Annons

Par

2021 Kronenberg, Nederländerna

Nationstävling
1) Ungern 322,99
2) Tyskland 333,67
3) Nederländerna 342,26
13) Sverige 419,08

Individuellt
1) Martin Hölle, Ungern 161,23
2) Franck Grimonprez, Frankrike 163,03
3) Anna Sandmann, Tyskland 168,83
47) Axel Olin, Sverige 205,28
58) Eva Ottosson, Sverige 213,80
Camilla Ahlberg elim/ret

2019 Drebkau, Tyskland

Nationstävling

1) Ungern 307,22
2) Nederländerna 310,32
3) Tyskland 312,55
inget svenskt lag deltog

Individuellt

1) Martin Hölle, Ungern 148,81
2) Sandro Koalick, Tyskland 149,49 
3) Stan van Eijk, Nederländerna 155,33
58) Eva Ottosson, Sverige 193,97

2017 Lipica, Slovenien

Nationstävling 
1) Ungern 310,95
2) Tyskland 315,30
3) Frankrike 336,73 4) Schweiz 337,47 5) Österrike 351,13 6) Storbritannien 352,39
15) Sverige 403,74

Individuellt
1) Martin Hölle, Ungern 148,90
2) Sebastian Warneck, Tyskland 158,85
3) Beat Schenk, Schweiz 159,82
45) Camilla Ahlberg, Sverige 198,24
49) Yngve Käll, Sverige 205,50
67) Eva Ottosson, Sverige 224,54

2015 Fabiansebestyen, Ungern

Nationstävling
1) Ungern 322,5
2) Italien 340,3
3) Tyskland 357,4
13) Sverige 436,9

Individuellt
1) Vilmos Lazar, Ungern 160,12
2) Zoltan Lazar, Ungern 166,25
3) Jozsef Dibak, Italien 166,86
44) Camilla Ahlberg, Sverige 213,67
52) Eva Ottosson, Sverige 223,27

2013 Topolcianky, Slovakien

Nationstävling
1) Ungern 260,0
2) Tyskland 272,9
3) Holland 298,1
18) Sverige 374,9

Individuellt
1) Vilmos Lazsar, Ungern 130,57
2) Sebastian Warneck, Tyskland 135,78
3) Zoltan Lazsar, Ungern 136,27
44) Camilla Ahlberg, Sverige 180,91
56) Eva Ottosson, Sverige 194,87
67) My Eklund, Sverige 224,26

2011 Conty, Frankrike

Nationstävling
1) Holland 261,6
2) Tyskland 264,9
3) Frankrike 271,4

Individuellt
1) Carola Diener, Tyskland 125,78
2) Stephane Chouzenoux, Frankrike 129,06
3) Tom Engbers, Holland 130,97
Inget svenskt deltagande

2009 Kecskemet, Ungern

Nationstävling
1)Holland 282,3
2) Ungern 286,2
3) Tyskland 306,4

Individuellt
1) Harrie Verstappen, Holand 143,92
2) Beat Schenk, Schweiz 146,54
3) Zoltan Lazar, Ungern 148,18
Inget svenskt deltagande

2007 Warka, Polen

Nationstävling
1) Tyskland 274,27
2) Ungern 278,49
3) Holland 280,14
4) Polen 305,40
5) Schweiz 306,42
6) Österrike 306,76
11) Sverige 336,02

Individuellt
1) Vilmos Lazar, Ungern 142,12
2) Sebastian Warneck, Tyskland 142,53
3) Karoly Hodi, Ungern 142,91
11) Axel Olin, Sverige 150,55
41) Jan Olofsson, Sverige 185,47

2005 Wals- Salzburg, Österrike

Nationstävling
1. Österrike, 248,58
2. Ungern, 257,76
3. Tyskland, 262,29
11. Sverige 316,83

Individuellt
1. Rainer Pointl, Österrike,129,15
2. Karoly Hodi, Ungern 130,09
3. Vilmos Lazar, Ungern, 131,38
25. Axel Olin 153,39
32 Yngve Käll, 163,44
Jan Olofsson oplac

2003 Haras de Jardy, Frankrike

Nationstävling
1. Ungern 256,9
2. Polen 263,9
3. Holland 266,1
10. Sverige 309,7 (Birgitta Nilsson, Jan Olofsson, Göran Peterson)

Individuellt
1. Riny Rutjens, Holland 129,42
2. Pierre Jung, Frankrike 132,12
3. Roman Kusz, Polen 132,45
29. Jan Olofsson, Sverige 157,12
30. Birgitta Nilsson, Sverige 157,64
33. Göran Peterson, Sverige 159,45

2001 Riesenbeck, Tyskland

Nationstävling
1. Ungern 245,76
2. Holland 258,76
3. Tyskland 263,26
4. Österrike 266,08
5. Sverige 272,98
6. Schweiz 284,64

Individuellt
1. Vilmos Lazar, Ungern 124,76 straffp
2. Frederico de Beck, Portugal 125,02
3. Zoltan Nyul, Ungern 129,08
8. Yngve Käll, Sverige 134,56
22. Jan Olofsson, Sverige 153,42
28. Göran Peterson, Sverige 197,92

1999 Kecsekmet, Ungern

Nationstävling
1. Ungern 248,07
2. Tyskland 279,49
3. Österrike 282,46
4. Holland 283,95
5. USA 290,01
6. Schweiz 295,69
11. Sverige 333,51

