cecilia Qvarnström-Flyinge Agrar, Carina Ekenberg-Menuette, Marie Kahrle-Brave Star)
2. USA 249,0
3. Holland 257,7
4. Österrike 261,3
5. Storbritannien 264,5
6. Tyskland 271,7

Individuellt
1. Arja Mikkonen FIN 122,2 straffpoäng
2. Cecilia Qvarnström SWE 123,1
3. Rudolf Pirhofer AUT 124,8
4. Carina Ekenberg SWE 125,2
5. Christiaan Provoost, HOL 127,1
6. Philippe Gratpanche FRA 127,6
13. Marie Kahrle SWE 132,7