Annons

    Hem / Tävling / Internationella tävlingar o... / Veckans tävlingar

Veckans tävlingar

Här hittar du information om internationella tävlingar med svenskt deltagande och veckans större nationella tävlingar.

Internationella tävlingar vecka 39

24-27 september St Tropez Grimaud, Frankrike CSI5*/CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Peder Fredricson, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida     
Startlistor och resultat
Grand Prix TV sänder live

24-27 september Hagen a T.W., Tyskland CDI4*/CDIYJ, internationell dressyr
Svenska ryttare: Therese Nilshagen, Christina Pantzar, Antonia Ramel, Juliette Ramel, Felicia Bermar Vistedt (CDIY), Matilda Illerfelt (CDIY), Amanda Lindholm (CDIJ), Ida Person (CDIJ)
Arrangörens hemsida 
ClipMyHorse sänder live
Startlistor och resultat
Läs mer: Nilshagen GP-femma i Hagen

25-27 september Baborowko, Polen CCI4*/CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Alice Andersen, Anna Freskgård, Aminda Ingulfson, Philippa Magnusson, Saga Suovanen, William Nilsson Fryer
Arrangörens hemsida 
Start och resultatlistor  
ClipMyHorse sänder live från söndagens banhoppning

24-27 september Aiken, SC, USA, CCI4*/CCI3*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Jennie Jernström
Arrangörens hemsida 
Startlistor
Liveresultat

23-27 september Lier, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Hellström, Antonia Häggström Pettersson, Erica Swartz,
Arrangörens hemsida 
Start- och resultatlistor

24-27 september Canteleu, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Fredrik Jönsson, Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida 
Start- och resultatlistor

25-27 september Köpenhamn, Danmark CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Henrik Adnervik, Stina Arosenius, Klara Liden Kiraly, Johan Lundin, Anna Nilsson, Louise Romeike, Tuva Rosencrantz, Amanda Staam, Elvira Stafverfeldt, Frida Wicksell, Ebba Adnervik, Elsa Enskär, Hanna Gryme, Lars Roepstorff, Frida Andersson, Sandra Odelberg
Arrangörens hemsida 
Start och resultatlistor 

23-27 september Gorla Minore CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Helena Lundbäck, Lovisa Stintzing
Arrangörens hemsida 
Liveresultat

24-27 september Bonheiden, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Frida Berggren, Linnéa Persson, Marcus Westerfren
Arrangörens hemsida 
Start- och resultatlistor

24-27 september Sevilla, Spanien CCI1*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Antonia Heramb
Arrangörens hemsida 
Resultatlistor

26-27 september Wesel-Obrighoven, Tyskland CCI2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Sara Algotsson Ostholt
Arrangörens hemsida 
Start och resultatlistor 

26-27 september Keysoe, Storbritannien CCI2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Line Andresen
Arrangörens hemsida 
Start- och resultatlistor
Horse & Country TV sänder live

23-27 september Opglabbeek, Belgien CSIOYJChP, internationell hoppning för ungdomsryttare med FEI Nations Cup
Svenska ryttare: 
Young Rider: Fanny Blanck, Andre Brandt, Julia Hallberg, Ottilia Lundgren, Wilma Marklund, Erik Nordström, Elsa Johansson
Juniorer: Lucas Arvidsson, Ebba Kewenter, Lilly Landgren, Janelle Larsson, Philip Svitzer, Julie Carlberg, Cornelia Wallenborg
Children: Ida Brunåker, Emil Jönsson, Lovisa Korneliusson, Svea Tegnestedt
Children och ponny: Linn Arvidsson, Ebba Danielsson, Clara Hermelin
Ponny: Filippa Lagergren
Arrangörens hemsida  
Start- och resultatlistor
ClipMyHorse  och FEI:s Youtubekanal sänder live

Nationella tävlingar vecka 39

Folksam Elitallsvenska
25-27 september Motala Ryttarförening, nationell hoppning, Hösthoppet med Folksam Elitallsvenska Mellersta zonen omg 2 & 3
Arrangörens hemsida 

Folksam Ponnyallsvenska dressyr
27 september Gagnefs Ridklubb, nationell ponnydressyr, Folksam Ponnyallsvenska Elit omg 3
Arrangörens hemsida 

27 september Knöppelåsens Ryttarsällskap, nationell ponnydressyr, Folksam Ponnyallsvenskan Elit omg 3
Arrangörens hemsida 

26-27 september Skalmsta Ridklubb, nationell ponnydressyr, Folksam Ponnyallsvenska Elit omg 3
Arrangörens hemsida 

Övriga tävlingar
24-27 september Halmstads Fältrittklubb, nationell hoppning
Arrangörens hemsida 

25-27 september Karlstads Ridklubb, nationell hoppning, Carlstad Horse Show
Arrangörens hemsida 

25-27 september Umeå Ryttarförening, nationell hoppning
Arrangörens hemsida 

22-27 september Flyinge Hästsportklubb, nationell dressyr, Breeders Trophy Dressyr Kval till Lövsta Future Challenge
Arrangörens hemsida 
Start och resultatlistor 
Equisport sänder

26-27 september Luleå Ridklubb, nationell dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida 

27 september Kungsbacka Ridklubb, nationell ponnydressyr
Arrangörens hemsida                     

27 september SVEA Voltigeklubb, nationell voltige, Skånska Mästerskapen i voltige, Sydserien & SVEAs klubbcup
Arrangörens hemsida 

 

Med reservation för ändringar