Hoppa till sidans innehåll

Slutspel FU13

30 MAR 2014 20:34
Spelades i Södertälje, söndag 30/3 2014. Grattis Danderyd Josi till slutsegern.
  • Skapad: 30 MAR 2014 20:34

Grupp A              
Hemmalag   Bortalag   Resultat  
Sollentuna VK Nogger Solna VBK Smash 2-1 (20-25, 25-19, 15-12)
Södertälje Pärlor Vallentuna VK Plopp 1-2 (19-25, 25-18, 4-15)
Vallentuna VK Plopp Sollentuna VK Nogger 1-2 (25-22, 14-25, 7-15)
Solna VBK Smash Södertälje Pärlor 2-1 (25-19, 18-25, 15-11)
Vallentuna VK Plopp Solna VBK Smash 1-2 (25-15, 18-25, 17-19)
Sollentuna VK Nogger Södertälje Pärlor 2-1 (26-28, 25-20, 15-5)
                 
Lag     Spelade Vunna Förlorade Set Bollar Poäng
Sollentuna VK Nogger 3 3 0 6-3 188-155 6
Solna VBK Smash 3 2 1 5-4 173-175 4
Vallentuna VK Plopp 3 1 2 4-5 164-169 2
Södertälje Pärlor 3 0 3 3-6 156-182 0
                 
Grupp B              
Vallentuna VK Dajm Danderyd Josi   0-2 (11-25, 10-25)  
Sollentuna VK Cornetto Solna VBK Stars 2-0 (25-13, 25-15)  
Solna VBK Stars Vallentuna VK Dajm 0-2 (21-25, 24-26)  
Danderyd Josi   Sollentuna VK Cornetto 2-0 (25-17, 25-12)  
Solna VBK Stars Danderyd Josi   0-2 (9-25, 11-25)  
Vallentuna VK Dajm Sollentuna VK Cornetto 2-1 (18-25, 25-21, 15-11)
                 
Danderyd Josi   3 3 0 6-0 150-70 6
Vallentuna VK Dajm 3 2 1 4-3 130-152 4
Sollentuna VK Cornetto 3 1 2 3-4 136-136 2
Solna VBK Stars 3 0 3 0-6 93-151 0
                 
Placering 5-6              
Vallentuna VK Plopp Sollentuna VK Cornetto 2-1 (26-24, 20-25, 15-13)
                 
Placering 7-8              
Södertälje Pärlor Solna VBK Stars 2-0 (25-15, 25-18)  
                 
Semifinal              
Sollentuna VK Nogger Vallentuna VK Dajm 2-0 (25-9, 25-9)  
Solna VBK Smash Danderyd Josi   0-2 (17-25, 13-25)  
                 
Placering 3-4              
Vallentuna VK Dajm Solna VBK Smash 2-0 (25-20, 25-12)  
                 
Final                
Sollentuna VK Nogger Danderyd Josi   0-2 (17-25, 15-25)  
                 
                 
Slutställning            
                 
Placering Lag              
1:a Danderyd Josi            
2:a Sollentuna VK Nogger          
3:a Vallentuna VK Dajm          
4:a Solna VBK Smash          
5:a Vallentuna VK Plopp          
6:a Sollentuna VK Cornetto          
7:a Södertälje Pärlor          
8:a Solna VBK Stars          
Skribent: Peter Randén
Epost: This is a mailto link

UTBILDNINGSKALENDER

Utbildningskalendern

FÖRBUNDSSPONSORER

mikasa_ramlinje


Postadress:
Stockholm-Gotlands Volleybollförbund
c/o Svenska Volleybollförbundet, Trålgränd 2
116 68 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info