Individuellt
1. Lazar Vilmos, Ungern 124,35
2. Lazar Zoltan, Ungern 125,18
3. Chester C Weber, USA 129,91
4. Siegfried Töpfer, Tyskland 135,13
5. Mike van Tergouw 137,87
6. Roman Kusz, Polen 139,91
23. Yngve Käll, Sverige 159,33
34. Åke Henriksson, Sverige 173,30
37. Gittan Nilsson, Sverige 179,14

1997 Riesenbeck, Tyskland

Nationstävling
1. Storbritannien 237,34 straffpoäng (Andrew Williams-Wilf Bowman Ripley-George Bowman)
2. Österrike 239,30 (Johann Wolfmayr-Alois Schlagbauer-Georg Moser)
3. Holland 240, 80 (Riny Rutjens-Mieke van Tergouw-Rob Weggelaar)
4. Tyskland 243,86
5. Ungern 253,64
6. USA 255,66
11. Sverige 285,02 (Birgitta Nilsson, Yngve Käll, Anders Eriksson)

Individuellt
1. Zoltan Lazar HUN 111,04
2. Riny Rutjens HOL 114,12
3. Jürgen Matthies GER 114,28
4. August Gründker GER 116,64
5. Johann Wolfmayr AUT 120,22
6. Anderas Meister SUI 122,04
27. Birgitta Nilsson SWE 141,38
29. Yngve Käll SWE 145,14
35. Anders Eriksson SWE 152,44

1995 Poznan, Polen

Nationstävling
1. Frankrike 293,3 straffpoäng (Patrick Greffier-Pierre Jung-Gerard Dupont)
2. Polen 299,4 (Zbigniew Brzoskowski-Czeslaw Konieczny-Roman Kusz)
3. Schweiz 309,4 (Thomas Scherrer-Andreas Meister-Alois Haeni)
9. Sverige 352,0 (Anders Eriksson-Fredrik Persson-Lars Jansson)

Individuellt
1. Mieke van Tergouw HOL 144,1
2. Horst Schepper GER 147,0
3. Patrick Greffier FRA 147,8
20. Anders Eriksson SWE 173,6
26. Fredrik Persson SWE 178,4

1993 Gladstone, USA

23 nationer, 18 lag, 58 kuskar
Nationstävling
1. Österrike 279,0 poäng (Georg Moser, Albert Pointi, Johan Wolfmayer)
2. Tyskland 280,8 poäng
3. Polen 290,8 poäng
11. Sverige 355,5 poäng (Jan Olofsson, Göran Petersson)

Individuellt
1. Georg Moser SUI 134,2 poäng
2. Vilmos Lazer HUN 137,4
3. Horst Schepper GER 138,8 poäng
25. Göran Petersson SWE 171,3 poäng
31. Jan Olofsson SWE 183,0 poäng

1991 Zwettl, Österrike

17 nationer, 16 lag, 60 kuskar
Nationstävling
1. USA 355,8 poäng (James H Fairclough, Lana Wright, Tucker S Johnsson)
2. Tyskland 357,4 poäng
3. Polen 362,2 poäng
13.Sverige 459,2 poäng (Lars Jansson, Jan Olofsson, Göran Petersson)

Individuellt
1. Werner Ulrich SUI 174,6 poäng
2. Eckhardt Meyer GER 175,8 poäng
3. Roman Kusz POL 176,8 poäng
32. Lars Jansson SWE 229,6 poäng
37. Jan Olofsson SWE 239,5 poäng
47. Göran Pettersson SWE 280,7 poäng

1989 Balatonfenyves, Ungern

16 nationer, 15 lag, 61 kuskar
Nationstävling
1. Ungern 269,0 poäng (Mihaly Fehér, Vilmos Lazar, Gabor Szegedi )
2. Österrike 284,0 poäng
3. Polen 285,0 poäng

Individuellt
1. Udo Hochgeschurz CAN 128,0 poäng
2. Ulrich Werner SUI 133,0 poäng
3. Mihaly Fehér HUN 134,0 poäng

1987 Riesenbeck, Västtyskland

15 nationer, 11 lag, 58 kuskar
Nationstävling
1. Västtyskland 322,0 poäng (Ekkert Meinecke, Friedrich Eppinger, Jürgen Matthies)
2. Ungern 327,0 poäng
3. Polen 336,0 poäng

Individuellt
1. Laszlo Kecskemett HUN 152,0 poäng
2. Rajmund Wodkowski POL 159,0 poäng
3. Ekkert Meinecke FGR 161,0 poäng
27.Arne Jönsson SWE 237,0 poäng

1985 Sandringham, Storbritannien

14 nationer, 12 lag, 48 kuskar
Nationstävling
1. Schweiz 222,6 poäng (Heiner Merk, Werner Ulrich, Arthur Zaugg)
2. Västtyskland 224,0 poäng
3. Storbritannien 227,9 poäng

Individuellt
1. Ekkert Meinecke FGR 101,6 poäng
2. Heiner Merk SUI 104,8 poäng
3. Art de Leeuw HOL 108,4 poäng
40.Lars Hillerström SWE 231,8 poäng
41.Henry Gustafson SWE 244,7 poäng
Anders Jonsson SWE bröt

1983 Montemaggiore, Italien

11 nationer, 10 lag, 35 kuskar
Nationstävling 
1. Holland 215,5 poäng (PJ Cornelissen, WG Groenwoud, HC Hoeck)
2. Schweiz 230,0 poäng
3. Västtyskland 235,0 poäng

Individuellt
1. Paul Gregory GBR 91,0 poäng
2. Dieper FGR 98,0 poäng
3. Heiner Merk SUI 101,0 poäng